reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP może nadawać 9 kanałów na MUX 6 - jest zgoda UKE

dodano: 2023-07-11 10:28 | aktualizacja: 2023-07-11 11:22
autor: Anita Kaźmierska | źródło: forum.satkurier.pl / UKE

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza 30 maja br. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacek Oko, podjął decyzję o zmianie rezerwacji częstotliwości MUX 6 naziemnej telewizji cyfrowej, na wniosek Telewizji Polskiej. Zgodnie z nowym brzmieniem w multipleksie szóstym może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 9 programów telewizyjnych (dotychczasowy zapis mówił o 8 programach). Jaki kanał TVP wprowadzi do MUX 6?

MUX 6 naziemna telewizja cyfrowa multipleks szósty antena naziemna DVB-T2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Punkt 7. rezerwacji MUX 6 otrzymał następujące brzmienie:

W multipleksie szóstym (zwanym dalej „MUX 6”) może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 9 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności Spółki, o której mowa w art. 21a urtv. Programy, o których mowa powyżej, nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX 1 - MUX 8 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozpowszechniania tych programów w MUX 6.

W konsekwencji średnia przepływność strumienia danych przypadającego na jeden program telewizyjny wynosi co najmniej 1/9 przepływności całkowitego strumienia danych multipleksu, a nie 1/8 jak dotychczas.

Zmieniono również punkt 8. Do tej pory uporządkowanie programów w MUX 6 miało odpowiadać kolejności ich wymienienia w karcie powinności TVP. Teraz programy w MUX 6 mają być uporządkowane w sposób określony przez Telewizję Polską, zgodnie z numeracją LCN zawartą w aktualnym stanowisku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Obecnie skład MUX 6 jest następujący: Alfa TVP, Biełsat TV, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka - wszystkie te kanały są nadawane w rozdzielczości HD. Po zmianie rezerwacji przez UKE, TVP może teraz dodać do MUX 6 kolejny kanał telewizyjny.

Przypomnijmy, że 1 lutego br. MUX 6 zastąpił eksperymentalny multipleks DVB-T2, a Telewizja Polska podpisała ze spółką Emitel 4-letnią umowę na usługę transmisji sygnału MUX 6. Już wtedy w MUX 6 nadawanych było 9 kanałów, jednak TVP musiała usunąć jeden z nich, by nie łamać zapisów rezerwacji. Zrobiła to w nocy z 20 na 21 marca br., kiedy z MUX 6 wyłączony został kanał TVP World. Na razie nie wiadomo, czy TVP przywróci ten anglojęzyczny kanał czy też doda do MUX 6 jakąś inną stację, np. przeniesie TVP ABC z MUX 1.

Według informacji Emitela, MUX 6 zasięgiem nadawczym obejmuje 96 proc. populacji kraju. Emisja jest prowadzona z 64 stacji nadawczych. To obok MUX 3 drugi multipleks naziemny, który zawiera wyłącznie ofertę programową TVP. Nadawany jest w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, w przeciwieństwie do MUX 3, który na razie pozostał w DVB-T/MPEG-4.

Rezerwacja częstotliwości MUX 6 dla TVP obowiązuje do 31 stycznia 2033 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...