reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Będzie nowa lista ważnych wydarzeń sportowych?

dodano: 2023-06-23 11:39 | aktualizacja: 2023-06-27 14:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poinformował w mediach społecznościowych, że 22 czerwca br. uruchomiony został proces uzgodnień dotyczący planowanej nowelizacji rozporządzenia KRRiT z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń. - Wychodząc naprzeciw postulatom, uruchomiłem proces konsultacji i uzgodnień - podał Maciej Świrski, uzasadniając, że od czasu wprowadzenia rozporządzenia w 2014 r. niektóre dyscypliny sportowe zyskały na popularności, a inne straciły.

telewizor sport Polska telewizja pilot


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, nadawca programu telewizyjnego może nadać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym, zwanego dalej „ważnym wydarzeniem”, tylko w programie ogólnokrajowym w rozumieniu ustawy lub koncesji, dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat abonamentowych w rozumieniu ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych i podstawowych opłat pobieranych przez operatorów sieci kablowych, lub jeżeli to samo wydarzenie jest transmitowane przez nadawcę programu spełniającego wymogi określone powyżej, na podstawie umowy z nadawcą, który nabył prawa do transmisji danego wydarzenia, lub z innym uprawnionym. Przepisu nie stosuje się, jeżeli dany nadawca wykaże, iż żaden nadawca programu spełniającego wspomniane wymogi nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji zgodnie powyższymi warunkami.

W uproszeniu: transmisja na żywo ważnego wydarzenia musi zostać nadana na kanale otwartym. Jeżeli posiadacz praw nie ma takiej możliwości, jest zobligowany udzielić stosownej sublicencji innemu nadawcy - takiemu, który dysponuje kanałem otwartym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nadawcy nie uda się udzielić sublicencji i jednocześnie wykaże, iż żaden nadawca z kanałem otwartym nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń, uwzględniając stopień społecznego zainteresowania wydarzeniami i ich znaczenie dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego, za ważne wydarzenia uznaje się:
 
 1. Letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie
 2. Półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne
 3. Inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA
 4. Mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne
 5. Zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce
 6. Półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne
 7. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym
 8. Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich
 9. Zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet
 10. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce

Z tego trzy pierwsze punkty są zapisane w ustawie, a pozostałe siedem w rozporządzeniu i właśnie punkty 4-10 podlegają konsultacjom KRRiT. Jak bowiem zapisano w ustawie, Krajowa Rada może, w drodze rozporządzenia, określić listę innych niż wymienione w samej ustawie ważnych wydarzeń.

Przepisy dotyczące ważnych wydarzeń stosuje się również do nadań z opóźnieniem, jeżeli opóźnienie nadania transmisji z ważnego wydarzenia nie przekracza 24 godzin i wynika z ważnych powodów, w szczególności: z czasu, w którym odbywa się dane wydarzenie, obejmującego okres między godziną 24 a godziną 6 czasu obowiązującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej; z pokrywania się w czasie ważnych wydarzeń lub ich części.

Przewodniczący KRRiT zwraca się teraz z prośbą o przedstawianie propozycji aktualizacji listy ważnych wydarzeń, poprzez wskazanie, które wydarzenia powinny być usunięte z obecnie obowiązującego rozporządzenia lub które wydarzenia należy w nim uwzględnić.
 
Jedną z głośniej podnoszonych przez widzów kwestii jest brak na liście ważnych wydarzeń meczów z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA. Często przewija się również pomysł uwzględniania meczów reprezentantów Polski w tenisowych turniejach wielkoszlemowych, z uwagi na sukcesy Igi Świątek.

Innym ważnym postulatem jest potrzeba uwzględnienia w przepisach, poza nadawcami programów telewizyjnych, także dostawców usług streamingowych. Jednak tutaj pojawia się problem, gdyż ten zapis znajduje się w ustawie, a nie w samym rozporządzeniu. Również nazwa Pucharu UEFA zawarta jest w ustawie a nie w rozporządzeniu, podczas gdy dziś kontynuacją tych rozgrywek jest Liga Europy UEFA. W obu tych przypadkach konieczna byłaby nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...