reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rusza współpraca POLSA z Virgin Orbit

dodano: 2022-03-19 00:37
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polska Agencja Kosmiczna

POLSA Polska Agencja Kosmiczna Polish Space Agency Polska wchodzi do gry jako potencjalny użytkownik LauncherOne (2 z wyniesionych dotąd małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution), technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. Polska Agencja Kosmiczna (Polish Space Agency/POLSA) będzie analizowała możliwość startów z terytorium Polski. W środę, 16 marca br., w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w obecności polskiego ministra gospodarki i technologii Piotra Nowaka, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna i prezes Virgin Orbit Dan Hart podpisali list intencyjny w tej sprawie.

POLSA Polska Agencja Kosmiczna Polish Space Agency


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego.  Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione m.in. w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych

- powiedział Piotr Nowak.


Podpisany list zakłada, że Polska Agencja Kosmiczna przeprowadzi szczegółową analizę przydatności LauncherOne dla potrzeb m.in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach obejmujących starty tego typu obiektów z obszaru naszego kraju (więcej tutaj).

Przedmiotem dalszych studiów wykonalności mogą być także koncepcje misji, doprecyzowanie założeń technicznych i organizacyjnych, jak również swoista „mapa drogowa”, mająca na celu maksymalne wykorzystanie całego przedsięwzięcia jako impulsu rozwojowego dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (science, technology, engineering & maths/nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Virgin Orbit zadeklarowało gotowość dostarczenia rozwiązania sprofilowanego pod określone przez Polską Agencję Kosmiczną potrzeby i wymagania, obejmujące wsparcie naziemne oraz odpowiedni samolot.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podkreślił, że podpisany list wieńczy kilkumiesięczny okres intensywnych negocjacji, prowadzonych w ścisłej koordynacji z polskim Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

- Zainteresowanie oraz złożone konkretne deklaracje, pokazują, że Polska może być atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy, do których zalicza się Virgin Orbit. Jeszcze istotniejsze jest budowanie pozycji naszego sektora kosmicznego w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie międzynarodowego rynku kosmicznego, jakim jest upstream. Dzięki technologii LauncherOne, Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę również dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza

- dodał prezes Polskie Agencji Kosmicznej.

- Dzisiejsze porozumienie stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce i jej sąsiadom dostępu do przestrzeni kosmicznej, służąc polskiemu przemysłowi, nauce i bezpieczeństwu - mówił Dan Hart. - Wizjonerskie podejście Polski stanowi inspirację w tym krytycznym dla Europy momencie i jesteśmy zaszczyceni mogąc służyć wsparciem oraz współpracując z polskim sektorem kosmicznym, aby otworzyć przestrzeń kosmiczną - dodał.


LauncherOne to system składający się ze specjalnie przystosowanego samolotu, tak zwanego „nosiciela” (odrzutowiec klasy Boeing 747) oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 km rakiety, zdolnej umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunek o łącznej masie do 300 kg. Pierwszy zakończony powodzeniem start LauncherOne przeprowadzono 17 stycznia 2021 roku. Niespełna 12 miesięcy później, podczas trzeciej udanej komercyjnej misji z użyciem opisywanego systemu, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution (więcej tutaj i tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...