reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Polscy. Seryjni…”- premiera nowego serialu dokumentalnego TVP Historia

dodano: 2022-10-25 10:33
autor: Jan Borejko | źródło: TVP

TVP Historia Polscy seryjni serial dokumentalny fot Grzywa TVP-360px W czwartek, 27 października o godz. 21:00 TVP Historia zaprasza widzów na premierę serialu dokumentalnego pt. „Polscy. Seryjni…”. 8-odcinkowy serial przybliży sylwetki najgroźniejszych przestępców, którzy przed laty budzili strach, byli obiektami ogromnego zainteresowania mediów, a ich procesy wstrząsnęły Polską. „Polscy. Seryjni…” to fascynująca i mroczna podróż w głąb historii polskiej kryminalistyki, medycyny sądowej, psychologii, a także obyczajowości okresu PRL.

fot.Jeremi Grzywa (TVP)
TVP Historia Polscy seryjni serial dokumentalny fot. Jeremi Grzywa TVP 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Znam te historie od dawna. A jednak za każdym razem, gdy zagłębiam się w dokumenty, dostrzegam w nich coś nowego. Pracując nad serialem, mogłem zobaczyć, jak wyglądał tamten świat. To ważne, bo pozwala zrozumieć kontekst. Dlatego zdjęcia dokumentalne mają tu ogromne znaczenie. Szczególnie te, na których widać głównych bohaterów. Choć lepiej będzie ich nazwać antybohaterami.

Przemysław Semczuk, prowadzący i współscenarzysta serialu 


Przewodnikiem po świecie sprzed lat będzie pisarz, dziennikarz i reporter Przemysław Semczuk, autor m.in. takich książek jak Wampir z Zagłębia (o Zdzisławie Marchwickim), M jak morderca (o Karolu Kocie), czy Kryptonim Frankenstein (o Joachimie Knychale).

Wśród jego rozmówców będą emerytowani funkcjonariusze wydziałów kryminalnych milicji, prokuratorzy, adwokaci, medycy sądowi, psychiatrzy, pracownicy służby więziennej, kapłani oraz świadkowie wydarzeń sprzed lat. W odtworzeniu portretów seryjnych zabójców bezcenne okazały się unikalne materiały archiwalne Telewizji Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej, bibliotek, archiwów państwowych oraz sądów gdzie odbywały się procesy zabójców.

- Co nas zainteresowało w polskich seryjnych zabójcach? Ich psychika, a także obojętność i ślepota otoczenia na to, co mówili i robili. W większości ich zbrodniom można było zapobiec. Tak więc głównymi wątkami naszych opowieści są z jednej strony – tu powtórzę – obojętność, która była przyzwoleniem na czynienie zła, a z drugiej – propaganda władz totalitarnego państwa, która często przysłaniała prawdę na temat schwytania zabójców i wymierzenia im sprawiedliwej kary.

– Piotr Litka, reżyser i współscenarzysta serialu


Autorzy filmów będą szukać odpowiedzi na pytania, co popychało polskich seryjnych morderców do zła, jak ich zdemaskowano i czy zostali ukarani.

Bohaterami kolejnych odcinków będą:
Karol Kot, Władysław Mazurkiewicz, Zdzisław Marchwicki, Joachim Knychała, Bogdan Arnold, Stanisław Modzelewski, Tadeusz Ołdak, Władysław Baczyński.

„Polscy. Seryjni…” to przede wszystkim znakomity serial dokumentalny.
Każdy odcinek ogląda się z zapartym tchem. Przewrotnie dodam, że cykl spełnia postulat, by pokazywać historię Polski także od tej ciemnej strony.

Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia


Bohaterem pierwszego odcinka będzie Karol Kot – młody, uśmiechnięty maturzysta, mieszkaniec krakowskiego Kazimierza – oskarżony o 2 zabójstwa i usiłowanie popełnienia co najmniej 10 kolejnych. Kot w latach 60. XX wieku swoimi działaniami wywołał w Krakowie psychozę strachu. Jego ofiarami były, osoby słabsze od niego, dzieci i kobiety. Atakował w kościołach, sieniach i korytarzach kamienic. Już po jego ujęciu okazało się, że niepokojące sygnały w zachowaniu mordercy wcześniej obserwowali jego bliscy. Milicja nie była przygotowana na starcie z tak nieszablonowo postępującym sprawcą. Myliła tropy, nie sprawdzała poszlak i przez dłuższy czas była bezradna. Pomógł przypadek i pomoc organom ścigania ze strony jednej z bliskich sprawcy osób. Proces Kota śledzono w ówczesnej prasie, a dziennikarze pomagali śledczym jeszcze na etapie poszukiwań mordercy.

Emisja pierwszego odcinka pt. „Polscy. Seryjni… – Karol Kot” w TVP Historia w czwartek, 27 października o godz. 21:00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...