reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rajdowe Mistrzostwa Świata wracają do Polski

dodano: 2023-10-09 14:14 | aktualizacja: 2023-10-09 14:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: Motowizja

Motowizja Rajd  Polski wraca do WRC 2023 360px WRC Promoter GmbH oraz Polski Związek Motorowy podpisały umowę, na którą polscy kibice czekali od 2017 roku. Najważniejsza impreza rajdowa w naszym kraju – Rajd Polski – ponownie została rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. To efekt między innymi rosnącej popularności i zainteresowania rajdami w Polsce, a także samym WRC za sprawą transmisji z wszystkich rund na antenie Motowizji w ramach projektu Rally.TV.

Motowizja
Motowizja Rajd Polski wraca do WRC 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po 7 latach przerwy, Rajdowe Mistrzostwa Świata wracają do Polski!

Rajd Polski, będącym drugim po Rajdzie Monte Carlo najstarszym wciąż się odbywającym rajdem na świecie, był częścią kalendarza pierwszego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata w 1973 roku. Wtedy na trasach wokół Krakowa zwyciężyli Achim Warmbold pilotowany przez późniejszego szefa Peugeot Sport i Scuderii Ferrari oraz prezydenta FIA Jeana Todta.

Na kolejną okazję, by w naszym kraju zobaczyć rywalizację najlepszych załóg świata, trzeba było czekać do sezonu 2009. To także była jednak jednorazowa historia. Rajd Polski w kalendarzu WRC znalazł się na dłużej w 2014 roku. Przez 4 kolejne lata polscy kibice oraz liczne grono zagranicznych pasjonatów zjeżdżało się do Mikołajek, by na własne oczy oglądać jedne z najszybszych samochodów rajdowych w historii.

Kolejne edycje Rajdu Polski odbywały się w ramach Rajdowych Mistrzostw Europy i cieszyły się wciąż sporym zainteresowaniem. Z roku na rok podnosił się poziom organizacyjny zawodów, a także poprawiały oceny delegatów i przedstawicieli FIA. Jednocześnie zaczęły się pojawiać pytania, czy i kiedy Rajd Polski ponownie będzie w mistrzostwach świata.

Swoje własne działania na rzecz zwiększenia popularności rajdów w Polsce, co zarazem zwiększało szanse na obecność Rajdu Polski w kalendarzu WRC, podjęła Motowizja. Każda edycja od 2015 roku była relacjonowana na antenie kanału motoryzacyjnego, a w sezonie 2021 doszło do pierwszego przełomu. 

Z okazji setnych urodzin Rajdu Polski podjęto decyzję, by rywalizacja zakończyła się na najsłynniejszej ulicy w Polsce dla fanów rajdów – warszawskiej Karowej. W związku z panującym wtedy reżimem pandemicznym nie można było wpuścić kibiców, ale aby to wszystkim zrekompensować, Motowizja podjęła się przygotowania transmisji na żywo z ostatniego odcinka specjalnego, dzięki której cały świat mógł przekonać się o magii „Pani Karowej”.

Relacja na żywo spotkała się z ogromnym zainteresowaniem kibiców, ale rozbudziła także apetyty. W sezonie 2022 na antenę Motowizji powróciły podsumowania rund Rajdowych Mistrzostw Świata. Owocna współpraca na przestrzeni kolejnych miesięcy z WRC Promoter GmbH, odpowiadającym także za Rajdowe Mistrzostwa Europy sprawiła, że tym razem nie było transmisji z jednego odcinka specjalnego, ale ze wszystkich mazurskich oesów. Polscy kibice pierwszy raz w historii mogli zobaczyć w domowym zaciszu całe to najważniejsze motorsportowe wydarzenie w naszym kraju, dodatkowo okraszone eksperckim komentarzem w języku polskim. Co więcej, pierwszy raz od sezonu 2013 wygrała polska załoga. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk poszli w ślady Kajetana Kajetanowicza, Krzysztofa Hołowczyca, Janusza Kuliga, Sobiesława Zasady i innych legend polskiego motorsportu, którym udało się wygrać najważniejsze zawody w kraju.

Ogromna oglądalność na przestrzeni całego weekendu otworzyła drogę do nowych, ambitniejszych pomysłów. Z początkiem 2023 roku ruszył projekt Rally.TV – wspólna inicjatywa Motowizji oraz WRC Promoter GmbH. Widzowie kanału motoryzacyjnego dzięki temu zyskali dostęp do unikatowych materiałów historycznych o Rajdowych Mistrzostwach Świata emitowanych codziennie w stałym paśmie, a także transmisji na żywo z każdego odcinka specjalnego rund WRC i ERC oraz każdych zawodów w ramach Rallycrossowych Mistrzostw Świata i Europy.

