reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cordiant Digital przejmuje spółkę Emitel za prawie 2 mld zł

dodano: 2022-01-05 11:46 | aktualizacja: 2022-01-05 12:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Emitel/satkurier.pl

Emitel SLR Kraków Krzemionki podświetlanie LED 4 stycznia br. dotychczasowy, amerykański właściciel firmy Emitel - Alinda Capital Partners LLC, podpisał wiążącą umowę sprzedaży spółki na rzecz brytyjskiego podmiotu kontrolowanego przez Cordiant Digital Infrastructure Limited. Zamknięcie transakcji, o wartości 352 mln funtów (ok. 1,925 mld zł), jest uzależnione między innymi od uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

Emitel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Emitel jest operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Posiada ponad 500 wież i masztów telekomunikacyjnych na terenie całego kraju. Emitel pracuje też nad cyfryzacją radia, projektuje i instaluje systemy łączności bezprzewodowej, uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad siecią 5G.

Cordiant Digital jest notowany na London Stock Exchange pod nazwą CORD. To fundusz inwestycyjny koncentrujący się na inwestycjach w infrastrukturę cyfrową w Europie i Ameryce Północnej. Fundusz działa na zasadzie „kup, buduj i rozwijaj” i może przyjmować długoterminowy horyzont zaangażowania kapitału, co umożliwia spółkom portfelowym realizację długoterminowych planów rozwojowych. Firma wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zespołu ekspertów i menedżerów z branży telekomunikacyjnej, a także specjalistów z obszaru private equity, z dużym doświadczeniem w dziedzinie technologii cyfrowych, zarządzających aktywami o łącznym zaangażowanym kapitale wynoszącym ok. 3 mld dol.
 

– Emitel jest narodowym czempionem, który działa na terenie całego kraju w oparciu o silne fundamenty finansowe. Spółka charakteryzuje się atrakcyjnymi perspektywami wzrostu w takich obszarach, jak budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, centra danych oraz rozwiązania typu smart city. Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowych osiągnięć zarządu oraz pracowników firmy, doceniamy także duży nacisk na zrównoważony rozwój spółki. Cieszymy się z możliwości zainwestowania kapitału w celu wsparcia dalszego rozwoju Emitel – powiedział Steven Marshall, kierujący projektami infrastruktury cyfrowej w Cordiant.

Steven Marshall w przeszłości był prezesem American Tower (notowanej na nowojorskiej giełdzie pod nazwą kodową AMT), prezesem Wireless Infrastructure Association oraz dyrektorem generalnym National Grid Wireless w Wielkiej Brytanii.

Cordiant Digital będzie dążył do budowania silnych relacji z organami regulacyjnymi oraz do wspierania Emitel wiedzą branżową oraz posiadanymi relacjami biznesowymi.
 

– Chciałbym podziękować Alinda za wiele lat wsparcia w roli inwestora – powiedział Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitel S.A. – Cordiant Digital jest podmiotem, który oferuje długoterminowy horyzont inwestycyjny, kapitał oraz know-how, które będą dużym wsparciem w naszych średnio- i długoterminowych planach rozwoju. Kombinacja tych czynników pozwoli nam rozwijać się w obszarze usług emisji telewizyjnych i radiowych oraz umocnić pozycję na rynku wynajmu infrastruktury telekomunikacyjnej. Cordiant Digital będzie naszym partnerem w budowie wartości Emitel oraz pomoże nam z jednej strony wykorzystać pojawiające się szanse, a z drugiej strony mocniej stawić czoła wyzwaniom, jakie wiążą się z rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej i zapewnieniem dostępu do szerokopasmowego Internetu w Polsce. Cieszymy się na współpracę z zespołem Cordiant i z pozyskania tak doświadczonego inwestora.

– Dzięki pracy zarządu i wszystkich pracowników Emitel, firma nieustannie dostarcza najlepszej jakości usługi emisji sygnału radia i telewizji w Polsce oraz rośnie, jako jeden z wiodących dostawców infrastruktury wieżowej w modelu „build to suit” dla operatorów komórkowych. Co ważne Emitel stale wdraża inicjatywy w zakresie ESG – w wielu przypadkach wyprzedzając oczekiwania – co ostatnim czasie znajdywało uznanie w ocenach działań w zakresie zrównoważonego rozwoju spółki. Alinda będzie ściśle współpracować z zarządem oraz zespołem Cordiant celem uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych oraz sprawnego przekazania sterów nowemu inwestorowi długoterminowemu – powiedział Jim Metcalfe, partner zarządzający Alinda Capital Partners i przewodniczący rady nadzorczej Emitel S.A.

Przypomnijmy, że w 2014 roku fundusz Alinda przejął firmę Emitel od Montagu Private Equity. Natomiast przed połową 2011 roku właścicielem Emitela była Telekomunikacja Polska (dziś Orange Polska). W 2020 roku w mediach pojawiły się informacje, że Emitel planuje wejść na GPW w Warszawie. Rok później informowano, że spółka podtrzymuje plany giełdowego debiutu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...