reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Agora nadal może przejąć nadawcę Radia Zet

dodano: 2022-05-12 17:25
autor: Anita Kaźmierska / Łukasz Knapik | źródło: UOKiK/Agora/satkurier.pl

Eurozet W czwartek, 12 maja Sąd Okręgowy w Warszawie - XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKIK) ogłosił wyrok zmieniający w całości decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakazującą przejęcia przez firmę Agora kontroli nad Eurozetem. Sąd wyraził bezwarunkową zgodę na przejęcie Eurozetu przez Agorę. Wyrok nie jest prawomocny. Prezes UOKiK zapowiedział złożenie apelacji od wyroku. Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia Agora nie będzie mogła przejąć spółki Eurozet, ale nie jest to wykluczone w przyszłości.

Agora


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym 2019 roku Agora nabyła 40 proc. udziałów w spółce Eurozet. W październiku 2019 roku złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłoszenie dotyczące zamiaru koncentracji polegającej na przejęciu kontroli nad Eurozetem poprzez zakup pozostałych 60 proc. udziałów tej spółki od większościowego inwestora SFS Ventures.

W styczniu 2021 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia Eurozetu (więcej tutaj). - Swoją decyzję oparł na przypuszczeniach i abstrakcyjnych hipotezach, a nie na dowodach wskazujących na realia rynku radiowego i mechanizmy ekonomiczne, które na nim zachodzą. W opinii ekspertów od rynku mediów, jak i ekspertów od ekonomiki koncentracji argumenty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów były oderwane od sytuacji rynkowej, a zakaz koncentracji wydany został sprzecznie z prawem. Był to pierwszy zakaz wydany przez Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ciągu 9 lat - informuje Agora w wydanym komunikacie. - Po wnikliwej analizie obszernego materiału dowodowego, zebranego w trakcie postępowania, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał koncentracji polegającej na przejęciu spółki Eurozet przez Agorę. Działalność przedsiębiorców i ich grup kapitałowych pokrywa się przede wszystkim w zakresie nadawania programów radiowych, sprzedaży czasu reklamowego oraz pośrednictwa w sprzedaży czasu reklamowego w radiu. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że w wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej - informuje w wydanym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

8 lutego 2021 roku Agora złożyła odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wnioskując do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zmianę decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wydanie zgody na połączenie Agory i Eurozetu.

12 maja 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie - XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wyrok zmieniający w całości decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 7 stycznia 2021 roku zakazującą przejęcia przez Agorę kontroli nad Eurozetem. Sąd wyraził bezwarunkową zgodę na przejęcie Eurozetu przez Agorę.

- To precedensowy wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po raz pierwszy w historii sąd uwzględnił odwołanie przedsiębiorcy i zmienił całkowicie decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w taki sposób, że decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazująca koncentracji po zmianie wyraża na nią zgodę - informuje Agora w wydanym komunikacie. Wyrok nie jest prawomocny.
 

- Dzisiejszy wyrok to kompromitacja działań prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ustnym uzasadnieniu do wyroku sędzia wskazał, że decyzja prezesa UOKiK była wewnętrznie sprzeczna, oparta na wielopiętrowej spekulacji i pomijała kluczowe dowody w sprawie. Naszym zdaniem ten wyrok potwierdza, że zakaz zakupu Eurozetu przez Agorę był decyzją polityczną, wymierzoną w naszą firmę i wpisującą się w działania partii rządzącej, która na różne sposoby stara się utrudnić lub ograniczyć działalność wolnych mediów w Polsce. Ta sprawa, zakończona wydaniem przełomowego wyroku, przywraca wiarę przedsiębiorcom w możliwość uczciwego konkurowania na rynku

- mówi Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.

Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia Agora nie będzie mogła przejąć spółki Eurozet. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział złożenie apelacji od wyroku.
 

- Właściwie oceniliśmy bardzo obszerny materiał dowodowy i zagrożenie dla konkurencji, jakie niesie za sobą ta koncentracja. Nie zgadzamy się z decyzją sądu pierwszej instancji dlatego skorzystamy z przysługującego nam prawa i wniesiemy apelację. Rozstrzygnięcie SOKiK nie jest prawomocne. Liczymy na to, że w drugiej instancji sąd podzieli nasze argumenty

- mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - apelacja do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Możliwe jest również złożenie skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego do Sądu Najwyższego (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...