reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Satelity SES-20 i SES-21 na orbicie [wideo]

dodano: 2022-10-05 12:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SES/ULA/spaceflightnow

SES20 SES 21 ULA start satelita Atlas 5 360px 4 października firma United Launch Alliance (ULA) z powodzeniem wyniosła 2 satelity operatora SES na geosynchroniczne orbity transferowe. Start nastąpił z przylądku Canaveral. ULA użyła dużej rakiety Atlas 5 Centaur (z rosyjskimi silnikami RD-180!) do wyniesienia dwóch satelitów na raz. Na orbitę trafiły satelity SES-20 i SES-21, które są całkowicie elektrycznymi jednostkami Boeinga i będą wykorzystywane do dostarczania transmisji telewizyjnych w paśmie C (4 GHz) do sieci kablowych i operatorów IP w USA. Start był pierwszą, komercyjną misją Atlas 5, która skierowała się bezpośrednio na orbitę prawie geosynchroniczną (35 tys. km).

SES/ULA
SES20 SES 21 ULA start satelita Atlas 5 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oba satelity SES są częścią ogólnej umowy na pasmo C z FCC.
Przypomnijmy, że SES i Intelsat przekazały amerykańskiej FCC 300 MHz częstotliwości w ramach planu FCC dotyczącego migracji 5G w USA.

Pomyślne wystrzelenie SES-20 i SES-21 to dopiero początek, bo pozostały do wyniesienia 2 kolejne satelity SES-18 i SES-19, które są budowane przez firmę Northrop Grumman. Gdy 5 satelitów SES znajdzie się na pozycjach, to operator SES zakwalifikuje się do wypłaty odszkodowania od FCC, które ma zostać wypłacone pod koniec 2023 r.

 SES-20 i SES-21 będą operować odpowiednio na pozycjach orbitalnych 103ºW i 131ºW. Rozpoczną działalność w listopadzie 2022 roku.

- Pomyślne wyniesienie SES-20 i SES-21 pozwoli nam wspierać naszych klientów w dostarczaniu wysokiej jakości sportu i rozrywki dziesiątkom milionów amerykańskich gospodarstw domowych, jednocześnie spełniając naszą obietnicę zmiany przeznaczenia widma, aby umożliwić USA wiodącą rolę w 5G

- powiedział Steve Collar, dyrektor generalny SES.

- Druga faza naszych działań związanych z oczyszczaniem pasma C w USA jest w pełni na dobrej drodze i jesteśmy wdzięczni za ciężką pracę naszych partnerów w Boeingu i ULA.


Następnym krokiem w programie przekazania pasma C w USA będzie wystrzelenie dwóch satelitów Intelsat zaplanowane na 6 października.
SpaceX wyniesie satelity telekomunikacyjne Intelsat Galaxy 33 i Galaxy 34 dla Intelsatu o godz. 19:07 EDT z SLC-40 w Bazie Sił Kosmicznych Cape Canaveral.

ULA wycofuje rakietę Atlas 5 i rodzinę rakiet Delta 4. 
Obie rakiety zostaną zastąpione nową wyrzutnią Vulcan Centaur, która według ULA jest tańsza i bardziej wydajna niż floty rakiet Atlas i Delta. 
Vulcan Centaur będzie napędzany amerykańskimi silnikami głównymi produkowanymi przez Blue Origin, które zastąpią rosyjskie silniki RD-180 w rakietach Atlas 5 i Delta 4.


 

Źródło: ses.com  spaceflightnow.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...