reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ukraina ogłasza konkurs na nadawanie naziemne

dodano: 2023-07-09 12:02
autor: RO | źródło: detector.media

DVB-T2 Ukraina Narodowa Rada ds. telewizji i radia w Ukrainie ogłosiła konkurs na świadczenie usługi telewizyjnej z wykorzystaniem krajowych częstotliwości multipleksu MX-7. Koncern RRT poinformował o zakończeniu prac nad budową infrastruktury. Ukraina dąży do tego, aby naziemna telewizja w kraju była też państwowa, a nie tylko prywatna (obecnie to firma Zeonbud świadczy taką usługę).

kot antena NTC naziemna telewizja cyfrowa kotek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konkurs na licencje potrwa 3 miesiące. Nadawcy, którzy zechcą ubiegać się o zezwolenie, muszą uiścić wpłatę w postaci 10% opłaty licencyjnej.

Multipleks MX-7 powstaje zgodnie z technologią europejskiego standardu naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji DVB-T2 w paśmie częstotliwości 174-230 MHz. Zasięg obejmie ponad 90% terytorium Ukrainy, w tym część obwodów czasowo okupowanych, a także miejscowości położone na granicy z Federacją Rosyjską i Białorusią (w obwodach charkowskim, sumskim, czernihowskim, rówieńskim, żytomierskim i wołyńskim), gdzie są nadawane rosyjskie kanały telewizyjne z wież nadawczych, obsługiwanych przez Rosję.

RRT chciało włączyć multipleks MX-7 jeszcze tego lata 2023 roku.
Biorąc pod uwagę, że 6 lipca ukraiński regulator ogłosił konkurs na licencje i czas trwania konkursu wynosi 3 miesiące, to prawdopodobnie uruchomienie państwowego multipleksu odbędzie się z opóźnieniem.

Dla przypomnienia, multipleksy MX-1, MX2, MX-3 i MX-5 firmy Zeonbud są nadawane w zakresie pasma UHF. Większość odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej ma anteny przystosowane do odbioru tej części pasma. Dlatego grupy medialne i sam operator Zeonbud krytykują pomysł tworzenia państwowej sieci MX-7, która ma działać w paśmie VHF.

W styczniu 2022 r. Koncern RRT zakupił sprzęt za 288,89 mln hrywien do budowy ogólnokrajowej sieci telewizyjnej MX-7.

Źródło: detector.media 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...