reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

10 zasad idealnej naziemnej telewizji cyfrowej

dodano: 2023-08-18 13:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2023

NTC telewizja naziemna DVB-T2 antena Brakuje niektórych kanałów telewizji naziemnej? Obraz sporadycznie „skacze” lub pikselizuje? Nie wiesz, czy czasem nie pojawiły się nowe kanały DVB-T2/HEVC? Oto 10 zasad, których należy przestrzegać, aby miło i przyjemnie oglądać wszystkie cyfrowe kanały naziemne, nawet jeśli antena jest już stara, a nie zamierzamy jej wymieniać.

idealna TV naziemna 10 zasad


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od analogu do HEVC

Długa droga od analogowej do naziemnej telewizji cyfrowej w 2012 roku aż do migracji z DVB-T na DVB-T2/HEVC w 2022 roku zakończyła się, ale tylko pozornie, ponieważ część kanałów nadal pozostało w DVB-T. Dotyczy to MUX 3 i MUX 8.
 
Zjawisko śnieżenia TV analogowej

DVB-T i DVB-T2 naraz, czyli gwarantowane zamieszanie

W ciągu ostatnich lat polscy widzowie musieli pokonać kilka przeszkód, jeśli chodzi o oglądanie z NTC. Wydaje się, że ktoś wybitnie dba o to, by było zapewnione częste przestrajanie telewizora lub dekodera w celu oglądania nowych lub „utraconych” kanałów.

Trzeba przyznać, że systematyczne i bezsensowne zmiany w multipleksach czy pozostawienie kanałów w DVB-T zamiast ostrego przejścia na DVB-T2 tylko narobiło kłopotów użytkownikom i instalatorom. Zaczęło się od wymiany dekoderów z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2 z HEVC, z czym zrobiono niezły bałagan, włącznie z dopłatami do dekoderów czy telewizorów, które wykorzystano do wyłudzeń i lewych interesów.

Do tego doszły zmiany anteny naziemnej i innych elementów instalacji antenowej przy okazji wymiany dekodera (użytkownicy nie chcą robić przeglądu anteny i instalacji).

Warto też wspomnieć o kupowaniu niesprawdzonych dekoderów DVB-T2, które nie spełniają wymagań lub mają słabszą głowicę, co powoduje braki sygnału pewnych kanałów w skrajnych warunkach. Oczywiście trudno tu pisać o markach czy firmach, które wprowadziły na polski rynek takie dekodery, ale instalatorzy anten mają swoje zdanie na ten temat.

Niewątpliwie 2022 rok był dużym wyzwaniem, ponieważ przejście z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC nie było takie bezbolesne, nawet dla tych, którzy kupili nowy telewizor smart lub dekoder z HEVC i jeszcze zmienili antenę, sprawdzając całą instalację antenową.

W tym artykule przedstawiamy 10 zasad, jak spokojnie pokonać nawet tę ostatnią przeszkodę na drodze do nowej „HEVC-owej” naziemnej telewizji cyfrowej oraz mieć pełny wybór kanałów NTC.

Warto też się dowiedzieć, jak korzystać z nowych usług interaktywnych HbbTV (dla tych, którzy mają już nowy telewizor lub specjalny dekoder HbbTV).

Zasada nr 1
Często przestrajaj telewizor/dekoder.

Główną i podstawową zasadą, aby mieć idealną naziemną telewizję cyfrową i nie przegapić żadnego kanału spośród dostępnych, jest częste przestrajanie telewizora i dekodera (niektóre urządzenia stroją się automatycznie po odnotowaniu zmian w emisji).

Procedura w zasadzie jest prosta, zajmuje kilka minut i należy ją wykonywać co kilka tygodni albo kiedy nie można oglądać ulubionych kanałów. Wystarczy nacisnąć przycisk MENU na pilocie, aby wywołać menu OSD i znaleźć opcję wyszukiwania automatycznego.

Na telewizorach smart należy nacisnąć przycisk Home, znaleźć Ustawienia (zwykle jest to ikona koła zębatego), a następnie znaleźć wyszukiwanie lub konfigurację, potwierdzając przyciskiem OK.
 
Automatyczne strojenie na telewizorze Samsung

Będąc w menu ustawień OSD, należy naciskać przyciski strzałek na pilocie, aż znajdzie się podmenu o nazwie „Antena”, „Instalacja”, „Ustawienia”, „Kanały” lub „Edytuj kanały”.

