Velo Dunajec, choć nadal nieukończony, jak magnes przyciąga amatorów dwóch kółek. Ta przecinająca Małopolskę trasa rowerowa mierzy blisko 240 km, ale można ją podzielić na krótsze etapy. W tym artykule omówię najtrudniejszy fragment Velo Dunajec - od Nowego Sącza do Tarnowa, a właściwie do Bogumiłowic pod Tarnowem.
Dunajec i zamek Melsztyn, fot. Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szlak rowerowy wzdłuż Dunajca z Nowego Sącza do Tarnowa
Dlaczego ten fragment Velo Dunajec jest najtrudniejszy? Bowiem występują tam aż trzy duże podjazdy spośród łącznie czterech na trasie Velo Dunajec. Mowa o podjazdach Dąbrowa, Rożnów i Tropie (ten czwarty to Falsztyn nad Jeziorem Czorsztyńskim). Ponadto szlak między Nowym Sączem a Tarnowem jest w znacznym stopniu nieukończony, co skutkuje gubieniem trasy oraz wymusza objazdy ruchliwymi drogami. Generalnie odradzam wybierać się na tę wycieczkę z małymi dziećmi.
Trasa przedstawiona w tym artykule ma długość 76 km oraz charakteryzuje się sumą podjazdów 650 m. Poniżej mapa całej trasy Velo Dunajec, a pod nią zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej Strava dla przejechanego przeze mnie odcinka Nowy Sącz - Bogumiłowice.
Pierwszy etap tej trasy rowerowej to przejazd od stacji kolejowej w Nowym Sączu do szlaku rowerowego prowadzącego wzdłuż rzeki Dunajec. Można jechać na północ: Aleją Stefana Batorego, Alejami Wolności i ulicą Jana Długosza, a następnie skręcić w lewo w ulicę Tadeusza Kościuszki, albo od razu kierować się z dworca na zachód: ulicami Kolejową, Henryka Sienkiewicza, Źródlaną, Radziecką i Tłoki.