reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Leszek Lichota zagra „Znachora” w nowym filmie Netflixa

dodano: 2023-02-02 12:32
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Netflix

Netflix Znachor Leszek Lichota jako profesor Rafał Wilczur, fot. Bartosz Mrozowski W drugiej połowie 2023 roku do serwisu Netflix trafi nowa ekranizacja powieści „Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Film będzie można obejrzeć jednocześnie w ponad 190 krajach na całym świecie. Za reżyserię odpowiada Michał Gazda, a w rolach głównych wystąpią: Leszek Lichota i debiutująca w pierwszoplanowej roli żeńskiej Maria Kowalska. Najsłynniejsza adaptacja „Znachora” pochodzi z 1981 roku. Wyreżyserował ją Jerzy Hoffman, a w rolach głównych wystąpili: Jerzy Bińczycki i Anna Dymna.

Leszek Lichota jako Antoni Kosiba, fot. Bartosz Mrozowski
Netflix Znachor Leszek Lichota jako Antoni Kosiba, fot. Bartosz Mrozowski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Znachor” to uniwersalna opowieść o szanowanym chirurgu, profesorze Rafale Wilczurze, który traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę. To wzruszająca historia o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody i sprawia, że ludzie, którzy są sobie przeznaczeni - zawsze się odnajdują.

„Znachor” to kolejny projekt serwisu Netflix, który wyprodukował już ponad 30 polskich filmów i seriali.
 

- Jestem bardzo wdzięczna, że mogliśmy podjąć się nakręcenia adaptacji powieści „Znachor”. To olbrzymia inwestycja i Netflix po raz kolejny pokazał, że promuje polską kulturę, a także wspiera i wierzy w rodzimych twórców - mówi Magdalena Szwedkowicz, producentka filmu. - Partnerzy po stronie Netflix obdarzyli nas ogromnym zaufaniem, wyposażyli w odpowiednie środki oraz stworzyli takie środowisko twórcze, w którym realizacja tego projektu stała się możliwa - dodaje.

- Powieść Dołęgi-Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest - bez żadnej przesady - legendą polskiej pop-kultury. I teraz my - dzięki Netflix - mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też - nie ukrywajmy - twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu - komentuje Michał Gazda, reżyser „Znachora”, który jest jego filmowym debiutem fabularnym. - Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą – dodaje.

Natomiast Leszek Lichota, który wcielił się w rolę profesora Rafała Wilczura, mówi: - Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. - Lichota podkreśla również fakt, że praca nad Znachorem była dla ekipy nie lada zadaniem: - Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość - dodaje aktor.

Oprócz Leszka Lichoty w filmie pojawi się także Maria Kowalska w roli Marysi, córki profesora. Hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss, a Zośkę Anna Szymańczyk. Ponadto w filmie wystąpią również m.in.: Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.
 
Ignacy Liss jako hrabia Czyński, Maria Kowalska jako Marysia, fot. Bartosz Mrozowski
Maria Kowalska jako Marysia, fot. Bartosz Mrozowski

Autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za zdjęcia odpowiedzialny jest Tomasz Augustynek. Producentką filmu jest Magdalena Szwedkowicz.

Tylko w zeszłym roku Netflix przeznaczył 400 mln zł na lokalne produkcje, a od 2018 roku stworzył ponad 3500 miejsc pracy przy produkcjach własnych: dla polskich aktorów, scenarzystów, reżyserów oraz ekip pracujących na planie i poza nim, które są podporą każdej produkcji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...