Odzew ze strony kibiców był masowy i natychmiastowy. Oglądalność Motowizji osiągnęła najwyższe w historii poziomy, a rajdy samochodowe dotarły do nowych pokoleń oraz osób, które z różnych powodów przestały się nimi interesować. Miłość do rajdów ponownie  obudziła się w narodzie.

To otworzyło drzwi do rozwiązania najbardziej ambitnej kwestii – powrotu Rajdu Polski do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata. Teraz możemy już powiedzieć to oficjalnie – w czerwcu 2024 roku w Mikołajkach zobaczymy najlepszych kierowców i pilotów tego sportu. Powrót Rajdu Polski do mistrzostw świata, jak i cały sezon WRC obejrzycie oczywiście w pełni na żywo na antenie Motowizji!

Bardzo się cieszymy, że Rajd Polski ponownie zagości w kalendarzu WRC. Przez lata obserwowaliśmy rosnącą popularność rajdów samochodowych w Polsce, kraju, który jest dla nas bardzo ważny. Widzieliśmy, ilu kibiców pojawiało się na trasach poszczególnych rund Rajdowych Mistrzostw Europy i doceniamy ich pasję. Niezwykle istotna jest również współpraca z Motowizją przy projekcie Rally.TV. Właśnie dzięki niej w Polsce można oglądać na żywo wszystkie rundy WRC, ERC, a także World RX. Te wszystkie czynniki sprawiły, że w Mikołajkach po raz pierwszy od lat zobaczymy najlepszych kierowców i najszybsze samochody rajdowe

– skomentował Philipp Maenner, Senior Director Media Rights WRC Promoter GmbH.

Naszym celem był zawsze powrót Rajdu Polski do cyklu mistrzostw świata. To dla nas powód do radości i dumy, że starania Polskiego Związku Motorowego zostały uwieńczone powodzeniem dzięki organizacji rajdu na najwyższym poziomie, potwierdzonej w raportach FIA, a także bardzo dobrej współpracy z Orlen S.A, naszym sponsorem tytularnym i niezawodnym, wieloletnim partnerem. Zawsze możemy również liczyć na nieocenioną pomoc z strony Mikołajek, które goszczą rajd już od 2006 roku i pokazują wyjątkowe umiejętności przy organizacji wielkich imprez sportowych. Awans rajdu do cyklu WRC to z pewnością spełnienie marzeń kibiców, którzy jak zawsze zapełnią przygotowane dla nich bezpieczne strefy do podziwiania nieprzeciętnych umiejętności takich gwiazd ja Kalle Rovanpera, Sebastien Ogier, Ott Tanak, Thierry Neuville czy Elfyn Evans, ale również polskiej, rajdowej czołówki. Trwają już intensywne prace nad osiemdziesiątą, jubileuszową edycją rajdu, który dla wszystkich będzie wyjątkowym wydarzeniem sportowym

– powiedział Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego.

- To dzień, który zapisze się w historii polskiego sportu. Rajd Polski ponownie został rundą Rajdowych Mistrzostw Świata! Pokazaliśmy, że ta dyscyplina wciąż jest kochana i że możemy zaszczepić tę miłość wśród młodych pokoleń. Nasze transmisje z Rajdu Polski, rund WRC i ERC udowodniły, że wciąż jest mnóstwo kibiców, którzy chcą oglądać w akcji najlepszych z najlepszych. Naszym celem od zawsze był rozwój i popularyzacja sportów motorowych w Polsce i dlatego cieszę się, że dokonuje się to również przy wsparciu ORLEN S.A, który jest wielkim ambasadorem motorsportu w naszym kraju.

- Czuję ogromną satysfakcję i dumę z tego, że za dziesięć miesięcy będę mógł oglądać Rajdowe Mistrzostwa Świata na polskich odcinkach specjalnych z kilkudziesięcioma tysiącami kibiców, jak również z faktu, że jako Motowizja dołożyliśmy do tego małą cegiełkę. Oczywiście polscy fani będą mogli również śledzić zmagania w pełni na żywo na antenie Motowizji Rally.TV, podobnie jak cały sezon WRC

– dodaje Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...