reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Afganistan. Jak działa telewizja po ataku talibów?

dodano: 2021-08-17 20:44 | aktualizacja: 2021-08-18 12:03
autor: RO | źródło: obob.tv/cableman.ru

Tolonews Afgański nadawca publiczny Radio Television Afghanistan (RTA) nie przerwał pracy po wkroczeniu talibów 15 sierpnia do Kabulu i kontynuował nadawanie ze swojego kompleksu studyjnego w stolicy Afganistanu. Jednak wieczorem tego samego dnia przestał emitować spoty informacyjne i regularne programy, ograniczając się tylko do nagrań archiwalnych.

tolonews.com
Tolonews


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od ranka 16 sierpnia nadawał wyłącznie programy na tematy religijne ze swoich archiwów - czytania Koranu i rozmowy islamskich duchownych.

Również w nocy z 15 na 16 sierpnia afgańskie kanały telewizyjne, prywatne i państwowe, znacznie ograniczyły pokazywanie seriali i programów muzycznych (pod względem muzycznym ograniczały się tylko do recytacji islamskich).
 
Transmisja religijna w RTA


Prawdopodobnie w najbliższym czasie telewizja RTA przejdzie reorganizację i zmieni nazwę na coś w rodzaju TV Shariat, choć najprawdopodobniej nie zostanie zamknięta i nadal będzie nadawać. Warto zauważyć, że telewizja 20 lat temu była zakazana pod rządami talibów. Pod ich zwierzchnictwem działała jedynie stacja radiowa, przemianowana z Radio Afghanistan na Radio Shariat. Teraz talibowie twierdzą, że nie są już przeciwni telewizji.

W przeciwieństwie do państwowej RTA, prywatni nadawcy w Kabulu nie tylko kontynuowali działalność, ale także nadawali wiadomości. TOLOnews, najpopularniejszy afgański kanał prywatny, ciągle kontynuuje emisję na żywo, jednak wiadomości są przedstawiane w zdecydowanie neutralnym tonie i bez krytyki talibów. Na antenę TOLOnews ponownie powróciły prezenterki, które wcześniej zostały odsunięte od pracy przed kamerą ze względów bezpieczeństwa.

Zachodnie media uważają, że wiele dziennikarek obawia się o swoje życie po zmianie rządu w Afganistanie.
 
Transmisja kanału Tolo TV


Kilka tygodni temu na tle opuszczania amerykańskiego kontyngentu z Afganistanu, sytuacja w kraju gwałtownie się pogorszyła. Talibowie zaczęli zajmować duże miasta. 15 sierpnia br. weszli do stolicy Kabulu, gdzie przejęli afgańską telewizję państwową i zadeklarowali, że mają kontrolę nad całym terytorium kraju. Administracja państwa przeszła w ręce rady tymczasowej, która ma zapewnić przekazanie władzy talibom. Z kolei prezydent Aszraf Ghani opuścił kraj i udał się do Tadżykistanu. Na tle tych wydarzeń, tysiące lokalnych mieszkańców próbuje opuścić terytorium kraju.

Według źródeł w Afganistanie, do niedawna działało ponad 200 lokalnych i międzynarodowych kanałów telewizyjnych, 96 w Kabulu i 107 w innych miastach. W 2014 r. Afganistan rozpoczął przejście na nadawanie telewizji cyfrowej, choć wielu mieszkańców kraju nadal ma dostęp tylko do telewizji analogowej.
 
Transmisja kanału Lemar TV

Źródło: obob.tv  cableman.ru 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...