reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

HbbTV w polskim DVB-T

dodano: 2018-06-05 11:25 | aktualizacja: 2018-06-05 12:23
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

HbbTV Po względnej ciszy w kwestii rozwoju telewizji hybrydowej HbbTV w Polsce ostatnie miesiące przyniosły znów pewne ożywienie. W ramach MUX 8 emitowanego w paśmie VHF operator EmiTel ruszył z rozbudową swojego portalu HbbTV. Nadal ma on charakter testowy, ale liczba dodawanych usług sprawiła, że redakcja uznała, iż warto przyjrzeć się nieco bliżej, jak obecnie wygląda kwestia HbbTV w polskim DVB-T – co widz może zyskać, ale też jakie są obecnie minusy HbbTV.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co to jest HbbTV?

Jako że wśród czytelników mogą znaleźć się osoby, które zaglądają na nasze łamy po raz pierwszy, to warto poświęcić kilka słów na wprowadzenie. Czym jest HbbTV, czyli telewizja hybrydowa?

HbbTV to nazwa standardu zatwierdzonego przez ETSI (European Telecommunications Standards Institute – Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych), który opracowano w celu umożliwienia przesyłu dodatkowych treści powiązanych z kanałem telewizyjnym poprzez łącze internetowe. Mogą to być bardzo różne zawartości – od prostych informacji, np. programu TV czy wiadomości, przez dodatkowe materiały wideo na życzenie, po nawet... inne kanały TV. Czyli można uzyskać wygodny dostęp do dodatkowych zasobów prosto z pilota TV/dekodera i mogą to być przeróżne dodatki, także poszerzające ofertę.

Jak już widać z opisu, istotnym i kluczowym warunkiem jest możliwość zapewnienia urządzeniu (TV, odbiornikowi) dostępu do sieci Internet, ale nie jest to jedyny warunek – oczywiście TV lub odbiornik musi HbbTV w ogóle obsługiwać.

Liczba sprzętu wspierającego HbbTV na rynku rośnie, ale dość mozolnie. Wyposażane w to są przede wszystkim TV, natomiast niezależne odbiorniki cyfrowe – rzadziej, jeśli w ogóle to przeważnie dotyczy to urządzeń opartych o system operacyjny Linux i oprogramowanie pochodne od E2, a ceny tych sprzętów są wyraźnie wyższe niż prostych tunerów DVB-T. Być może potencjalny wzrost atrakcyjności HbbTV zachęciłby lub zmusiłby producentów do aktywniejszego uczestniczenia we wdrażaniu tej technologii.

HbbTV cieszy się bardzo dużą popularnością w Niemczech. Tam ogromna liczba kanałów, w tym wszystkie ważne stacje, mają swoje serwisy telewizji hybrydowej HbbTV. Usługę tę traktuje się jako bezpośredniego następcę przestarzałego teletekstu. Przez lata podejmowano kilka podejść do różnych technologii interaktywnych (np. MHP, MHEG), ale każda z tych prób nie kończyła się powodzeniem pod postacią szerokiego wdrożenia. Przyczyn było wiele, ale wydaje się, że kluczem był też brak gotowości ze strony standardów webowych i dopiero znaczne udoskonalenia HTML5 poczynione w ostatnich latach oraz też poprawa dostępności i prędkości łącz internetowych dały możliwość realizacji idei telewizji hybrydowej i dodatkowych usług w sposób.

Technicznie HbbTV jest niezwykle wygodne, gdyż zamiast budować specjalne aplikacje DVB-J czy DVB-HTML, jak to było w przypadku MHP, nadawca przesyła w strumieniu tylko sygnalizację wskazującą na adres internetowy, pod którym kryje się strona internetowa przygotowana do wyświetlania na TV. Sygnalizacja ta może być dodawana do kanału emitowanego dowolną drogą – naziemnie, satelitarnie, kablowo. I co najistotniejsze: nie zajmuje przepływności (precyzyjnie – używane są minimalne, niezauważalne ilości danych), gdyż nie zachodzi potrzeba transmisji żadnych elementów aplikacji – tylko sam adres. Przy jej budowie można korzystać w większości z klasycznych technologii deweloperskich zwracając jedynie uwagę, aby docelowo elementy wyświetlane użytkownikowi oraz sterowanie było możliwe poprzez pilot zdalnego sterowania.

HbbTV w Polsce

Choć technologia HbbTV w Polsce jest promowana i wdrażana siłą niezależnych ekspertów, jak np. Paweł Tutka oraz samych nadawców (swego czasu miała w tym udział TVP, ale po zmianach kadrowych projekt znacząco zwolnił, gdyż już od wielu lat brak wizjonera, jakim niewątpliwie jest Wiesław Łodzikowski, obecnie współpracujący z NASK), to jej rozpowszechnienie stale jest u nas na przeciętnym poziomie.

W przekazie satelitarnym jedyne polskie kanały TV emitujące HbbTV to stacje Grupy ZPR Media, dzielące wspólny serwis HbbTV. Jego identyfikacja jest obecna na chyba wszystkich kanałach tego nadawcy: Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Nowa TV, VOX Music TV, Eska Rock TV, Eska TV Extra (zobaczymy, czy emisja pozostanie teraz, gdy kanały muzyczne przejęła Grupa Polsat). Brak HbbTV na kanałach TVP, choć publiczny nadawca mógłby w ten sposób dotrzeć do dodatkowych widzów ze swoimi treściami wideo na żądanie. W sieciach kablowych często jest nawet gorzej, np. w UPC Polska żaden kanał nie ma HbbTV. Tu decyzja leży przeważnie wyłącznie w gestii operatorów, ale choć sama identyfikacja HbbTV nie zajmuje niemal nic, to nie zawsze wykorzystywane rozwiązania sprzętowe i nadawcze pozwalają na wygodne dołączenie sygnalizacji HbbTV, a i brak też pewnie nieco determinacji ze strony nadawców, którzy choć serwisy uruchomili, to nie wymuszają na pośrednikach, aby i te serwisy przekazywali...

Najlepiej jest w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, bo tam sygnalizację HbbTV przy stanie pod koniec marca 2018 roku mieli niemal wszyscy nadawcy. Bez HbbTV pozostawało tylko trzech nadawców… Aczkolwiek wśród pozostałych HbbTV nie zawsze zawiera cokolwiek sensownego i treściwego – do tego jeszcze dojdziemy w dalszej części.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...