reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
Zobacz sport w tv na dzień: 2023-02-01 - 2023-02-02

79. Tour de Pologne w TVP i Polsacie. Start w Kielcach

dodano: 2022-07-18 11:56 | aktualizacja: 2022-07-28 20:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: www.tourdepologne.pl/satkurier.pl

79. Tour de Pologne TVP1 TVP Sport Polsat Sport Tegoroczny wyścig Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach, a województwo świętokrzyskie jest w tym roku partnerem startu 1. etapu. W pobliżu trasy wyścigu znajdują się ważne obiekty. Są to między innymi dwórek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz malowniczy Opatów, w którym turyści mogą podziwiać romańską kolegiatę św. Marcina z płaskorzeźbą z brązu, tzw. Lamentem Opatowskim. Ciekawym punktem na mapie miasta są także Podziemia Opatowskie. Transmisje z 79. Tour de Pologne w TVP i Polsacie.

fot. Szymon Gruchalski
79. Tour de Pologne fot. Szymon Gruchalski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Świętokrzyskie partnerem startu 1. etapu Tour de Pologne

Miłośnicy przyrody i pieszych wędrówek mogą podziwiać na terenie tego województwa jedne z najstarszych gór w Europie - Góry Świętokrzyskie. Ich nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łyścu. Krajobraz Gór charakteryzuje się długimi równoległymi pasmami o falistej, spokojnej linii grzbietowej, pomiędzy którymi rozciągają się doliny. Największym pasmem są Łysogóry, z najwyższym szczytem Łysicą. Niezapomnianych wrażeń dostarczą wycieczki piesze w obrębie Puszczy Jodłowej, warto zobaczyć znajdujące się na Świętym Krzyżu i Łysicy rozległe rumowiska skalne zwane gołoborzami. Gołoborza łysogórskie zbudowane są z bloków piaskowca kwarcytowego tworzącego malownicze niemal nagie pola, na które powoli, ale sukcesywnie wkracza las.

Etap 1: Start w Kielcach, koniec w Lublinie, 218,8 km

Uroczysty start 79. Tour de Pologne UCI WorldTour zaplanowano w Kielcach - stolicy województwa świętokrzyskiego, znanego ze swojej górniczej przeszłości. Na trasie pierwszego etapu do zdobycia będzie aż 6 premii. Po połowie dystansu, o pierwszą Premię Lotną LOTTO zawodnicy powalczą w Annopolu. Druga Premia Lotna LOTTO czekać będzie w Józefowie nad Wisłą. Po kilkudziesięciu kilometrach po względnie płaskim odcinku, zmieni się profil trasy i na odcinku blisko 15 kilometrów będą do zdobycia 3 premie. Na początek Premia Górska PZU IV kat. DOBRE, a następnie Premia Specjalna Kazimierz Dolny, Powiat Puławski i ostatnia na tym etapie Premia Górska PZU IV kat. Wylągi. 30 kilometrów przed metą zawodnicy powalczą jeszcze o Premię Lotną LOTTO w Nałęczowie, Powiecie Puławskim. Koniec etapu w centrum Lublina, jednak przed tym na zawodników czeka ostatni podjazd, który wyłoni zwycięzcę pierwszego etapu.

Etap 2: W całości na Lubelszczyźnie, 205,6 km

Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9-kilometrową rundę wokół „perły renesansu”.

Etap 3: Finisz - widowiskowy podjazd, 237,9 km

Początek trzeciego etapu to Kraśnik, Powiat Kraśnicki. Podobnie jak przed rokiem meta będzie w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą trzy Premie Lotne LOTTO – w Janowie Lubelskim, Powiecie Janowskim oraz Leżajsku. O trzecią kolarze powalczą w Jarosławiu na 145. kilometrze. Pozostała część etapu to trzy Premie Górskie PZU do zdobycia na odcinku 13 kilometrów. Premia Górska PZU II kat. Sólca oraz Kalwaria Pacławska również II kat. Ostatnią premią na tym etapie będzie Premia Górska PZU Gruszowa III kat. Finisz, podobnie jak w ubiegłym roku, to wyczerpujący i widowiskowy podjazd w centrum miasta o nachyleniu od 14 do 15%.

