reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

100 zł na zakup dekodera lub telewizora. Prezydent podpisał ustawę

dodano: 2022-02-28 13:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

pieniądze 100 zł PLN złote 25 lutego br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 lutego 2022 roku o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Co istotne świadczenie na zakup odbiornika telewizyjnego dotyczy zarówno dekodera, jak i telewizora. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.

satkurier.pl
DVB-T2 HEVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć początkowo zakładano, że świadczenie w wysokości 100 zł będzie przyznawane jedynie na zakup dekodera DVB-T2/HEVC, to w wyniku inicjatywy Senatu, podjęto decyzję, że świadczenie będzie obejmowało także zakup telewizora DVB-T2/HEVC.

16 lutego br. Senat zaproponował poprawkę, by pomocą finansową - oprócz zakupu dekodera - objęta została także możliwość zakupu telewizora. Inną ważną poprawką jest zaznaczenie, że sprzedawany odbiornik ma być fabrycznie nowy.
 

- W celu uniknięcia potencjalnego ryzyka wystąpienia nadużyć polegających na sprzedaży starych technologicznie odbiorników, Senat uznał za konieczne wskazanie, że świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego będzie przysługiwało jedynie na zakup fabrycznie nowego odbiornika - uzasadnił Senat.

22 lutego obie te poprawki zostały zarekomendowane Sejmowi przez Komisję Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. 24 lutego ustawa została przyjęta przez Sejm, a następnego dnia podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przypomnijmy, że Parlament Europejski i Rada Europejska zobowiązały państwa członkowskie UE do udostępnienia pasma 700 MHz (zakres 694-790 MHz) na potrzeby usług szerokopasmowych do dnia 30 czerwca 2020 roku lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku.

W Polsce zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2/HEVC ma nastąpić w czterech etapach:
  • etap 1 – od 28 marca 2022 r.;
  • etap 2 – od 25 kwietnia 2022 r.;
  • etap 3 – od 23 maja 2022 r.;
  • etap 4 – od 27 czerwca 2022 r.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Według szacunków Krajowego Instytutu Mediów 2 270 000 gospodarstw domowych w Polsce po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przy tym sprzęcie, który obecnie posiada, utraci możliwość odbierania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Celem ustawy z 24 lutego 2022 roku jest wsparcie gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych z zakupem odbiornika cyfrowego, który umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.

Świadczenie dla jednego gospodarstwa domowego – w wysokości 100 zł – będzie przyznawane na wniosek składany przez osobę uprawnioną przy pomocy formularza elektronicznego udostępnionego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji na stronie internetowej, której adres będzie wskazany w Biuletynie Informacji Publicznej na jego stronie podmiotowej. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie można także składać za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy wynosi 280 mln zł.

Dokonywanie płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia będzie możliwe do 31 grudnia 2022 roku.

Kary za sprzedaż dekoderów/telewizorów niespełniających wymagań

Nowa ustawa wprowadza też dość istotną z punktu widzenia sklepów RTV zmianę w Prawie telekomunikacyjnym. Otóż dodaje do niej zapisek:
 

Kto będąc przedsiębiorcą prowadzącym sprzedaż odbiorników cyfrowych [...] dokonuje sprzedaży użytkownikowi końcowemu takiego odbiornika cyfrowego, niespełniającego wymagań [...] podlega karze pieniężnej.

Co ważne dotyczy to zarówno dekoderów, jak i telewizorów, a nie jak było to w pierwotnym projekcie ustawy - wyłącznie dekoderów.

Kary pieniężne nakłada prezes Urząd Komunikacji Elektronicznej, w drodze decyzji, w wysokości do 3 proc. przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Kara stanowi przychód tzw. Funduszu Szerokopasmowego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...