W tym podmenu znajduje się kilka pozycji, w tym „Wyszukiwanie automatyczne” (lub „Skanowanie automatyczne”, „Skanowanie w ciemno”, itp.). Pozycja „LCN”, jeśli jest dostępna, musi być aktywna, aby można było sortować kanały według polskiej numeracji kanałów w NTC np.: 1 dla TVP1 HD, itd.
 
Wyszukiwanie automatycznie na przykładzie dekodera Polsat Box NL-5101RT
Wyszukiwanie ręczne na przykładzie dekodera Polsat Box NL-5101RT

Po potwierdzeniu rozpoczęcia automatycznego wyszukiwania zeskanowane częstotliwości będą się szybko przewijać na ekranie (kanały VHF i UHF – 05, 06, 08, 21, 40, itd.), a w niektórych przypadkach okna kanałów telewizyjnych szybko zapełnią się nazwami znalezionych stacji.
Osoby bardziej zaawansowane mogą skorzystać z wyszukiwania ręcznego. Wówczas możliwe jest przeszukanie konkretnej częstotliwości dla konkretnego multipleksu. Aktualne parametry emisji dla poszczególnych lokalizacji w kraju można znaleźć na stronie internetowej emimaps.emitel.pl.

Zasada nr 2
Sprawdź, czy odbierasz wszystkie kanały w DVB-T/MPEG-4 i DVB-T2/HEVC.

Wśród cyfrowych multipleksów naziemnych nadal są dwa multipleksy w DVB-T. Mowa o MUX 3, gdzie są wyłącznie kanały TVP, oraz o MUX 8 w paśmie VHF z 4 kanałami telewizji komercyjnych. Pozostałe multipleksy ogólnopolskie są już w DVB-T2/HEVC. Rodzi to pewne problemy zarówno w standardach, kompresji, zasięgu z poszczególnych nadajników oraz eksperymentalnych multipleksach, które są dostępne testowo, a nie w regularnej emisji z mocą, jaką uda się ustalić. To wszystko powoduje oczywiste problemy w niektórych miejscowościach, szczególnie na terenach górzystych.

Zasada nr 3
Sprawdź kable, złączki, rozdzielacze, wzmacniacze i gniazda telewizyjne.

Jeśli obraz kanałów naziemnej telewizji cyfrowej czasami „przeskakuje” (chwilowy brak obrazu) lub są klasyczne „kwadraciki” (kolorowe obszary na ekranie, czyli tzw. pikseloza) oznacza to, że odbiór sygnału VHF/UHF jest zbyt słaby lub przez coś zakłócony.
 
Typowa pikseloza występująca przy bardzo słabym sygnale TV cyfrowej

Może to zależeć od wadliwego działania telewizora lub dekodera DVB-T2 (mało prawdopodobne) lub od instalacji naziemnej anteny i dystrybucji (zwykle to jest znacznie bardziej prawdopodobne).

Przed przystąpieniem do przeglądu anteny i reszty instalacji TV naziemnej (zasada nr 4) wskazane jest dokładne sprawdzenie kabli i gniazdek TV w domu pod kątem nadmiernych zagięć (kabel koncentryczny nigdy nie może być wygięty o 90° lub więcej), zgnieceń i skręceń, które mogłyby naruszyć połączenie elektryczne między przewodem a wtyczką/gniazdkiem.

Gniazdo antenowe

Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do kabla antenowego, najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana na nowy, niezbyt długi ani krótki, z wtyczką prostą lub kątową. Warto nieco zmniejszyć długość, jeśli telewizor jest przymocowany do ściany i uniknąć przypadkowego szarpnięcia kabla koncentrycznego, np. podczas sprzątania pokoju.

Aby sprawdzić naścienne lub zabudowane gniazda telewizyjne, należy zdjąć zewnętrzna pokrywę, odkręcić śruby mocujące wspornik do puszki podtynkowej lub nadtynkowej i sprawdzić połączenie między kablem koncentrycznym a gniazdem telewizyjnym. To bardzo ważna sprawa w takiej instalacji.

Kabel musi być w dobrym stanie (nie pogięty ani zgnieciony), przewód środkowy (rdzeń kabla) włożony do końca w gniazdo, ekran mocno zablokowany zaciskiem. Najważniejszy jest tu brak ryzyka zwarcia pomiędzy ekranem a żyłą środkową kabla.

Jeśli połączenie złączka/kabel nie wydaje się być pewne, to lepiej je zrobić od nowa.

Jeśli odbiór nadal jest zakłócony, a parametry wykryte przez miernik pola nie są zadowalające, należy również dokonać przeglądu anten i centrali telewizyjnej (zasada nr 4).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...