reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Gra o koronę. Tudorowie” - nowość na Vodylii [wideo]

dodano: 2023-06-19 16:17
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Vodylla

Gra o koronę. Tudorowie Vodylla Do listy dokumentów historycznych na platformie streamingowej Vodylla dołączył film dokumentalny „Gra o koronę. Tudorowie”. Historia dynastii, która zasiadała na angielskim tronie niewiele ponad 100 lat, obfituje w krwawe wojny o władzę i wpływy, intrygi, zdrady i zbrodnie, konflikty religijne i wielkie namiętności.

„Gra o koronę. Tudorowie”/Vodylla
Gra o koronę. Tudorowie Vodylla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dokument, odwołując się do źródeł, prezentuje sylwetki Tudorów, począwszy od Henryka VII, który wrócił do Anglii, by na czele najemników pokonać Ryszarda III i objąć tron, aż po Elżbietę I zwaną Wielką, która nie potrzebowała króla, by sprawnie rządzić i wygrać z hiszpańską Wielką Armadą. W tle XVI-wieczna Europa. Świetnie zrealizowany dokument, który przyciągnie uwagę zarówno miłośników historii, jak i wielkich emocji w historycznym opakowaniu.

Jednym z bohaterów filmu dokumentalnego „Gra o koronę. Tudorowie” jest Henryk VIII, król, który w powszechnej świadomości funkcjonuje jako krwawy tyran i kochliwy monarcha owładnięty obsesją spłodzenia męskiego potomka. Miał sześć żon i wiele kochanek. Małżeństwo z pierwszą żoną Katarzyną Aragońską unieważnił. Druga żona Anna Boleyn w zamian za koronę miała dać mu syna. Matka przyszłej królowej Elżbiety I została oskarżona o kazirodztwo, cudzołóstwo i zdradę i ścięta. Jane Seymour zmarła w połogu po urodzeniu upragnionego następcy – późniejszego króla Edwarda VI. Anna z Kleve sama poprosiła o unieważnienie małżeństwa. Piątą żonę Katarzynę Howard, oskarżoną o zdradę, Henryk VIII skrócił o głowę. Katarzyna Parr, przeżyła królewskiego męża o rok, choć i nad nią wisiało widmo… oskarżenia o herezję i stosu.

Dokument „Gra o koronę. Tudorowie” unaocznia, że emocje rządzą światem. Henryk VIII z namiętności do Anny Boleyn, a nie z przyczyn politycznych czy teologicznych wypowiedział posłuszeństwo Stolicy Apostolskiej i dał początek kościołowi anglikańskiemu, zmieniając bieg historii. Czy w takim razie polityka to tylko przykrywka dla osobistych pragnień?
 

A jeśli nie „Gra o koronę. Tudorowie”, to co? Vodylla poleca również:

Dokument popularnonaukowy „Marihuana”
Pięćdziesiąt pięć milionów Amerykanów twierdzi, że używa konopi indyjskich - liczba ta rośnie wraz z jej legalizacją w kolejnych stanach. Tymczasem rząd federalny klasyfikuje marihuanę podobnie jak heroinę. Konopie zawierają związki z grupy kannabinoidów, w tym THC i CBD. THC działa nasennie, miorelaksacyjnie i przeciwbólowo, wspomaga leczenie chorób onkologicznych, a także epilepsji, stwardnienia rozsianego. CBD stosowany jest w leczeniu napadów padaczkowych, zespołu stresu pourazowego czy bezsenności. Ile naprawdę wiemy o potencjalnych korzyściach medycznych? Jakie zagrożenia stwarzają dla rozwijającego się mózgu Ponieważ marihuana staje się społecznie akceptowana, naukowcy ścigają się, aby zrozumieć jej długoterminowe konsekwencje zdrowotne.

Dokument kryminalny „Królestwo cienia”
Piekło na ziemi. Poruszający film dokumentalny, w którym Bernardo Ruiz pokazuje oczami ofiar i sprawców konsekwencje wojny narkotykowej między USA a Meksykiem. Splata losy aktywistki zakonnej Consuelo Morales w dotkniętym przemocą Monterrey w Meksyku, amerykańskiego agenta antynarkotykowego, który pracował pod przykrywką dla meksykańskiego kartelu, i Dona Henry'ego Forda juniora, byłego przemytnika, a obecnie rolnika. Portrety trójki bohaterów uzupełniają wypowiedzi innych ludzi o ogromnym wpływie wojny narkotykowej na codzienne życie. Wielość perspektyw tworzy wielowarstwowy obraz wojny narkotykowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...