reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Uważaj na fałszywe wiadomości na Facebooku

dodano: 2024-01-16 12:28
autor: HP | źródło: CyberRescue

facebook meta logo Cyberescue 360px Aktualnie obserwujemy wzmożoną aktywność oszustw związanych z podszywaniem się pod Meta (Facebook). - twierdzi CyberRescue. Przestępcy wykorzystują mechanizm oznaczania kont na profilu, jak i piszą prywatne wiadomości do swoich ofiar. Teraz należy szczególnie uważać na fałszywe wiadomości na Facebooku. Na czym polegają to oszustwa?

Cyberescue
facebook meta logo Cyberescue 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fałszywe wiadomości na Facebooku.

Jak dokładnie przebiega ten proceder?

Z pozoru niewinnie, bo najpierw otrzymujemy wiadomość np. na Messengerze. Nadawca posiada zdjęcie profilowe z symbolem i nazwą wskazującą na Centrum Pomocy Facebooka lub inny podmiot związany z platformą. W przypadku maila tytuł informuje, że to kontakt od Meta Business Site. Możemy również być „oznaczeni" przez stronę o podobnych parametrach.
 
Fałszywa informacja od Facebooka fot. CyberRescue


Wiadomość od oszustów zawiera informację, że nasz dostęp do portalu może być ograniczony, a konto usunięte.
Żeby odwołać się od tej decyzji, przestępcy sugerują skorzystanie z linka przesłanego przez „Grupę wsparcia na Facebooku”. Jeśli klikniemy, trafimy na fałszywą stronę, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie danych takich jak: adres mailowy, imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu.
 
Strona podszywająca się pod Facebooka


Co więcej, aby odzyskać dostęp do naszego profilu, musimy napisać prośbę o jego przywrócenie w specjalnie przystosowanym do tego polu. Jeśli zdecydujemy się wpisać wymagane informacje, zostaniemy poproszeni ponownie o podanie adresu mailowego oraz uwaga, hasła. W ten sposób wyłudzane są dane logowania, co będzie skutkować utratą dostępu do naszego konta i przejęciem go przez hakera.

Jak temu przeciwdziałać?

Pomijając zasadę ograniczonego zaufania, którą należy stosować na co dzień, trzeba zwracać uwagę na szczegóły.

Wiadomość zwykle jest napisana łamaną polszczyzną, z mnóstwem błędów i niepoprawnych nazw.
Sam ten fakt może od razu zapalić nam czerwoną lampkę. Naszą czujność powinny zwrócić również adresy www podanych stron, np. {{https://metagroup-982682.pages.net.br/}}. Pomimo użycia fraz, które mają nas nakierować na koncern Meta, po przyjrzeniu się, nie wygląda on zbyt wiarygodnie —  jest tam wiele numerów, przypadkowych słów i końcówka inna niż “com” czy “pl”.

– Jeśli faktycznie skontaktuje się z Tobą Facebook, wszystko odbędzie się w domenie www.facebook.com

– dodaje Elwira Charmuszko z CyberRescue.


Co zrobić w sytuacji, gdy daliśmy się oszukać?

Należy jak najszybciej odzyskać dostęp do konta za pomocą formularza facebook.com/hacked lub maili przysłanych nam przez Facebooka. Następnie czeka nas zmiana hasła oraz aktywacja weryfikacji dwuetapowej.

Warto dodatkowo zastanowić się nad ustawieniem limitów na karcie, którą podpinamy do płatności na używanych przez nas stronach internetowych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...