reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TechniSat DIGITRADIO 700 - test urządzenia

dodano: 2021-07-20 15:51 | aktualizacja: 2021-07-20 16:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2021

TechniSat DIGITRADIO 700 test Za namową naszych czytelników tym razem postanowiliśmy wziąć na tapet... radio cyfrowe. Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej modeli nowoczesnych radioodbiorników, między innymi takich marek, jak Auna, Camry, Dual, Eltra, Ferguson, Grundig, Hama, Lenco i Soundmaster. Jednak absolutnym liderem pod tym względem jest TechniSat, który ma w swojej ofercie, bagatela, ponad 70 modeli odbiorników radiowych. Jedną z nowości tej niemieckiej firmy jest DIGITRADIO 700 – określane przez producenta jako kompaktowa wieża stereo. Właśnie ten produkt postanowiliśmy przetestować i opisać na łamach wydania SAT Kuriera 5-6/2021. Natomiast w kolejnych numerach przyjrzymy się bliżej modelom: STERNRADIO IR 2 i DIGITRADIO Bike 1. To drugie jest dość oryginalne, ponieważ przeznaczone na rower.

TechniSat
TechniSat DIGITRADIO 700


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Radia cyfrowe zyskują ostatnimi czasy na popularności. Przede wszystkim te, które pozwalają na odbiór stacji internetowych. Rośnie bowiem grono słuchaczy Radia 357 i Radia Nowy Świat, tworzonych przez byłych dziennikarzy Trójki. Nie wspominając już o wielu innych zaletach radia internetowego, jakimi są m.in. wręcz nieograniczona liczba stacji, jakie można odbierać w ten sposób. DIGITRADIO 700 TechniSata łączy w sobie wiele funkcji: odbiera stacje radiowe poprzez DAB+, UKF (z RDS) lub internet, posiada odtwarzacz CD z funkcją MP3, a także umożliwia bezprzewodowy streaming audio przez Wi-Fi lub Bluetooth.

Wiemy już, jakie podstawowe funkcje oferuje DIGITRADIO 700. Ile miejsca zajmuje? To kompaktowe urządzenie składa się z trzech elementów: jednostki centralnej oraz dwóch głośników. Głębokość urządzenia wynosi 25,4 cm, jednak wystające na panelu tylnym wtyki powodują, że wymagana głębokość wynosi min. 30 cm. Jeśli chodzi o szerokość urządzenia (wraz z głośnikami) wynosi ona 54,5 cm. Oczywiście nie ma konieczności ustawiania głośników tuż przy radioodbiorniku (długość przewodów wynosi 1,5 m, co pozwala na pewien luz w tym zakresie), a nawet wręcz zaleca się umieść głośniki jak najdalej od siebie, po prawej i lewej stronie pozycji odsłuchowej, aby uzyskać najlepszy możliwy dźwięk stereo. Wysokość głośników wynosi 22,5 cm (szerokość 15 cm), a jednostka centralna jest nieco niższa – ma 12 cm wysokości. Masa jednostki centralnej wynosi 1,95 kg, a głośników po 1,77 kg.

Jeśli chodzi o wygląd, TechniSat zadbał o każdy szczegół – radio prezentuje się doskonale, jest dopracowane w każdym detalu, a do jego produkcji wykorzystano wysokiej jakości materiały (jednostka centralna ma metalową obudowę). Radioodbiornik świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, ale wpasuje się również w tradycyjnie urządzone pomieszczenia. Sprawdzi się w salonie, sypialni lub kuchni. Kolorowy wyświetlacz TFT jest jasny i czytelny, o wymiarach 50 x 38 mm (przekątna 2,4”), a po upływie określonego czasu przyciemnia się. W trybie czuwania wyświetla aktualną datę i godzinę.

Wygodna obsługa radia możliwa jest za pomocą pilota zdalnego sterowania lub aplikacji mobilnej TechniSat CONNECT. Podstawowe funkcje można wywołać także za pomocą przycisków umieszczonych na panelu przednim urządzenia.
 
Pilot

Radio obsługuje częstotliwości 87,5-108 MHz (analogowe, FM) i 174-240 MHz (cyfrowe, DAB+). Moc RMS zestawu wynosi 40 W (2 x 20 W).

Panel przedni i tylny

Na panelu przednim oprócz wspomnianego wyświetlacza TFT znajdują się: przyciski Włącz/Standby/Mode (aby włączyć lub przełączyć urządzenie w tryb czuwania, należy nacisnąć przycisk nieco dłużej; aby zmienić tryb/źródło – nacisnąć normalnie), Preset (zapis do ulubionych), Menu/Info, poprzedni/przewijanie, stop, następny/przewijanie, odtwarzanie/pauza, otwórz/zamknij CD, a także pokrętło Select (wciśnij, aby potwierdzić/zapisać) i pokrętło głośności Volume. Dodatkowo przewidziano złącze słuchawkowe (jack 3,5 mm, stereo).

