reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

ClearSpace-1: pierwsza aktywna misja usuwania śmieci w kosmosie

dodano: 2023-05-11 17:32 | aktualizacja: 2023-08-29 16:42
autor: Jan Borejko | źródło: Arianespace

Arianespace Clearspace-1 Vega C start 360px Arianespace przy pomocy europejskiej lekkiej rakiety Vega C wystrzeli ClearSpace-1 - serwisowy pojazd, za pomocą którego będzie sprzątać przestrzeń kosmiczną. ClearSpace-1, opracowany przez ClearSpace, to pierwsza tego typu misja, która polega na znajdowaniu, przechwycaniu i usuwaniu fragmentów kosmicznych śmieci. Start planowany jest na drugą połowę 2026 roku z europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej.

Arianespace
Arianespace Clearspace-1 Vega-C start animacja760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arianespace i ClearSpace podpisały umowę na start ClearSpace-1, pierwszej aktywnej misji usuwania śmieci, która ma na celu przechwytywanie i deorbitację śmieci kosmicznych.

Start zaplanowano na drugą połowę 2026 roku. Zostanie przeprowadzony przez europejską lekką rakietę Vega C, która to wyniesie pojazd na niską orbitę w celu uruchomienia i krytycznych testów. Następnie pojazd zostanie podniesiony do obiektu klienta w celu spotkania, przechwycenia i późniejszej deorbitacji poprzez ponowne wejście w atmosferę.

Obiekt, który zostanie usunięty w ramach tej misji, to górna część Vespy pozostawiona zgodnie z przepisani na orbicie „stopniowego usuwania” podczas drugiego lotu rakiety nośnej Vega w 2013 roku. Technologia pozwoli zademonstrować możliwości robotycznych ramion ClearSpace-1, otwierając w ten sposób drogę do bardziej wymagających misji z wieloma przechwyceniami w jednym locie.
 

- Nad nami znajduje się obecnie ponad 34 000 kosmicznych śmieci o średnicy większej niż 10 centymetrów każdy, a także około 6500 działających satelitów na orbicie, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 27 000 do końca dekady. Liczby te pokazują potrzebę znalezienia innowacyjnych rozwiązań dla zachowania korzyści z kosmosu dla ludzkości i życia na Ziemi. W Arianespace jesteśmy zaszczyceni, mogąc zrealizować tę misję z Vega C, wspierając w ten sposób zrównoważone wykorzystanie przestrzeni kosmicznej

- powiedział Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace.

- Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do umowy z Arianespace. To zabezpiecza dostęp ClearSpace do przestrzeni kosmicznej dla naszej pionierskiej misji usuwania kosmicznych śmieci. Misja ClearSpace-1 pokazuje punkt zwrotny w branży kosmicznej, ponieważ pilnie potrzebujemy rozwiązania podstawowego problemu: umieszczamy obiekty w przestrzeni kosmicznej szybciej niż są one usuwane

- powiedział Luc Piguet, dyrektor generalny i współzałożyciel ClearSpace.

- Cieszymy się na tę europejską współpracę i potencjał kolejnych misji w przyszłości.

W 2019 roku ESA wybrała ClearSpace spośród kilkunastu kandydatów do poprowadzenia pierwszej misji usunięcia obiektu należącego do ESA z orbity. Wspierana przez nowy program ESA Space Safety, misja jest zamawiana jako kontrakt serwisowy z komercyjnym konsorcjum kierowanym przez start-up, aby pomóc w stworzeniu nowego rynku usług serwisowych na orbicie, a także usuwania śmieci.

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...