Etap 4: Start w średniowiecznym mieście Lesku, 179,4 km

Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia będą dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie.

Etap 5: Rzeszów metą ostatniego na Podkarpaciu, 178,1 km

Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 170 kilometrów z Łańcuta, słynącego z pięknego barokowego zamku do nowoczesnego i prężnie rozwijającego się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: Premia Lotna LOTTO i Premia Górska PZU III kat. Przed wjazdem na 19 kilometrową rundę w Rzeszowie będzie do zdobycia jeszcze ostatnia Premia Górska III kat.

Etap 6: Indywidualna jazda na czas, 15,4 km

Przedostatni etap będzie naprawdę widowiskowy. Indywidualna jazda na czas z Szaflar do Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski. Trasa krótka, lecz wymagająca. Będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 415 metrów przewyższenia. Ten etap będzie mieć istotny wpływ na końcową klasyfikację.

Etap 7: Zwycięzcę poznamy na krakowskich Błoniach, 177,8 km

Wielki finał Tour de Pologne UCI WorldTour już tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa, zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. O ostatnie punkty dla najlepszego górala będzie można powalczyć na dwóch Premiach Górskich PZU. Położone są one w Bieńkówce I kat. oraz w gminie Budzów III kat. Do zdobycia będą także dwie Premie Lotne LOTTO. Jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Etap zakończą trzy 5 kilometrowe rundy. Na krakowskich Błoniach poznamy zwycięzcę 79. Tour de Pologne UCI WorldTour.

Transmisje w TVP i Polsacie

Wszystkie etapy Tour de Pologne będą transmitowane na żywo w TVP1, TVP Sport oraz na tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej i smart TV. Komentatorami w TVP będą Piotr Sobczyński oraz Bartosz Huzarski. Studio z gośćmi będzie prowadził Maciej Kurzajewski. 

Od zeszłego roku Tour de Pologne jest pokazywany także w Polsacie Sport. Nadawca pozyskał prawa do transmitowania, w latach 2021-2024.

Codziennie w TVP1 kroniki wyścigu (około godz. 19:20) i program „Szlakiem Tour de Pologne” (TVP2, ok. godz. 11:05). Dodatkowo w Jedynce także podsumowanie każdego etapu, ok. 23:00 lub 23:30.
 
W piątek, 29 lipca o godz. 17:20 TVP Sport zaprasza na film „Czesław Lang. Doścignąć marzenia”. Reportaż przedstawia karierę sportową naszego wybitnego kolarza, obecnego organizatora Tour de Pologne.
 


Plan transmisji - 79. Tour de Pologne:

29 lipca (piątek)

18:00 Prezentacja ekip, Polsat Sport, TVP Sport

30 lipca (sobota)

11:40 - 17:00 Etap 1: Kielce - Lublin, Polsat Sport, TVP Sport, TVP1 (od 14:50)

31 lipca (niedziela)

12:05 - 17:00 Etap 2: Chełm - Zamość, Polsat Sport News (do 15:00), Polsat Sport (od 15:00), TVP Sport, TVP1 (od 14:40)

1 sierpnia (poniedziałek)

11:00 - 17:00 Etap 3: Kraśnik - Przemyśl, Polsat Sport, TVP Sport, TVP1 (od 15:15)

2 sierpnia (wtorek)

12:30 - 17:00 Etap 4: Lesko - Sanok, Polsat Sport, TVP Sport, TVP1 (od 15:15)

3 sierpnia (środa)

12:30 - 17:00 Etap 5: Łańcut - Rzeszów, Polsat Sport, TVP Sport, TVP1 (od 15:15)

4 sierpnia (czwartek)

13:30 - 17:00 Etap 6: Szaflary - Stacja Narciarska Rusiń-Ski (jazda indywidualna na czas), Polsat Sport, TVP Sport, TVP1 (od 15:15)

5 sierpnia (piątek)

14:35 - 19:00 Etap 7: Skawina - Kraków, Polsat Sport, TVP Sport, TVP1 (od 17:25)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

739 zł Więcej...