reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

5G: brak nowych zagrożeń dla zdrowia na podstawie dostępnych danych

dodano: 2022-02-19 16:25
autor: Janusz Sulisz | źródło: ANSES

Anses agencja Francja sieć 5G technologia 5G 360px W swoim końcowym raporcie opublikowanym 17 lutego francuska agencja zdrowia ANSES uważa, że jest ​​„mało prawdopodobne”, aby wdrażana piąta generacja sieci komórkowej 5G była szkodliwa dla zdrowia. Technologia 5G budzi kontrowersje, a ponieważ sieć 5G jest stopniowo wdrażana we Francji, to Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (ANSES) uspokaja. We wnioskach swojego raportu końcowego, ogłoszonego w czwartek, „agencja uważa, że ​​jest mało prawdopodobne, aby wdrożenie 5G doprowadziło do nowych zagrożeń dla zdrowia w porównaniu z telefonami poprzednich generacji”. ANSES prowadziła konsultacje przez 6 tygodni, między kwietniem a czerwcem 2021 r., i zebrała ponad 200 opinii od stowarzyszeń, obywateli i przemysłowców.

5G


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W całej Francji zainstalowano już setki anten 5G.
Według ANSES „ogólne poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne będą porównywalne lub nieco wyższe niż w przypadku istniejących technologii” , takich jak 3G i 4G, których częstotliwości mieszczą się w zakresie od 700 MHz do 2,1 GHz. Wyniki są podobne w pasmach częstotliwości 6,5 GHz.

ANSES nie wydaje opinii na temat pasma częstotliwości 26 GHz.
Ekspertom brakuje danych, ponieważ nie są one jeszcze wykorzystywane we Francji. Agencja zdrowia ANSES precyzuje jedynie, że „narażenie różni się znacznie słabszą penetracją fal” . Dodaje, że nadal trwają badania nad tym, czy 5G może mieć wpływ na „rozwój raka, upośledzenie funkcji mózgu lub płodność”.

Narażenie na pasmo częstotliwości około 26 GHz
Narażenie dotyczące powierzchniowych warstw ciała jest na prawdopodobnie niskim poziomie, chociaż dane są niewystarczające, aby stwierdzić, czy istnieje zagrożenie dla zdrowia. Ponieważ wdrażanie aplikacji 5G w paśmie częstotliwości około 26 GHz jest wciąż na etapie planowania, żadne dane dotyczące ekspozycji nie są obecnie dostępne.

ANSES rozważył rozszerzone pasmo częstotliwości, od 18 do 100 GHz, dla którego głębokość penetracji fal jest podobna, w celu zbadania możliwych skutków zdrowotnych opisanych w dostępnej literaturze naukowej. Literatura ta dotyczy głównie wpływu na skórę, oczy, błony, ośrodkowy układ nerwowy i komórki różnych tkanek ludzkich lub zwierzęcych (skóra, neurony, rogówka itp.).

ANSES starał się ocenić prawdopodobny poziom ekspozycji w paśmie 26 GHz.
Ekspozycja w tym paśmie nie jest taka sama jak w innych pasmach częstotliwości, ponieważ fale wnikają tylko na głębokość około jednego milimetra, prowadząc do naświetlenia powierzchniowych warstw skóry lub oczu. Dostępne symulacje sugerują niski poziom narażenia .

Niemniej jednak dostępne obecnie dane są niewystarczające, aby stwierdzić, czy istnieją skutki zdrowotne związane z narażeniem na pola elektromagnetyczne w paśmie częstotliwości 26 GHz .

Kontrowersyjna technologia 5G
5G budzi kontrowersje na poziomie podobnym do tzw. antyszczepionkowców.
Najbardziej zaawansowane w rozwoju sieci 5G są Chiny, co bardzo pomogło m.in. przy okazji Zimowych Igrzysk Zimowych w Pekinie. Wdrożenie 5G we Francji rozpoczęło się jesienią 2020 roku i wywołało kontrowersje między jego zwolennikami i przeciwnikami. Prezydent Emmanuel Macron porównał przeciwników technologii 5G do „amiszów” opowiadających się za „powrotem do lampy naftowej”. Dzień wcześniej 70 osobistości lewicy wezwało na forum do wprowadzenia moratorium na tę technologię.

W grudniu 2020 r. Wysoka Rada ds. Klimatu wydała sceptyczną opinię w sprawie 5G, bo „prawdopodobnie znacząco zwiększy” ślad węglowy sektora cyfrowego i zużycie energii elektrycznej. Według jej obliczeń, wdrożenie 5G może zwiększyć od 2,7 mln ton (Mt) do 6,7 mln ton ekwiwalentu CO2 w 2030 r. 

- Do tej pory nie ma dowodów na skutki zdrowotne związane z powszechnymi zastosowaniami cyfrowymi 
- napisała ANSES. 


Agencja ANSES zapewnia jednak, że konieczne jest dalsze tworzenie danych i monitorowanie ewolucji narażenia populacji w związku z rozbudową zasobu anten i wzrostem wykorzystania 5G. W szczególności należy zbadać wpływ częstotliwości radiowych na rozwój raka, zmiany w funkcjonowaniu mózgu i płodność.

W związku z tym ANSES finansuje 12 projektów badawczych dotyczących częstotliwości radiowych.

Źródło: francetvinfo.fr  anses.fr  20minutes.fr

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...