reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Canal+ będzie musiał nadawać Ligue 1

dodano: 2022-04-05 11:04
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TS/Eurosport France

LFP Ligue 1 canal plus bein sports 360px Francuski nadawca płatnej telewizji CANAL+ nadal będzie musiał nadawać transmisje francuskiej ligi piłkarskiej Ligue 1 Uber Eats na warunkach umowy sublicencji z beIN Sports po przegranej sprawie sądowej przeciwko swojemu partnerowi. Sprawa dotyczy rynku francuskiego i nie ma związku z transmisjami Ligue 1 w Polsce, choć przypomnijmy, że tu jest bardzo podobnie: licencjobiorcą - nabywca praw jest Eleven Sports, a sublicencję ma... CANAL+ (Polska).

CANAL+/LFP/satkurier.pl
Canal LFP Ligue 1 beIN sports 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z orzeczeniem francuskiego sądu apelacyjnego w Wersalu wydanym 31 marca br., CANAL+ (France) będzie zmuszony do wywiązania się ze swojego kontraktu z beIN, w którym zgodził się zapłacić 332 mln euro rocznie za transmisję dwóch meczów w dniu meczowym z każdej kolejki, a następnie beIN udzielił sublicencji na rzecz Vivendi. 

Umowa ta została zawarta, zanim francuska liga piłkarska, LFP, ponownie wystawiła na aukcję główne prawa przyznane wcześniej hiszpańskiemu nadawcy Mediapro, Problem w  tym, że sytuacja się zmieniła, gdy Mediapro zdecydowało się wycofać z transmisji. Ponowną aukcję praw telewizyjnych do Ligue 1 wygrał Amazon, który zapewnił 80% meczów Ligue 1 za 250 mln euro rocznie, czyli znacznie mniej niż CANAL+ za 20% meczów. To nie spodobało się kierownictwu CANAL+ Group (Vivendi).

Przed ostatnią sprawą sądową CANAL+ i beIN miały wiele sporów prawnych z LFP.
Wcześniejsze orzeczenia sądów podtrzymały jednak prawo LFP do ponownego przeprowadzenia aukcji tylko części meczów Ligue 1 Uber Eats, które zostały jej zwrócone przez Mediapro.

Jako znak złej woli między CANAL+ a LFP uznano odwołanie meczu Ligue 1.
CANAL+ (France) w sobotę 2 kwietnia o godz. 21:00 zaniechał transmisji meczu między AS Saint-Étienne i Olympique Marsylia (w składzie OM  nie było Arkadiusza Milika ze względu na kontuzję). W Polsce mecz miały pokazywać stacje Eleven Sports 3 i CANAL+ Sport 2, a we Francji transmisję meczu zaplanowano na kanale CANAL+ Décalé.

Odwołanie w ostatniej chwili ważnego sobotniego meczu Ligue 1 w Saint-Étienne wywołało burzę w świecie francuskiej piłki i mediów. Ostatecznie ten mecz przełożono na niedzielę na godz. 15:00 (skończył się wynikiem 4:2 dla OM). CANAL+ powołał się na trudności w dostępie do stadionu Geoffroy-Guichard, na którym miał się odbyć mecz.

Nadawca powiedział, że zmiana zmusiła go do zapewnienia ograniczonej transmisji z przełożonego meczu i ubolewał, że decyzja „narzucona przez LFP [...] pozbawiłaby abonentów standardów produkcji, które konsekwentnie zapewniał dla każdego ważnego wydarzenia”.

Źródło: eurosport.fr 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...