reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat inwestuje w OneWeb

dodano: 2021-04-28 10:36
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Eutelsat

oneweb satelita satellites 360px.jpg Eutelsat Communications zawarł umowę z OneWeb na objęcie ok. 24 proc. udziałów w kapitale, stając się wiodącym udziałowcem firmy, obok rządu Wielkiej Brytanii i Bharti. Eutelsat zainwestuje w OneWeb 550 mln dol., a zamknięcie transakcji planowane jest na drugą połowę 2021 roku, pod warunkiem uzyskania zezwoleń regulacyjnych.

OneWeb
OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponieważ znaczna część globalnej sieci jest już wdrożona, konstelacja OneWeb, która ma cenne prawa ITU do widma priorytetowego, będzie obsługiwać 648 satelitów na niskiej orbicie (LEO), oferując małe opóźnienia. Ta pierwsza generacja satelitów zapewni znaczny zasięg regionalny do końca 2021 roku, osiągając zasięg globalny w kolejnym roku.

OneWeb będzie pierwszą kompletną niegeostacjonarną konstelacją o prawdziwie globalnym zasięgu, znacznie wyprzedzającą konkurencyjne projekty, czytamy w komunikacie. Zapewni przepustowość 1,1 Tb/s dla sektora rządowego, stacjonarnego i mobilnego. Plany obejmują konstelację drugiej generacji, która zapewni znaczące ulepszenia pod względem pojemności, elastyczności i ekonomii. Przewiduje roczne przychody w wysokości około 1 mld dol. w ciągu 3-5 lat po pełnym wdrożeniu konstelacji, przy podejściu partnerskim i dochodowym modelu biznesu hurtowego. Inwestycja Eutelsat powoduje, że OneWeb jest prawie w całości sfinansowana, a firma jest na zaawansowanym etapie jeśli chodzi o zabezpieczenie pozostałych potrzeb w zakresie finansowania w tym roku.

Eutelsat będzie miał podobne prawa do kierowania firmą jak rząd Wielkiej Brytanii i Bharti, w tym reprezentację w zarządzie. W kontekście, w którym funkcje LEO umożliwią rozszerzenie rynku adresowalnego dla operatorów satelitarnych znacznie poza ich obecny zasięg, oczekuje się, że komplementarność zasobów i aktywów Eutelsat i OneWeb zoptymalizuje potencjał komercyjny obu firm dzięki silnym relacjom handlowym i instytucjonalnym Eutelsat, uznanej wiedzy technicznej i globalnej flocie geostacjonarnej, a także zdolności OneWeb do obsługi wielu aplikacji wymagających małych opóźnień i wszechobecności.

Inwestycja będzie przez Eutelsat w 100 proc. finansowana środkami pieniężnymi z płynności w wysokości 1,9 mld euro oraz 507 mln dol. wpływów z aukcji pasma C w USA i będzie rozliczana metodą praw własności. Jest spójna z progowymi stopami finansowymi Eutelsat i nie zmienia jego celów finansowych, które są w pełni potwierdzone, w tym średnioterminowego celu zadłużenia netto/EBITDA na poziomie ok. 3x oraz zobowiązania do uzyskania wymaganych ratingów kredytowych na poziomie inwestycyjnym. Powtórzono również politykę Eutelsat dotyczącą dywidendy od stabilnej do progresywnej.

Źródło: eutelsat.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

319 zł Więcej...