reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

LaLiga wygrywa prawne batalie z pirackimi serwisami

dodano: 2023-01-02 11:39
autor: HP | źródło: Laliga.com

Piracy LaLiga czaszka piractwo 360px.jpg Hiszpańska LaLiga kończy rok 2022 z ogromną satysfakcją, bo osiągnęła niezmiernie ważne sukcesy prawne w walce z piractwem i ochroną treści audiowizualnych hiszpańskich klubów piłkarskich, wśród których wyróżniają się 3 ważne dla jej interesów wyroki sądowe. W 2022 r. LaLiga wygrała z pirackimi serwisami verdirectotv, Roja Directa i IPTV Smarters ProLaLiga doprowadziła też do blokady pirackich stron w 3 godziny bez wyroku sądowego.

satkurier.pl
Piractwo Laliga Hiszpania flaga hiszpańska 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W oświadczeniu LaLigi z dnia 23 grudnia 2022 r. czytamy, że te orzeczenia sądowe wzmacniają pozycję LaLiga w zakresie ochrony legalnych treści audiowizualnych należących do klubów, których dochody audiowizualne są jednym z jej głównych aktywów, a także mają fundamentalne znaczenie dla utrzymania zawodowego rynku piłkarskiego, który zatrudnia 185 tys. pracowników w Hiszpanii - generuje 1,37% PKB i wnosi 4,1 mld euro do hiszpańskiej gospodarki w postaci podatków.

Ratyfikacja praw własności intelektualnej

23 grudnia 2022 r. VI Sąd Karny w Walencji skazał administratora serwisów www.verdirectotv.com i www.verdirectotvnet.tv na łączną karę 14 miesięcy pozbawienia wolności za ułatwianie nielegalnego dostępu do meczów LaLiga za pośrednictwem tych serwisów podając linki.

Zdaniem LaLigi, wyrok ten ma ogromne znaczenie dla walki z piractwem LaLigi, gdyż wspomniany wyrok, pierwszy podjęty po wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 2022 r., stwierdza, że ​​prawa podlegające ochronie na podstawie art. 270 § 2 k.k. szerszy niż przewidziany w art. 270 ust. 1, jak również, że zachowanie charakteryzujące 270. i analizowane przez Sąd Najwyższy nie ma nic wspólnego z przewidzianym w art. 270 ust. własności intelektualnej”, wśród których bez wątpienia są mecze LaLiga, bez jakiejkolwiek wzmianki o tym, że muszą one mieć „artystyczny, naukowy lub literacki charakter”.

W związku z tym nielegalne transmisje meczów LaLiga przez Internet są zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 4 lat, a w przypadkach, gdy zachowanie jest obciążające, może sięgać nawet 6 lat więzienia.

Roja Directa

W następstwie postępowania sądowego wszczętego przez LaLigę wraz z duńskim stowarzyszeniem Retigheds Alliancen, sąd w Frederiksberg wydał 13 grudnia 2022 roku decyzję potwierdzającą zablokowanie strony internetowej rojadirecta.me w Danii. W orzeczeniu sąd orzekł, że transmisje LaLiga są wyrazem wolnych, twórczych i osobistych wyborów, a więc oryginalnymi tworami, które korzystają z ochrony praw autorskich. Sąd uważa, że ​​udostępniając publiczne transmisje LaLiga na stronie internetowej „rojadirecta”, Puerto 80 Projects SLU naruszyło prawa autorskie LaLiga i dlatego musi zaakceptować zablokowanie strony internetowej „rojadirecta” w Danii. Pisaliśmy o Roja Directa tu i tu.

IPTV Smarters Pro usunięty z Google Play

Wreszcie, 22 grudnia 2022 r. sąd w Madrycie wydał – po pozytywnej opinii prokuratury – postanowienie, w którym uwzględniając środki ostrożności wymagane przez LaLigę, zgodził się na usunięcie popularnej aplikacji do przesyłania strumieniowego IPTV „IPTV Smarters Pro” ze sklepu Google Play, który po zainstalowaniu umożliwiał – zgodnie z wnioskami raportu UDEV – oglądanie kanałów telewizyjnych premium, w których transmitowane były między innymi mecze LaLiga.

Wyrok ten łączy się z wcześniejszym wydanym 27 kwietnia 2022 roku przez Sąd Śledczy nr 1 w Cieza, nakazujący zarówno Google, jak i Huawei wycofanie z ich sklepów aplikacji popularnego gracza „newPlay” za nielegalne udostępnianie meczów LaLiga.

Źródło: laliga.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...