reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ARD całkowie wstrzyma emisję SD

dodano: 2023-08-13 20:17 | aktualizacja: 2023-08-14 12:01
autor: RO | źródło: ARD/ZDF

ARD Digital HD Potrzeby finansowe niemieckiego nadawcy publicznego ARD nie przewidują przeznaczenia środków na nadawanie w SD przez satelity Astra 19,2°E. Drugi nadawca publiczny ZDF podąża w odwrotnym kierunku - nie ma określonego planu migracji do lepszej rozdzielczości HD.

ARD Das Erste
ARD Das Erste


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od 2025 r. dla nieco ponad 1 mln gospodarstw domowych z telewizją satelitarną w Niemczech zostaną wyłączone wersje SD kanału "trzeciego" i głównej stacji telewizyjnej Das Erste. Już pod koniec 2022 r. to samo stało się z ONE i tagesschau24, a także z phoenix i ARTE, w których ZDF aktywnie uczestniczy.

Plany ARD nie przewidują już finansowania dystrybucji SD.
Jednak według informacji Ewangelickiej Służby Prasowej (epd) wynika, że nadawca ZDF zamierza nadal nadawać w SD. W ujęciu czasowym oznacza to okres po 2025 roku, kiedy rozpoczyna się kolejny okres opłaty licencyjnej.

Zgodnie ze specyfikacjami Komisji w sprawie określenia potrzeb finansowych nadawców (KEF), ARD i ZDF powinny pożegnać się z jakością obrazu SD już w 2020 roku. Jednak ze względu na szczególną sytuację w czasie pandemii koronawirusa, nadawcy publiczni podjęli decyzję o przedłużeniu emisji w standardowej rozdzielczości. Następnie budżet był przesuwany tam i z powrotem, aby nie naruszać wymagań KEF. Takie "finansowanie krzyżowe" oczywiście byłoby nadal możliwe dla ARD, choć wydaje się to mało prawdopodobne. Odpowiedni dział ARD Digital nie aktualizował jeszcze infomacji o zamknięciu SD.

Około 7% satelitarnych gospodarstw domowych w Niemczech, które nie korzystają ze sprzętu HD, będzie musiało przygotować się na nowe zakupy do końca 2024 roku, jeśli chcą nadal odbierać Das Erste i trzeci kanał regionalny. Zmiana nadawania obejmie też sieci kablowe, które pobierają transmisję SD wspomnianych kanałów przez satelitę.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...