reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europa i dron w październiku w National Geographic

dodano: 2021-10-05 23:52 | aktualizacja: 2021-10-06 02:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W październiku br. kanał National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „III Rzesza: droga do upadku” (sezon 3.), „Europa z powietrza” (sezon 3.), „Superlotnisko LaGuardia”, „Porzucone konstrukcje” (sezon 5.) i „(nie)Zwykłe wynalazki”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, zapierające dech w piersiach ujęcia z drona w nowych odcinkach serii „Europa z powietrza”, kulisy jednej z największych inwestycji w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki ukazane w serii „Superlotnisko: LaGuardia” oraz historia upadku Adolfa Hitlera zawarta w produkcji „III Rzesza: droga ku upadkowi” to tylko kilka z nowości czekających na widzów National Geographic w październiku br.

Patrzenie z góry nie zawsze musi być czymś złym, jeśli pozwala dostrzec prawdziwe piękno - najlepszym na to dowodem jest najnowszy sezon serii „Europa z powietrza” (premiery w niedziele, od 17 października br. o godzinie 12:00). To kolejna odsłona kręconej z drona produkcji, która pozwala spojrzeć na znane miejsca z nieznanej perspektywy. Tym razem zapierające dech w piersiach podniebne kadry przeniosą widzów m.in. nad Islandię, gdzie zobaczą, jak budzi się do życia wulkan. Wzniosą się również nad Chorwację, gdzie podążą śladami starożytnych Rzymian oraz nad Portugalię, by zobaczyć z góry najdłuższy na świecie wiszący most. „Europa z powietrza” pozwala zobaczyć i w pełni docenić najpiękniejsze, i niekiedy ukryte przez okiem naziemnego turysty miejsca na Starym Kontynencie.

Widzów ciekawych podniebnych podbojów z pewnością zaciekawi również seria „Superlotnisko LaGuardia” (emisja w środy, od 20 października br. o godzinie 21:00), opowiadająca o jednej z największych inwestycji ostatnich lat w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Modernizacja jednego z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Nowym Jorku pochłonąć ma w sumie ponad 8 mld dolarów. Prace nad tym projektem prowadzone będą przez kolejne 3 lata, a największym wyzwaniem dla wszystkich jest utrzymanie w tym czasie w 100 proc. sprawnego i bezpiecznie funkcjonującego lotniska. Jak, przy prowadzonych na taką skalę pracach budowlanych, uniknąć chaosu i kosztownych opóźnień? Jeśli ta inwestycja zrealizowana zostanie zgodnie z planem, z pewnością przejdzie do historii. O kulisach realizacji tego szalonego i przełomowego projektu opowiada seria „Superlotnisko LaGuardia”.

Tymczasem fanów historii XX wieku zainteresuje seria dokumentalna „III Rzesza: droga do upadku” (premiery w piątki, od 8 października br. o godzinie 22:00). Jak informuje nadawca, widzowie dowiedzą się z niej, jak doszło do ostatecznego upadku Adolfa Hitlera i nazizmu. Zaczynając od lądowania wojsk alianckich w Normandii oraz operacji Overlord, eksperci pochylają się nad analizą tego wycinka historii i przedstawiają przyczyny dołączenia Ententy do wyścigu o władzę nad Europą. Opowiadają również, jakie znaczenie dla finału II wojny światowej miała operacja desantowa we Francji. „III Rzesza: Droga do upadku” to sześcioodcinkowa kontynuacja serii dokumentalnej o dojściu do władzy, ale i o upadku niemieckich nazistów w Europie.

W październiku br. w kanale National Geographic na widzów czekać będą również premierowe odcinki nowego sezonu serii „Porzucone konstrukcje” (premiery w czwartki, od 21 października br. o godzinie 21:00). Jak doszło do upadku budowli, których idea i rozmach rozpalał nadzieję architektów i inwestorów? Fanów tajemnic i ciekawostek ze świata z pewnością zachwycą nowe odcinki serii „(nie)Zwykłe wynalazki” (w środy, od 27 października br. o godzinie 22:00), w których poznamy nieoczywiste początki oczywistych dziś przedmiotów.

Październik 2021 roku w ofercie kanału National Geographic:

„III Rzesza: droga do upadku” 3 („Hitlers's Last Stand” 3)
emisja: w piątki (od 8 października br.) o 22:00

Jak doszło do ostatecznego upadku III Rzeszy? Co wiemy o operacji „Overlord” i jakie znaczenie miała operacja desantowa we Francji? Gdy do wyścigu po władzę w Europie przyłącza się Ententa, dla wojsk Adolfa Hitlera oznacza to walkę nie tylko o zwycięstwo, ale również o przetrwanie. 6 czerwca 1944 roku armia aliancka w końcu ląduje w Normandii i otwiera front zachodni. Niespodziewany desant, zwany dziś jako „D-Day”, zmusza Niemców do ukrycia się w okopach. Ci jednak okazują pełną determinację do obrony III Rzeszy, próbując utrzymać zdobyte wcześniej miasta i fortece. „III Rzesza: Droga do upadku” to sześcioodcinkowa kontynuacja serii dokumentalnej, która przedstawia desperackie bitwy do ostatniego człowieka Niemców z aliantami i tłumaczy, jak doszło do ostatecznej pacyfikacji wojsk Adolfa Hitlera (więcej tutaj i tutaj).

