reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

5G warunkiem rozwoju - wśród priorytetów AI i chmura

dodano: 2021-07-13 17:43
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: IBM - Institute for Business Value (IBV)

IBM Koniec usług komunikacyjnych jakie znamy 360px.jpg Technologie Edge i 5G są warunkiem szybkiego rozwoju biznesu. Według najnowszego badania IBM - Institute for Business Value (IBV), 59% liderów branży komunikacyjnej uważa, że w obecnych warunkach musi wdrożyć technologie AI i automatyzacji, a 50% twierdzi, że ich firmy muszą stać się strategicznymi platformami chmurowymi, posiadającymi zróżnicowany ekosystem partnerski. Wyniki badania „Koniec usług komunikacyjnych, jakie znamy" opierają się na opinii 500 prezesów firm telekomunikacyjnych z 21 krajów, w tym z Polski.

IBM - Institute for Business Value (IBV)
IBM Koniec usług komunikacyjnych jakie znamy 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Chociaż proces dostosowywania się do technologii Edge oraz 5G może być kosztowny, 91% liderów osiągających najlepsze wyniki w branży telco oczekuje lepszych perspektyw finansowych w ciągu najbliższych 5 lat właśnie dzięki tym technologiom. Dla porównania, tak samo uważa tylko 54% drugiej grupy respondentów. W rezultacie wyścig o przekształcenie sieci telekomunikacyjnych w platformy oparte na oprogramowaniu nabiera tempa.

Automatyzacja sieci telekomunikacyjnych odgrywa ważną rolę w całym procesie, a 79% liderów firm osiągających najlepsze wyniki twierdzi, że powinna ona obejmować sposób działania i funkcjonowania infrastruktury. Ważne jest również, aby gracze telekomunikacyjni mieli bezpośredni dostęp do możliwości automatyzacji, a 61% uważa, że powinny one zostać rozszerzone na ekosystemy partnerskie.

Z kolei według ostatniego badania IBV CEO Study 2021, 71% prezesów firm telekomunikacyjnych szacuje, że cloud computing stanie się podstawową technologią do osiągania wyników biznesowych w ciągu najbliższych 2-3 lat, a 61% uważa tak samo w przypadku 5G. W tym kontekście 60% respondentów uważa za szczególnie ważne wzmocnienie bezpieczeństwa i poufności danych dla swoich klientów.

- W najbliższych latach technologie 5G i Edge na nowo zdefiniują standardy łączności. Rola operatorów telekomunikacyjnych w tym procesie wymaga jednak świeżego spojrzenia na budowę nowoczesnych platform usług biznesowych z wykorzystaniem strategii otwartej chmury hybrydowej – mówi Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

- W miarę jak rośnie popularność przetwarzania brzegowego, dzięki wykorzystaniu IBM Cloud Satellite do wdrażania i zarządzania klastrami Red Hat OpenShift w dowolnej lokalizacji, różne branże, w tym telekomunikacyjna, mogą w bezpieczny sposób budować i wdrażać usługi sieciowe. Ma to istotne znaczenie dla spełnienia kluczowych wymagań dotyczących prywatności danych, miejsca ich przetwarzania, a także minimalizowania czasów dostępu. Niezależnie czy mowa o wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) w przemyśle czy monitorowaniu nowoczesnej sieci energetycznej za pomocą czujników, wykorzystujących 5G, umożliwiamy operatorom kontrolę nad tym, gdzie i jak będą budować oraz wdrażać swoje rozwiązania oparte na kontenerach, dzięki udostępnianiu hybrydowych środowisk chmurowych - dodaje.

- Popularyzacja modelu pracy zdalnej w pandemii spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na infrastrukturę sieciową i łączność. Wspólnie z IBM śledzimy wiele projektów i wdrożeń pilotażowych, które wykorzystują innowacyjność platform Red Hat Open Source. Jedną z popularnych technologii jest Red Hat OpenShift, ponieważ jest to platforma kontenerowa klasy korporacyjnej, gotowa do obsługi branży telco, z pełnym wsparciem dla podstawowych funkcji 5G i nową architekturą Open RAN w chmurze. Ta nowa architektura pomaga zbudować platformę chmurową niezależną od dostawców w dużo efektywniejszym modelu kosztów utrzymania. Co ważne, daje to firmom telekomunikacyjnym silną pozycję negocjacyjną i pozwala uniknąć uzależnienia od dostawcy – mówi Adam Wojtkowski, General Manager na region CEE, Red Hat.


IBM Research wciąż rozwija nowe programy innowacji telekomunikacyjnych, które przynoszą wymierne rezultaty, takie jak niedawne ogłoszenie o wprowadzeniu na rynek pierwszego na świecie 2-nanometrowego chipa, który znacząco przyczyni się do zwiększenia wydajności i sprawności każdego urządzenia, od stacji sieci 5G po telefony czy tablety (np. zwiększając 4-krotnie czas pracy na baterii).

IBM obsługuje ponad 40 globalnych firm partnerskich w ramach ekosystemu IBM Cloud for Telecommunications.
Dzięki takim rozwiązaniom operatorzy telekomunikacyjni mogą zarządzać zadaniami pracy na dużą skalę, w tym usługami głosowymi, przesyłem danych czy usługami multimedialnymi. Jednocześnie do inteligentnego przepływu pracy niezbędny jest dostęp do szerokiej gamy aplikacji branżowych i IoT (Internet of Things), takich jak rozwiązanie IBM Watson.

IBM Cloud for Telecommunications - otwarta, hybrydowa architektura chmurowa ma pomóc dostawcom usług telekomunikacyjnych w sprostaniu specyficznym wyzwaniom branży podlegającej ścisłym regulacjom. Dzięki wykorzystaniu IBM Cloud Satellite i Red Hat OpenShift, klienci mogą wdrażać usługi IBM Cloud w dowolnym miejscu: w chmurze, w siedzibie lub na urządzeniu brzegowym, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymagań branżowych i ochrony danych. Firmy telekomunikacyjne mogą również uzyskać dostęp do oprogramowania do automatyzacji, napędzanego sztuczną inteligencją dzięki nowemu pakietowi IBM Cloud Pak for Network Automation, który pomaga organizacjom uprościć szerokie przyjęcie 5G i dostarczać usługi w ciągu minut, a nie dni.

Źródło: ibm.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 PRO HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...