reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Senat RP odrzucił kontrowersyjną ustawę tzw. „anty-TVN"

dodano: 2021-09-10 12:01 | aktualizacja: 2021-09-10 13:14
autor: Jerzy Kruczek | źródło: AP/TVN24.pl/broadbandtvnews

TVN logo na budynku TVN wiertnicza 360px.jpg Senat RP odrzucił kontrowersyjną ustawę medialną nazywana powszechnie „anty-TVN". Druga izba polskiego parlamentu odrzuciła kontrowersyjną nową ustawę o radiofonii i telewizji, która zdaniem krytyków może ograniczać wolność mediów. 9 września większość zdominowanego przez opozycję Senatu głosowała przeciwko ustawie.

TVN24.pl
Koncesja TVN24 ustawa anty TVN 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowelizacja partii rządzącej PiS przewiduje, że w przyszłości koncesje na nadawanie w Polsce mogą otrzymać tylko cudzoziemcy, którzy „mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Ponadto miałby obowiązywać warunek, że licencjobiorca nie może być zależny od kogoś, kto ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza tym obszarem gospodarczym.

Krytycy rządu zakładają, że ustawa jest wymierzona w prywatnego nadawcę TVN, który poprzez holding zarejestrowany w Holandii jest częścią amerykańskiej grupy Discovery. Kanał informacyjny TVN24 reprezentuje linię krytyczną wobec PiS. TVN24 nadal nie otrzymał polskiej koncesji na emisję, ale ma już holenderską licencję, więc będzie nadawał bez względu na utrudnienia ze strony KRRiT i władz RP.

Po głosowaniu w Senacie ustawa wraca do Sejmu RP.
Nie jest jednak pewne, czy PiS zdobędzie tam wystarczającą liczbę głosów, aby go zatwierdzić. Sojusz rządowy został zerwany w sierpniu m.in. przez spór o tę ustawę.

Ustawa znana jako „anty-TVN" znacząco pogorszyła stosunki Polski z Waszyngtonem.
Po ostrej krytyce ze strony sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena prezydent RP - Andrzej Duda dał już do zrozumienia, że ​​nie ma zamiaru podpisywać tej ustawy w obecnej formie. Prawdopodobnie ustawa ta trafi do szuflady, bo i tak narobiła dużo złego.

W oświadczeniu w sprawie głosowania Senatu przekazanego przez Discovery Broadband TV News, Kasia Kieli, prezes i dyrektor ds. Discovery w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA), powiedziała:

- Senat wyraźnie zasygnalizował, że ustawa jest atakiem na rdzeń demokratyczne zasady wolności słowa i niezależności mediów. Nadal jednak jesteśmy zaniepokojeni przyszłością TVN i niezależnych mediów w Polsce, ponieważ ustawa może jeszcze zostać uchwalona przez Sejm, a koncesja na nasz kanał informacyjny TVN24 nie została przedłużona.


Źródło: broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 MAXX HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Optibox NGEN H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki OptiBox firmy AX...

109 zł Więcej...