reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 70,5°E?

dodano: 2022-08-27 09:29
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Eutelsat 70,5°East jest lokalizacją orbitalną wykorzystywaną od 2002 roku przez francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat Communications. Stacjonujący na skrzyżowaniu czterech kontynentów satelita Eutelsat 70B oferuje pięć stałych wiązek o wysokiej wydajności, z których każda koncentruje się na odrębnej strefie: Azji Południowo-Wschodniej i Australii, Azji Środkowej, Afryce i Europie. Pozycja interesująca dla DX-erów, gdyż są z niej nadawane kanały telewizyjne normalnie niedostępne w Europie.

Pozycja orbitalna Eutelsat 70E
Pozycja orbitalna Eutelsat 70E


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do końca 2016 r. satelita bardzo atrakcyjny dla satelitarnych "szperaczy" w Polsce. Nadawane kanały filmowe, muzyczne, rozrywkowe i informacyjne z Malezji czy Indii w ramach oferty Horizon TV Asia mogły zaciekawić fanów tamtejszej kultury. Ciekawostką były ogólnodostępne testy kazachskiej platformy Caspio HD. W 2017 wprowadzono emisję kanałów z Bangladeszu, tematycznej stacji Nautical Channel HD i erotycznej paczki SCT TV Asia.

Eutelsat 70B został pomyślnie wyniesiony rakietą nośną Zenit-3SL, obsługiwaną przez Sea Launch AG. Start nastąpił z platformy Odyssey na międzynarodowych wodach Pacyfiku. Do wystrzelenia rakiety z satelitą o masie 5200 kg doszło 3 grudnia 2012 roku o godz. 21:44 polskiego czasu. Po trwającym 1 godzinę i 6 minut locie, Eutelsat 70B trafił na transferową orbitę geostacjonarną. Częściowe rozłożenie paneli słonecznych zostało przeprowadzone pomyślnie po około dwóch godzinach od oddzielenia się satelity od rakiety. Eutelsat ogłosił komercyjne świadczenie usług w połowie stycznia 2013 roku, zajmując pozycję 70,5°E.

Zbudowany dla Eutelsat Communications przez Astrium przy użyciu platformy E3000 i wyposażony w cztery regionalne wiązki z pokryciem Europy, Afryki, Azji i Australii. Wyposażony w 48 transponderów pasma Ku, co stanowiło podwojenie dostępnej pojemności zapewnianej przez wcześniejszą konstrukcję Eutelsat 70A. Nowa jednostka zwiększyła zakres świadczonych usług dla celów rządowych i przesyłu danych, dostępu do szerokopasmowego Internetu, backhaulingu GSM i profesjonalnych usług wideo. Eutelsat 70B pracuje w zakresach częstotliwości 10,95-11,7 GHz, 11,2-11,7 GHz i 12,5-12,75 GHz. Satelita może transmitować kanały w wiązkach: europejskiej, szerokiej, afrykańskiej, azjatyckiej i kierowanej na Azję Środkową. Czas eksploatacji na orbicie wynosi 15 lat.
  • Wiązka europejska (Europe) rozciąga się przez całą Europę - od Portugalii i Wysp Brytyjskich do Białorusi i Finlandii, od Bałkanów i Włoch do Skandynawii. Odbiór w Polsce jest bezproblemowy i możliwy nawet na antenach o średnicy 80-90 cm. Pozwala na to moc sygnału oferowana na poziomie 50-48 dBW,
  • Wiązka szeroka (Wide) ma główną strefę pokrycia na Bliskim Wschodzie, ale jej podstrefy rozciągają się dalej na wschód i zachód. Odbiór w Polsce będzie trudniejszy. Na południu kraju powinny być wystarczające czasze o średnicy 110-150 cm, ale im dalej na północ potrzebne mogą być anteny 180-200 cm. Moc sygnału wynosi zaledwie 42 dBW.
  • Wiązki afrykańska, azjatycka i kierowana na Azję Środkową są niedostępne do odbioru w Polsce.
 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Eutelsat 70B 70,5°E Ku Europe 50
(północny-zachód)

48
(południe i wschód)
od 70
(północny-zachód)

od 80-90
(południe i wschód)
- Satelity stacjonują bardzo nisko nad horyzontem. Sygnał może być bardzo niestabilny - im większa antena, tym lepszy odbiór

Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych

Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
Wide 40
(północ)

42
(południe)
od 180
(północ)

od 110
(południe)
sygnał szybko zanika na północ
Central Asia - - poza zasięgiem
Asia - - poza zasięgiem
Africa - - poza zasięgiem


 
Eutelsat 70B - pasmo Ku, wiązka Europe
 
Eutelsat 70B - pasmo Ku, wiązka Wide
 
Eutelsat 70B - pasmo Ku, wiązka Central Asia
 
Eutelsat 70B - pasmo Ku, wiązka Asia
 
Eutelsat 70B - pasmo Ku, wiązka Africa


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

759 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...