reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Śmierć wyspy” - historia Bielska-Białej na Vodylli [wideo]

dodano: 2023-08-07 14:24
autor: Jan Borejko | źródło: VODYLLA

Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel Vodylla 5 kwietnia br. w bielskim Heliosie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Śmierć wyspy”. Ponieważ bilety na premierowy pokaz zostały błyskawicznie wyprzedane, udostępniono na równoległą projekcję drugą salę, a w końcu wszystkie. W związku z oczekiwaniami widzów wprowadzono film do kinowego repertuaru. Teraz dokument można zobaczyć na platformie streamingowej VODYLLA.

„Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel” / VODYLLA
Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel Vodylla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak to możliwe, że dokument o historii Bielska-Białej kręcony przez 10 lat przez pasjonatów-amatorów z ich własnych środków zgromadził więcej widzów niż premiery wysokobudżetowych światowych produkcji z wielkimi nazwiskami? Poruszył rzeszę ludzi, również szkolnego pokolenia? Czy to oznacza, że rosnące zainteresowanie tożsamością miejsc i historii regionów, często innych niż oficjalna narracja, sprawia, że filmy dokumentalne o lokalnej tematyce mogą odnosić komercyjny sukces?

Film w reżyserii Dariusza Tomalaka „Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel” trafił w społeczne oczekiwania. Teraz ci wszyscy, którym nie udało się oglądnąć dokumentu w kinie, mogą go zobaczyć od 7 sierpnia na platformie streamingowej VODYLLA należącej do RDF Entertainment.
 

– Jestem bielszczaninem, RDF Entertainment ma siedzibę w Bielsku-Białej, a więc filmu dokumentalnego o moim mieście nie mogło zabraknąć na vodylla.pl. Wiedziałem o tym od chwili, kiedy zobaczyłem „Śmierć wyspy”– mówi Przemysław Petryszyn, właściciel RDF Entertainment. – Sądzę, że ta przerwana historia zainteresuje widzów z miast o podobnej przeszłości, jak Wrocław czy Opole, ale też zupełnie innej, jak choćby Warszawy.

I dodaje: – Zapraszamy do współpracy z VODYLLĄ twórców filmów dokumentalnych z innych regionów Polski. Dokumenty o podobnym charakterze co „Śmierć wyspy” świetnie uzupełnią naszą ofertę filmów dokumentalnych od światowych dystrybutorów.

Co oznacza tytuł filmu „Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel”?

Pojęcie bielsko-bialskiej wyspy językowej wiąże się z faktem, że większość mieszkańców Bielska oraz przylegających miejscowości była niemieckojęzyczna - od średniowiecza, do 1945 r. Mówiono nawet o Bielsku Mały Wiedeń, potem Mały Berlin.

„Śmierć wyspy” przywołuje ustami ostatnich świadków - polskiego, żydowskiego i niemieckiego pochodzenia - wielokulturowe Bielsko i Białą, których rzeczywistość wymazano w powojennych latach. Nie miał kto tej pamięci kultywować.

Żydzi ocalali z Holocaustu wrócili, by swoje rodzinne strony wkrótce opuścić. Większość Niemców, którzy w latach 30. stanowili niemal połowę populacji Bielska, musiała miasto swoich przodków porzucić po 1945 r. Wciąż tęsknią za utraconym rajem. Ci, co zostali, wtopili się w nową społeczność Bielska. Tworzyli ją Polacy, także przybysze z Kresów i innych stron kraju, którzy przyjechali tu z własną pamięcią, a dziedzictwo kulturowe i historyczne Bielska i Białej było im obce. Historia zaczęła się więc pisać od nowa.

W dokumencie występują: Konrad Korzeniowski, Stanisław Noworyta, Gabriela Haratyk, Michał Kraszkiewicz, Janina Goldman oraz Anna Schliete, Erwin Ścieszka, Walhter Kahlstner, Inka Deutch, Georg Jenkner i Peter Baucher. Ich wspomnienia, różne doświadczenia i punkty widzenia, uzupełniają archiwalne zdjęcia i filmy oraz komentarze bielskich historyków Jacka Proszyka i Jacka Kachela. Całość budzi wiele emocji, zmienia perspektywę, skłania do rozmowy i – na co liczą twórcy – da początek działaniom przywracającym miastu pamięć.
 

„Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel”
Premiera: 2023 r.
Scenariusz i reżyseria: Dariusz Tomalak
Twórcy filmu: Krzysztof Bożek, Przemek Gazda, Ewa Furtak, Dawid Ślizak, Paweł Maciążek i Tomasz Słabaszewski


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...