reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 34,5°W?

dodano: 2023-06-24 18:19
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Intelsat 35e 34,5°West jest pozycją orbitalną amerykańskiego operatora satelitarnego Intelsat. Stacjonujący satelita Intelsat 35e z serii EpicNG zapewnia dobry sygnał w Polsce. Jako jeden z najbardziej wysuniętych na zachód może służyć do odbioru telewizji w naszym kraju ze stosunkowo niewielkich anten satelitarnych. Podstawowy zakres świadczonych usług obejmuje połączenia transatlantyckie dla klientów w Ameryce Łacińskiej, wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Afryce i Europie.

Intelsat 35e
Intelsat 35e


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kluczowi klienci na pojemność Intelsat 35e: Canal+ dla platformy DTH na Karaibach, a także Orange, INWI, Tele Greenland, Sonatel, Marlink i Speedcast dla infrastruktury bezprzewodowej, mobilnej i szerokopasmowego Internetu.

Intelsat 35e (IS-35e) został wyniesiony w nocy z 5 na 6 lipca 2017 r. o godz. 1:38 polskiego czasu z Cape Canaveral na Florydzie na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 SpaceX. Masa startowa wyniosła 6761 kg. Zbudowany przez Boeinga na bazie platformy BSS-702MP jest przeznaczony do dystrybucji usług szerokopasmowych dla operatorów sieci stacjonarnych i mobilnych, dostawców usług lotniczych i morskich czy przesyłu danych kierunkowych dla klientów w określonym regionie. Satelita zasięgiem obejmuje Europę, część Ameryki Północnej i Południowej, północny Atlantyk, Karaiby i Afrykę Subsaharyjską.

Zasilanie odbywa się przez dwa skrzydła, z których każde ma cztery panele słoneczne, zbudowane z ogniw GaAs z potrójnym złączem. Platforma 702MP została zaprojektowana do generowania od 6 do 12 kW.

Czwarty z wysokoprzepustowych satelitów nowej generacji Intelsat EpicNG
Implementacja technologii EpicNG charakteryzuje się ponownym wykorzystaniem częstotliwości w małych wiązkach punktowych, co daje wyższą wydajność i zwiększoną pojemność dla wymagających rozwiązań, w tym połączeń bezprzewodowych typu backhaul, usług dla przedsiębiorstw i usług mobilnych w regionach, gdzie specyfika rynkowa wymaga użycia wysoce niezawodnej przepustowości w paśmie C. EpicNG pozwala klientom wprowadzać innowacyjne systemy łączności i nowe modele biznesowe w celu rozwoju ich działalności.

Intelsat 35e jest czwartą jednostką z serii EpicNG, wyposażoną w cyfrowy ładunek komunikacyjny, który może być konfigurowany przez kontrolerów na Ziemi w celu szybkiego reagowania na potrzeby rynku. Intelsat 35e zastąpił starszą jednostkę Intelsat 903 na pozycji orbitalnej 34,5°W. Do dyspozycji posiada 112 transponderów w paśmie C i 39 transponderów w paśmie Ku w kilku wiązkach nadawczych, przy czym dla pasma C zawarto wiązki punktowe firmy Epic. Czas pracy na orbicie jest wyliczony na minimum 15 lat.

Wiązki satelity Intelsat 35e
Pasmo C
  • Global Beam to wiązka o szerokim zasięgu Europy, Afryki, Ameryki Południowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Polsce oferuje sygnał o mocy 33 dBW. Odbiór z anten 270 cm i większych.
  • Spot Beam składa się z 17 punktowych stref pokrycia dla różnych części naszego globu. Jedna z wiązek (C1) pokrywa zasięgiem całą Europę, a do Polski dociera z mocą sygnału na poziomie 49-47 dBW (słabnie na południowym-wschodzie). Odbiór z anten 80-90 cm.

Pasmo Ku
  • Africa/Europe Beam obejmuje całą północną stronę kontynentu afrykańskiego. W Polsce jest dostępna podstrefa o mocy 46-44 dBW, która słabnie w części południowo-wschodniej kraju. Odbiór z anten od 100-130 cm.
  • Europe/Mediterranean Beam rozciąga się po całej Europie i dodatkowo obejmuje kraje położone wokół basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest dostępna podstrefa o mocy sygnału 51,9-50,5 dBW. Odbiór z anten od 70 cm.
  • Caribbean Beam kierowana jest wyspy leżące na wodach Morza Karaibskiego. Rozciąga się od Florydy po Miami, przez Kubę, Jamajkę i Dominikanę, aż do Gujany Francuskiej. W Europie poza zasięgiem.
Kluczowe parametry pasma C i Ku:
  • C: 3.625 do 4.200 GHz, 112 transponderów 36 MHz w polaryzacji kołowej (L/R), możliwość ponownego wykorzystania częstotliwości dzięki małym wiązkom punktowym (Spot Beam)
  • Ku: 10.95 do 11.2; 11.45 do 11.7; 39 transponderów 36 MHz w polaryzacji liniowej (H/V), pojemność konfigurowalna w wiązkach Africa/Europe, Europe/Mediterranean i Caribbean Beam
 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Intelsat 35e 34,5°W C Global 33 od 270 - Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,4-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
Spot Beam (wiązka C1 - Europe) 49-47 od 80-90 Sygnał może być słabszy na południowym-wschodzie
Ku Africa/Europe Beam 46-44 od 100-130 Sygnał może być słabszy na południowym-wschodzie Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
Europe/Mediterranean Beam 51,9-50,5 od 70 -
Caribbean Beam - - poza zasięgiem


 
Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Spot Beam, pasmo C

Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Africa / Europe, pasmo Ku

Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Europe / Mediterranean, pasmo Ku

Mapka pokrycia: Intelsat 35e - wiązka Caribbean, pasmo Ku


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...