reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

ERC Rajd Rzymu w Motowizji

dodano: 2023-07-26 19:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Motowizja

Motowizja Rajd Rzymu 2023 360px Kibice rajdów samochodowych nie mają chwili wytchnienia. Między rundami Rajdowych Mistrzostw Świata, od 28 do 30 lipca odbywać się będą zmagania w ramach Rajdowych Mistrzostw Europy na trasach Rajdu Rzymu. Wszystkie odcinki specjalnie oglądać będzie można na żywo w kanale Motowizja.

Motowizja
Motowizja Rajd Rzymu 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rywalizacja wokół „Wiecznego Miasta” 

Włochy mają ogromne tradycje, jeżeli chodzi o rajdy asfaltowe. Rajd San Remo (początkowo na mieszanej nawierzchni) był przez dekady częścią najważniejszych cykli w tym sporcie. Ostatnia edycja, podczas której walczono o punkty Rajdowych Mistrzostw Europy, miała miejsce w 2013 roku.

Dwa tygodnie później po raz pierwszy odbył się Rally di Roma Capitale.
Droga zawodów z bazą w stolicy Włoch do rangi zawodów najwyższej rangi była niezwykle szybka. Po zaledwie dwóch edycjach Rajd Rzymu trafił do kalendarza mistrzostw kraju. W 2017 roku na trasach wokół Fiuggi pojawili się po raz pierwszy zawodnicy z mistrzostw Europy.

Włoska czołówka może się w taki sposób zmierzyć z kontynentalną czołówką na swojej ziemi.
Ostatnie dwie edycje zostały wygrane przez gospodarzy – Giandomenico Basso i Lorenzo Granaia w 2021 oraz Damiano de Tomasso z Giorgią Ascalone w 2022 roku. Teraz do Rzymu przyjedzie jednak najmocniejsza stawka Rajdowych Mistrzostw Europy w ostatnich latach. Na liście startowej nie mogło zabraknąć Haydena Paddona, Mārtiņša Sesksa czy Yoanna Bonato. Jednym z faworytów lokalnych kibiców będzie obecny lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Włoch i obrońca tytułu Andrea Crugnola.

Sporą niespodzianką było pojawienie się wśród zgłoszeń Aleksieja Łukjaniuka. Dwukrotny mistrz Europy i dwukrotny zwycięzca Rajdu Rzymu nie startował za kierownicą od zakończenia sezonu 2021. Teraz zaliczy swój powrót do ERC jadąc z cypryjską licencją.

W bogatej stawce 29 aut Rally2 znalazły się także dwie polskie załogi.

Jarosław Kołtun oraz Ireneusz Pleskot powracają do cyklu po przerwie spowodowanej rywalizacją w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Valvoline Rajdzie Małopolski. Zmagania w Makowie Podhalańskim wygrał lider klasyfikacji generalnej cyklu Grzegorz Grzyb. Na prawy fotel jego samochodu wskoczy, podobnie jak to było podczas Rajdu Wysp Kanaryjskich, Jakub Wróbel. Obaj mają dobre wspomnienia z Rajdu Rzymu – w poprzednich dwóch wspólnych startach zajęli odpowiednio 4. w 2017 i 3. miejsce w 2018 roku. W poprzednim sezonie z Grzybem do Włoch udał się Adam Binięda, a na mecie mieli ósmą lokatę.

- Mimo że to stosunkowo młody rajd w porównaniu do takich zawodów jak San Remo czy Targa Florio, to trudno wyobrazić sobie obecnie zmagania rajdowe na najwyższym poziomie bez Rajdu Rzymu. Przepiękne trasy, zwłaszcza superoes nieopodal Koloseum, liczna grupa gospodarzy rzucających rękawice czołówce – to wszystko sprawia, że tego rajdu nie można przegapić

– mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.


Widzowie Motowizji będą mogli zobaczyć wszystkie oesy Rajdu Rzymu.
Za komentarz odpowiadać będzie stały skład głosów kanału – Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk oraz Krzysztof Woźniak. Dołączą do nich kierowca rajdowy Jakub Matulka oraz pilot Kamil Kozdroń. Dodatkowo na widzów Motowizji czeka Mecz Narodów imienia Heleny Skrzydlewskiej, turniej żużlowy odbywający się na stadionie Orła Łódź.

Plan transmisji - FIA Rajdowe Mistrzostwa Europy – Rajd Rzymu:

28 lipca (piątek)

19:45 OS1 Colosseo Aci Roma

29 lipca (sobota)

09:45 OS2 Guarcino – Altipiani di Arcinazzo 1
11:05 OS3 Rocca di Cave – Subiaco 1
12:10 OS4 Affile – Bellegra 1
14:00 Media Zone
15:00 OS5 Guarcino – Altipiani di Arcinazzo 2
16:05 OS6 Rocca di Cave – Subiaco 2
17:10 OS7 Affile – Bellegra 2 
18:30 Media Zone

30 lipca (niedziela)

08:00 OS8 Fiuggi 1
09:00 OS9 Alatri 1 
10:15 OS10 Santopadre 1 
12:30 OS11 Alatri 2
14:15 OS12 Santopadre 2
17:00 OS13 Fiuggi 2 [Power Stage]
18:00 Wrap-up


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...