reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Królewski Jacht Britannia” na Vodylli

dodano: 2023-08-25 10:45
autor: Jerzy Kruczek | źródło: VODYLLA

Królewski Jacht Britannia Vodylla Dokument „Królewski jacht Britannia” dostępny na VODYLLI opowiada historię pływającego pałacu brytyjskiej monarchii, który został zwodowany w szkockim Clydebank 16 kwietnia 1953 roku, rok po śmierci króla Jerzego VI i półtora miesiąca przed koronacją Elżbiety II. Podczas 44 lat służby przepłynął po morzach i oceanach świata niemal milion mil morskich i zawinął do ponad 600 portów w 135 krajach.

Królewski Jacht Britannia / VODYLLA
Królewski Jacht Britannia Vodylla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Królowa Elżbieta II płakała, kiedy królewski jacht Britannia 11 grudnia 1997 roku podczas ceremonii w Portsmouth został wycofany ze służby. Obecnie stoi zacumowany w porcie Leith, w Edynburgu. Jest świadkiem panowania Elżbiety II od czasów kolonialnego imperium i Winstona Churchilla jako premiera do schyłku XX stulecia oraz znakiem świata, który przeminął. Gościł prezydentów, premierów i innych notabli podczas 968 oficjalnych podróży po świecie. Był też wykorzystywany podczas świąt, wakacji i miesięcy miodowych, a królowa mówiła, że to jedyne miejsce na świecie, w którym naprawdę wypoczywa.
 
Kadr z dokumentu „Królewski Jacht Britannia” na Vodylli

Na archiwalnych filmach dokumentalnych z oryginalnym i współczesnym komentarzem oglądamy królową i księcia Filipa oraz ich dzieci podczas pierwszego zamorskiego rejsu do portu Grand Harbour na Malcie w 1954 roku, wiwaty na cześć władczyni po półrocznej podróży dookoła świata do krajów Commonwealthu, wizytę w RPA i spotkanie z Nelsonem Mandelą, ewakuację uchodźców z Adenu w czasie wojny domowej w Jemenie w 1986 roku, przemówienie księcia Karola w Honkongu po przekazaniu tej metropolii władzom Chin. Na pokładzie Britanni stawały takie osobistości, jak premier Indii Rajiv Gandhi, prezydent Rosji Borys Jelcyn czy amerykańscy prezydenci: Dwight Einsenhower, Ronald Reagan i Bill Clinton.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...