reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wyborcza”: 11. edycja plebiscytu na „Płytę roku”

dodano: 2021-12-20 04:51 | aktualizacja: 2021-12-21 10:33
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

„Gazeta Wyborcza” W czwartek, 16 grudnia br. „Gazeta Wyborcza” (Agora) ogłosiła laureatów 11. edycji konkursu „Płyta roku Wyborczej”. W plebiscycie zagłosowało 22 dziennikarzy muzycznych (m.in. Polskie Radio, TVP Kultura, Antyradio, Interia, NewOnce.net, Dwutygodnik.com i „GAMA. Nowa Gazeta Magnetofonowa”), którzy wybrali najlepsze polski oraz zagraniczny album wydany w mijających 12 miesiącach. Zwycięzcą polskiego rankingu została płyta „Ballady i protesty" zespołu Fisz Emade Tworzywo (wystąpił w podcaście „8:10”), natomiast najlepszym albumem zagranicznym okazał się „Promises" stworzony przez Sama Shepherda „Floating Points”, Pharaoh Sandersa oraz London Symphony Orchestra.

„Gazeta Wyborcza”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Plebiscyt na „Płytę roku Wyborczej” to konkurs organizowany przed redakcję dziennika „Gazeta Wyborcza” od 11 lat. Ma on na celu „wyłonienie najlepszych albumów muzycznych, które ukazały się w danym roku w Polsce i na świecie” (więcej tutaj).

Obok dziennikarzy „Gazety Wyborczej” (zarówno z głównego wydania, jak i redakcji lokalnych), a także innych mediów Agory (w tym roku m.in. Rock Radia) do głosowania w tegorocznej edycji plebiscytu przyłączyli się dziennikarze muzyczni m.in. z takich mediów jak Polskie Radio, TVP Kultura, Antyradio, Interia, NewOnce.net, Dwutygodnik.com oraz „GAMA. Nowa Gazeta Magnetofonowa”. Każdy z głosujących przedstawiał dziesięć ulubionych polskich i zagranicznych płyt. Po zliczeniu głosów powstały dwa osobne rankingi - najlepszych płyt polskich i zagranicznych.

Na czele polskiej listy znalazł się wydany pod koniec października br. album „Ballady i protesty” zespołu Fisz Emade Tworzywo. Krążek braci Waglewskich wyprzedził w rankingu „Polską Florydę” debiutującego rapera Tymoteusza Rożynka „Szczyla” oraz „Speechless” wiolonczelistki Karoliny Rec „Resiny”.

- Tym razem bracia Waglewscy zatęsknili za latami 90. - przynajmniej w warstwie muzycznej, bo tekstowo to niezwykle aktualna opowieść o pandemicznym czasie i niełatwym życiu w kraju pełnym paradoksów. Niezależnie od tego, czy Fisz śpiewa, rapuje czy melorecytuje, skłania słuchacza do przemyśleń na temat polskiej rzeczywistości - braku poszanowania równości, marności debaty publicznej, ignorowania kryzysu klimatycznego, gorącej dyskusji międzypokoleniowej

- pisze o zwycięzcy Tomasz Kowalewicz, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który wziął udział w tegorocznym głosowaniu konkursu „Płyta roku Wyborczej”.


„Ballady i protesty” to czwarta z rzędu płyta Fisz Emade Tworzywo notowana w pierwszej dziesiątce plebiscytu na „Płytę roku Wyborczej” i zarazem druga zwycięska.  

Zagranicznym albumem roku został z kolei krążek „Promises” mistrza elektroniki Sama Shepherda „Floating Points”, uduchowionego Pharaoh Sandersa oraz London Symphony Orchestra.  

- Co może wyniknąć ze spotkania mistrza współczesnej elektroniki, faraona jazzowego saksofonu, jednej z najlepszych orkiestr świata oraz wydawniczego wsparcia wytwórni Davida Byrne'a z Talking Heads? Ani chybi - tylko płyta roku!

- mówi z kolei Jędrzej Słodkowski, wiceszef działu „Kultura” w „Gazecie Wyborczej”, jeden z jurorów plebiscytu „Płyta roku Wyborczej”.


Pełne zestawienie najlepszych polskich i zagranicznych płyt można było znaleźć na łamach czwartkowego wydania „Gazety Wyborczej” (16 grudnia br.) oraz obecnie w serwisie wyborcza.pl. Ponadto w czwartek, 16 grudnia br. w podcaście „Gazety Wyborczej” „8:10” zwycięzca polskiego rankingu Fisz Emade Tworzywo opowiedział Michałowi Nogasiowi o najważniejszych piosenkach z „Ballad i protestów” oraz o lękach swojego pokolenia (więcej tutaj).
 
Michał Nogaś jest prowadzącym podcast „Książki. Magazyn do słuchania”, foto: Agora
Michał Nogaś jest prowadzącym podcast „Książki. Magazyn do słuchania”, foto: Agora


„8:10” - premiery od poniedziałku do soboty o godz. 8:10 w serwisie wyborcza.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...