„Europa z powietrza” 3 („Europa From Above” 3)
emisja: w niedziele (od 17 października br.) o 12:00

Seria startuje z trzecim, pełnym niezwykłych ujęć z powietrza sezonem. Zapierające dech w piersiach podniebne kadry przeniosą widzów do wartych odkrycia zakątków starego kontynentu. Dokąd udamy się tym razem? Na Islandii zobaczą jak budzi się do życia wulkan, w którym od wieków buzuje gorąca lawa. W malowniczej Chorwacji podążą śladami starożytnych Rzymian, by spojrzeć z nowej perspektywy na to, co kryje się w ruinach dawnych amfiteatrów, a podczas podróży po Portugalii zobaczą m.in. najdłuższy na świecie wiszący most oraz bajkowe zamki Sintry. Jak czytamy w opisie, „Europa z powietrza” to bogata w kolory i nietuzinkowe ujęcia seria dokumentalna nagrywana z drona. Odsłania przed widzem nowe oblicza popularnych, historycznych miejsc, naturalnych terenów, innowacyjnych budowli i inżynieryjnych cudów, które miały olbrzymi wpływ na to, jak ukształtował się każdy z tych europejskich narodów (więcej tutaj).

„Superlotnisko LaGuardia” („New York Super Airport”)
emisja: w środy (od 20 października br.) o 21:00

Lotnisko LaGuardia, położone w nowojorskiej dzielnicy Queens, to jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w tym mieście. Jego modernizacja stanowi jedną z największych inwestycji ostatnich lat w Stanach Zjednoczonych Ameryki - wymaga to m.in. codziennej pracy przeszło 8000 ludzi, a pochłonie w sumie ponad 8 mld dolarów. W premierowej serii na własne oczy widzowie zobaczą, jak przestarzały obiekt zmienia się w nowoczesny, odpowiadający standardom XXI wieku hub lotniczy. Prace prowadzone prze kolejne trzy lata mają prowadzić do podwojenia przestrzeni dla samolotów i zwiększenia przepustowości portu lotniczego. Plan jest jasny, tylko gdzie jest haczyk? Lotnisko LaGuardia przez cały ten czas musi pozostać w 100 proc. sprawne i bezpieczne, podczas gdy wokół niego każdego dnia prowadzone będą szeroko zakrojone prace budowlane. Czy w takich okolicznościach możliwe jest uniknięcie chaosu i kosztownych opóźnień?

„Porzucone konstrukcje” 5 („Abandoned Engineering” 5)
emisja: w czwartki (od 21 października br.) o 21:00

Ambitne projekty, potężne konstrukcje i spore oczekiwania - tak rysowała się w głowach architektów i inwestorów każda z budowli, będących bohaterami tej serii. Dlaczego dziś straszą pustkami? Seria „Porzucone konstrukcje” opowie jak doszło do upadku śmiałych idei i obiecujących inwestycji. Tym razem widzowie odwiedzą m.in. zasypane pustynnym piaskiem miasteczko, które zagrało w niejednej hollywoodzkiej produkcji. Zobaczą ruiny, będące świadectwem katastrofy inżynieryjnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, czy tajne, podziemne tunele o funkcji obronnej, zlokalizowane na Ukrainie. Pozostały po nich tylko brudne ściany, zapadnięte podłogi i bramy zamknięte na klucz. Co kryje się za znakami „grozi zawaleniem” lub „zakaz wejścia” (więcej tutaj i tutaj)?

„(nie)Zwykłe wynalazki” („Great Inventions!”)
emisja: w środy (od 27 października br.) o 22:00

„(nie)Zwykłe wynalazki” to seria, która przybliża widzom powstanie jednych z najbardziej przełomowych dla współczesnej ludzkości wynalazków, takich jak metro, telewizja, supermarkety czy gry komputerowe. Żyjemy w świecie, którego nasi przodkowie by nie rozpoznali. Każdego dnia korzystamy z rozwiązań, które zmieniły oblicze całej planety, ale czy wiemy jak powstały i czym tak naprawdę są. „(nie)Zwykłe wynalazki” to 10 godzinnych odcinków, z których widzowie dowiedzą się, jak za sprawą nieposkromionej inwencji człowieka, zmieniliśmy nasz wspólny dom.
 
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...