reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery zapowiada kroki prawne wobec Polski

dodano: 2021-08-13 11:20 | aktualizacja: 2021-08-13 11:35
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Discovery/satkurier.pl

TVN24 Discovery rozważa podjęcie kroków prawnych wobec polskiego rządu za „naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych”. Jest to następstwem przyjęcia przez Sejm nowelizacji ustawy medialnej, tzw. lex TVN. O swoim zamiarze Discovery zawiadomiło polskie władze.

Discovery


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
12 sierpnia br. Discovery, Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA, który sporządzono w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r.

Jak informuje Discovery, zawiadomienie jest konsekwencją działań dyskryminujących i naruszających interesy Discovery, włączając w to nieuzasadnioną odmowę przedłużenia koncesji na nadawanie dla kanału TVN24 oraz przyjętą 11 sierpnia 2021 r. przez Sejm RP ustawę wprost wymierzoną w kanały grupy TVN Discovery.
 

- W przyjętym kształcie ustawa jest aktem ograniczającym niezależność i wolność mediów, mającym na celu osłabienie największej niezależnej grupy medialnej, będącej jednocześnie największą inwestycją amerykańską w Polsce - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Discovery.

Discovery uważa, że od wielu lat obecna polska administracja dopuszcza się niesprawiedliwych ataków na kanały grupy TVN Discovery, szczególnie wobec kanału informacyjnego TVN24. - Ataki te godzą w niezależność mediów i są bezpośrednim naruszeniem chronionej prawnie wolności słowa - podkreśla Discovery.

Notyfikacja o możliwym postępowaniu została 12 sierpnia przedłożona Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. - Priorytetem dla Discovery jest porozumienie z polskimi władzami, ale jeśli to się nie powiedzie, spółka uruchomi postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 Traktatu i będzie dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia postanowień Traktatu - czytamy w komunikacie.
 

- Discovery z sukcesem działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat, co czyni nas obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym kraju. Szkodliwe i dyskryminujące działania polskiego rządu nie pozostawiają nam jednak innego wyjścia, jak prawdopodobne rozpoczęcie postępowania arbitrażowego. Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji i pracowników w Polsce, także poprzez obronę niezależności mediów i swobody wypowiedzi. Inwestycje Discovery są chronione prawnie na mocy traktatu dwustronnego. Skutkiem przyjętej przez Sejm RP ustawy będzie osłabienie poziomu amerykańskich i europejskich inwestycji w Polsce, dlatego będziemy z pełną determinacją bronić naszych praw - informuje JB Perrette, CEO i dyrektor generalny Discovery International.

Zdaniem Discovery, dotychczasowe postępowanie Polski narusza szereg zobowiązań wynikających z Traktatu podpisanego między USA a Polską 21 marca 1990 r. Zobowiązania te obejmują m.in. sprawiedliwe i równe traktowanie inwestycji wzajemnych, ich nienaruszanie poprzez arbitralne i dyskryminacyjne decyzje oraz równe traktowanie w przyznawaniu koncesji oraz zakaz wywłaszczania bez odszkodowań.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...