Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosyjski resort, odpowiadający za cyfryzację, łączność i komunikację, proponuje rządowi zakazanie operatorom nabywania usług łączności satelitarnej od zagranicznych firm. Aby krajowi operatorzy Kosmiczeskaja Swiaz (RSCC) i Gazprom Kosmiczeskije Sistiemy mogli zwiększyć inwestycje w rozwój, ich usługi powinny być droższe o 2,5 razy.
Wymóg powinien dotyczyć zarówno spółek państwowych, jak i prywatnych w Rosji. Dla stabilnego działania Internetu i telewizji, nasi operatorzy powinni pracować na naszych aparatach
- podało Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu FR.
Największą konstelacją satelitarną w Rosji mają Kosmiczeskaja Swiaz z 12 satelitami Express i Gazprom Space Systems z 5 satelitami serii Yamal.
Z prezentacji
Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego na posiedzeniu z premierem wynika, że do 2030 r. istniejąca konstelacja może ulec całkowitej degradacji. Aż 7 z 12 satelitów
Express w 2023 r. zakończy swoją żywotność. Wśród możliwych konsekwencji są awarie w działaniu systemu łączności prezydenckiej, rządowej i specjalnej, utrudnienia w działaniu federalnej telewizji oraz przerwanie łączności w znacznej części arktycznej strefy Rosji. Kolejne negatywne skutki to dominacja zagranicznej konstelacji satelitarnej i niemożność zaspokojenia potrzeb gospodarki kraju nowoczesnymi usługami komunikacyjnymi.
Operatorzy telekomunikacyjni powinni zrezygnować z zagranicznych satelitów.
Akcjonariusz
KAI Internet, Siergiej Pechterew, uważa za logiczne zamiary Ministerstwa dotyczące podniesienia cen dla klientów
Kosmiczeskaja Swiaz. - Budowa i wystrzelenie nowych satelitów na orbitę wymaga pieniędzy, a ze względu na sankcje i odejście zachodnich producentów, koszty produkcji będą odpowiednio wyższe. Konieczne jest uzupełnienie budżetu komunikacji kosmicznej poprzez podniesienie taryf, które ustalane są przez państwo i są poniżej poziomu krajowego. Przedstawiciele operatora satelitarnego i internetowego
Trikolor dodali, że rozwój i dostosowanie technologii w Rosji do obecnych realiów zajmie "znacznie więcej niż 3-5 lat", ponieważ w tej chwili rosyjscy "specjaliści" nie mają własnego zaplecza technologicznego i ekonomicznego.
Do 2030 r. prawie wszystkie gospodarstwa domowe i ważne obiekty publiczne w miejscowościach liczących powyżej 10 tys. mieszkańców powinny mieć dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s. Tak zostało zapisane w projekcie strategii rozwoju branży telekomunikacyjnej na lata 2024-2035.
W dokumencie napisano też, że sankcje znacząco uderzyły w zakres produkcji satelitów przez rosyjskie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, obecnie nie ma możliwości dostarczenia kluczowego zagranicznego sprzętu i komponentów do budowy krajowych satelitów, które wcześniej stanowiły ponad 80%.
Pomimo wielu trudności, branża się rozwija... na papierze.
Firma
Bureau 1440 (część
IKS Holding) zamierza do 2035 roku zapewnić dostęp do szybkiego Internetu nie tylko Rosjanom, ale i mieszkańcom 75 krajów na świecie. W tym celu ma powstać konstelacja niskoorbitalnych satelitów komunikacyjnych, licząca ponad 900 obiektów. Pierwszy krok w tym kierunku wykonano pod koniec czerwca 2023 roku - na orbitę wystrzelono 3 eksperymentalne satelity.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.