reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Będzie nowa lista ważnych wydarzeń sportowych?

dodano: 2023-06-23 11:39 | aktualizacja: 2023-06-27 14:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poinformował w mediach społecznościowych, że 22 czerwca br. uruchomiony został proces uzgodnień dotyczący planowanej nowelizacji rozporządzenia KRRiT z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń. - Wychodząc naprzeciw postulatom, uruchomiłem proces konsultacji i uzgodnień - podał Maciej Świrski, uzasadniając, że od czasu wprowadzenia rozporządzenia w 2014 r. niektóre dyscypliny sportowe zyskały na popularności, a inne straciły.

telewizor sport Polska telewizja pilot


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, nadawca programu telewizyjnego może nadać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym, zwanego dalej „ważnym wydarzeniem”, tylko w programie ogólnokrajowym w rozumieniu ustawy lub koncesji, dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat abonamentowych w rozumieniu ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych i podstawowych opłat pobieranych przez operatorów sieci kablowych, lub jeżeli to samo wydarzenie jest transmitowane przez nadawcę programu spełniającego wymogi określone powyżej, na podstawie umowy z nadawcą, który nabył prawa do transmisji danego wydarzenia, lub z innym uprawnionym. Przepisu nie stosuje się, jeżeli dany nadawca wykaże, iż żaden nadawca programu spełniającego wspomniane wymogi nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji zgodnie powyższymi warunkami.

W uproszeniu: transmisja na żywo ważnego wydarzenia musi zostać nadana na kanale otwartym. Jeżeli posiadacz praw nie ma takiej możliwości, jest zobligowany udzielić stosownej sublicencji innemu nadawcy - takiemu, który dysponuje kanałem otwartym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nadawcy nie uda się udzielić sublicencji i jednocześnie wykaże, iż żaden nadawca z kanałem otwartym nie wyraził gotowości zawarcia umowy umożliwiającej nadanie transmisji.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń, uwzględniając stopień społecznego zainteresowania wydarzeniami i ich znaczenie dla życia społecznego, gospodarczego i politycznego, za ważne wydarzenia uznaje się:
 
 1. Letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie
 2. Półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne
 3. Inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA
 4. Mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne
 5. Zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce
 6. Półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne
 7. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym
 8. Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich
 9. Zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet
 10. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce

Z tego trzy pierwsze punkty są zapisane w ustawie, a pozostałe siedem w rozporządzeniu i właśnie punkty 4-10 podlegają konsultacjom KRRiT. Jak bowiem zapisano w ustawie, Krajowa Rada może, w drodze rozporządzenia, określić listę innych niż wymienione w samej ustawie ważnych wydarzeń.

Przepisy dotyczące ważnych wydarzeń stosuje się również do nadań z opóźnieniem, jeżeli opóźnienie nadania transmisji z ważnego wydarzenia nie przekracza 24 godzin i wynika z ważnych powodów, w szczególności: z czasu, w którym odbywa się dane wydarzenie, obejmującego okres między godziną 24 a godziną 6 czasu obowiązującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej; z pokrywania się w czasie ważnych wydarzeń lub ich części.

Przewodniczący KRRiT zwraca się teraz z prośbą o przedstawianie propozycji aktualizacji listy ważnych wydarzeń, poprzez wskazanie, które wydarzenia powinny być usunięte z obecnie obowiązującego rozporządzenia lub które wydarzenia należy w nim uwzględnić.
 
Jedną z głośniej podnoszonych przez widzów kwestii jest brak na liście ważnych wydarzeń meczów z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA. Często przewija się również pomysł uwzględniania meczów reprezentantów Polski w tenisowych turniejach wielkoszlemowych, z uwagi na sukcesy Igi Świątek.

Innym ważnym postulatem jest potrzeba uwzględnienia w przepisach, poza nadawcami programów telewizyjnych, także dostawców usług streamingowych. Jednak tutaj pojawia się problem, gdyż ten zapis znajduje się w ustawie, a nie w samym rozporządzeniu. Również nazwa Pucharu UEFA zawarta jest w ustawie a nie w rozporządzeniu, podczas gdy dziś kontynuacją tych rozgrywek jest Liga Europy UEFA. W obu tych przypadkach konieczna byłaby nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały TV w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...