Natomiast panel tylny zawiera kilka złącz: zasilanie, analogowe wejście audio (jack 3,5 mm), złącza głośnikowe prawe (czerwony) i lewe (białe). Umieszczono też tutaj antenę teleskopową (po pełnym rozłożeniu ma długość 53 cm).
 
Panel tylny

Pilot zdalnego sterowania

Pilot zasilany jest dwiema bateriami AAA i wraz z nimi waży zaledwie 70 g. Nie jest to model Bluetooth, przez co trzeba go w miarę precyzyjnie kierować w stronę urządzenia. Pilot posiada mnóstwo przycisków, w tym aż 10 klawiszy numerycznych, które można wykorzystać do przypisania ulubionych stacji radiowych. Co ciekawe każdy z trybów (FM/DAB+/internet) umożliwia zapisanie po aż 40 pozycji. Dokładny opis wszystkich przycisków można znaleźć poniżej.
 
Opis przycisków pilota zdalnego sterowania TechniSat DIGITRADIO 700

Pierwsze uruchomienie

Podczas pierwszego uruchomienia DIGITRADIO 700 należy wybrać język (polski, czeski, słowacki, norweski, duński, angielski, francuski, niemiecki, włoski lub holenderski), a następnie potwierdzić politykę prywatności. Potem trzeba zatwierdzić uruchomienie kreatora konfiguracji, w którym można wskazać format zegara (12 lub 24-godzinny), a także sposób jego aktualizacji (z DAB+, FM, internetu lub brak aktualizacji). Kolejno należy ustawić strefę czasową (dla Polski UTC +1) i występowanie czasu letniego (DST). Następnym krokiem jest połączenie się z internetem. Należy wybrać z listy sieć Wi-Fi lub w razie potrzeby przeprowadzić ręczną konfigurację. Po wskazaniu nazwy sieci, można się z nią połączyć albo przez funkcję WPS na routerze (wygodniejszy sposób) albo wpisując hasło Wi-Fi.

Po przeprowadzeniu wstępnej konfiguracji, radio przejdzie w tryb czuwania, pokazując aktualną datę i godzinę. Po naciśnięciu na pilocie przycisku włącz/standby, uruchamia się menu główne, z którego można przejść do: Radia internetowego, Archiwum muzyki, DAB, FM, Bluetooth, CD, Aux In lub Konfiguracji systemu.

Konfiguracja

Żeby przejść do ustawień, należy dłużej nacisnąć na pilocie przycisk Menu, a następnie wybrać pozycję Konfiguracja systemu. To podmenu podzielone jest na: Czas ‘zasypiania’, Equaliser, Sieć, Czas/datę, Alarmy, Język, Podświetlenie, Ustawienia fabryczne, Aktualizację oprogramowania, Kreator konfiguracji, Politykę prywatność oraz Info. Czas ‘zasypiania’ pozwala na ustawienie czasu, po którym urządzenie przejdzie w tryb uśpienia (do wyboru za pomocą strzałek góra/dół są: wyłączone, 10, 15, 30, 45 i 60 minut). Tę funkcję można wywołać również za pomocą przycisku Sleep na pilocie. Equaliser także można wywołać na pilocie (EQ). Tutaj można dokonać różnych ustawień korektora, aby dostosować dźwięk do swoich upodobań. Do wyboru są: Normalne, Płaskie, Jazz, Rock, Kino, Muzyka poważna, Pop, Wiadomości i Mój korektor (ostatnią pozycję można ustawić w Konfiguruj moje ustawienia korektora – regulując tony niskie i wysokie). Sieć pozwala na konfigurację połączenia z siecią Wi-Fi. Nie będziemy omawiać tego elementu. Czas/data zawiera opcje, które już wcześniej konfigurowaliśmy podczas pierwszego uruchomienia. Alarmy pozwala na skonfigurowanie radiobudzika (dwa alarmy do wyboru). Wystarczy wybrać, o której godzinie, na jakiej stacji i z jaką głośnością wystartuje radio. Aby wyłączyć budzik, należy wybrać On/Standby na pilocie. Aby włączyć funkcję drzemki, przycisk Snooze. Język pozwala na zmianę języka menu. Podświetlanie to regulacja jasności wyświetlacza i czasu, po którym ma się ściemniać. Ustawienia fabryczne umożliwiają powrót do pierwotnych ustawień i przejście jeszcze raz przez proces pierwszego uruchomienia. Aktualizacja oprogramowania możliwa jest albo na życzenie, albo automatycznie, okresowo. Opcji Polityka prywatności chyba nie trzeba tłumaczyć, natomiast Info wyświetla informacje o wersji oprogramowania, adresie MAC i nazwie urządzenia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...