reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udane wyniesienie 34 satelitów OneWeb [wideo]

dodano: 2021-09-16 21:23 | aktualizacja: 2021-09-17 11:33
autor: Jan Borejko | źródło: OneWeb

Start Bajkonur Oneweb Sojuz 2021 360px.jpg Wszystkie 34 internetowe satelity OneWeb zostały z powodzeniem wprowadzone na docelową orbitę po starcie rosyjskiej rakiety Sojuz 2.1b z kosmodromu Bajkonur. Rakieta została wystrzelona z Bajkonuru 14 września o godz. 20:07 czasu polskiego. O godz. 20:16 rakieta przeniosła górny stopień Fregat z satelitami OneWeb na suborbitalny tor lotu. Satelity były dalej wprowadzane na odpowiednią orbitę w ciągu 3 godzin i 45 minut, by doprowadzić do ich separacji. 

OneWeb/Arianespace
Start Bajkonur Oneweb Sojuz 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ten start był 15. startem rosyjskich rakiet w 2021 roku, a w tym roku zaplanowano 29 rosyjskich startów w kosmos.

Plany OneWeb
W 2021 r. planuje się od 8 do 10 startów rakiet Sojuz z satelitami OneWeb z trzech kosmodromów Bajkonur, Wostocznyj i Kourou, z których biorąc pod uwagę ten start, ukończono już 6 misji. Następny start w z satelitami OneWeb z kosmodromu Wostocznyj został zaplanowany na 14 października. Dodatkowo jeden start jest oczekiwany z Bajkonuru 23 grudnia, a jeden z Kourou pod koniec roku - 29 grudnia 2021 r.

Operator startów Arianespace i OneWeb podpisały umowę na 19 startów rakiet Sojuz, z których 10 już zostało zrealizowanych.

Konstelacja satelitów OneWeb liczy już 322 satelitów.
OneWeb zamierza świadczyć komercyjne usługi łączności satelitarnej pod koniec 2021 r., a do czerwca 2022 r. zamierza rozmieścić 648 satelity pierwszej generacji, które zapewnią szerokopasmowy dostęp do Internetu użytkownikom na całym świecie dzięki pełnemu pokryciu powierzchni Ziemi. 

Przypomnieć warto, że w 2018 r. rosyjskie FSB i Roskomnadzor sprzeciwiły się przydzieleniu częstotliwości radiowych do działania OneWeb w Rosji, ale co ciekawe w sierpniu następnego roku, firma wycofała odpowiedni wniosek. OneWeb ponownie złoży wniosek w oparciu o rosyjskie wymogi bezpieczeństwa narodowego. W maju 2021 r. dyrektor handlowy OneWeb w Rosji Michaił Kajgorodow poinformował, że firma planuje umieścić w Rosji 3 stacje naziemne do obsługi systemu, a usługi komunikacyjne mogą być technicznie dostępny z kraju pod koniec 2021 r.

Wydaje się, że OneWeb i Federacja Rosyjska dogadały się.
Rosja świadomie i pod kontrolą zamierza korzystać z dostępu do satelitarnego Internetu firmy OneWeb w trudno dostępnych terenach Syberii i Arktyki.

Neil Masterson, CEO OneWeb, skomentował: 
 

- Zespół nadal koncentruje się na realizacji i dostarczaniu naszej sieci [Internetu satelitarnego]. Jestem niezmiernie wdzięczny zespołowi i wszystkim naszym partnerom, którzy umożliwiają osiągnięcie tych kamieni milowych. Nadal obserwujemy ogromne i rosnące zapotrzebowanie na nasze usługi ze strony globalnych klientów i jesteśmy niezwykle podekscytowani zarówno wprowadzeniem usług komercyjnych, jak i skalowaniem naszej globalnej sieci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

339 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...