reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Sołtysi” na kanale Super Polsat

dodano: 2023-10-24 12:48
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Polsat Plus

Super Polsat „Sołtysi” We wtorek, 24 października br. o godz. 21:00 na kanale Super Polsat wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu polskiego serial dokumentalnego „Sołtysi”. Producentem programu jest Constantin Entertainment Polska. Wystąpią sołtysi - Małgorzata Grabowska z Zielątkowa, Łukasz Zdyb z Sokołowic, Emil Rońda z Henrykowa, Janusz Wojewódzki z Sikor, Maciej Szwajnos z Chochołowa, Krzysztof Michalak z Kowalewic i Tomasz Ryszczuk z Gębarzewa.

Super Polsat „Sołtysi”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, są naturalni, szczerzy i kochają ludzi - z wzajemnością. Nie brak wśród nich artystycznych dusz, utalentowanych samouków i zapalonych społeczników. Mimo wielu różnic, od wieku czy sytuacji rodzinnej po zawód, bohaterów nowego serialu dokumentalnego kanału Super Polsat „Sołtysi” łączy ta sama misja. Bycie sołtysem to bowiem ich powołanie, które realizują z pasją i fantazją, o czym będzie można się przekonać od 24 października br. w każdy wtorek o godzinie 21:00, oglądając serial „Sołtysi” na antenie stacji Super Polsat.

Tytułowi bohaterowie to siedmioro sołtysów z różnych stron Polski. To liderzy lokalnych społeczności, którzy oprócz zmysłu organizatorskiego, mają też dużo cierpliwości - potrafią słuchać, rozmawiać i dogadywać się z innymi, ale też zarządzać i osiągać wytyczone cele.

W każdym odcinku widzowie odwiedzą kilku z nich, przyjrzą się z bliska ich codzienności, zobaczą jak godzą obowiązki sołtysa z pracą i życiem rodzinnym i przekonają się, jak integrują swoją społeczność. Poznają też inwestycje i inicjatywy, które podejmują, by mieszkańcom żyło się lepiej i problemy, z jakimi się mierzą.

Jak zapowiada nadawca, wśród bohaterów serialu jest wiele barwnych postaci i wyrazistych osobowości. Łukasz Zdyb z Sokołowic jest przedsiębiorcą i wschodzącą gwiazdą disco polo. Małgorzata Grabowska, sołtyska Zielątkowa, która na co dzień zajmuje się artystyczną pracą w drewnie, to wulkan energii, dusza towarzystwa i ognisty temperament. Janusz Wojewódzki, z zamiłowania stolarz a z powołania społecznik, mówi o sobie, że jest jedną z członkiń prężnego Koła Gospodyń Wiejskich (KGW), które wiedzie prym w Sikorach. Krzysztof Michalak z Kowalewic prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne i dba by mieszkańcy jego sołectwa nie znali nudy, organizując znane w całym powiecie imprezy okolicznościowe. Tomasz Ryszczuk, jak przystało na lidera niezwykle kreatywnej społeczności Gębarzewa, jest człowiekiem wielu talentów - od kulinarnego po artystyczny i wokalny. Emil Rońda z Henrykowa, urodzony społecznik, który po raz pierwszy został sołtysem w wieku 21 lat, funkcję tę i liczne pozazawodowe aktywności stara się łączyć z pracą kelnera, a Maciej Szwajnos z Chochołowa to młody rolnik i dumny włodarz wioski z zabudową wpisaną na listę zabytków United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).

W pierwszym odcinku - którego premierowa emisja odbędzie się we wtorek, 24 października br. o godzinie 21:00 na kanale Super Polsat - widzowie poznają sołtysów i mieszkańców Sikor na wschodzie Mazowsza, Zielątkowa w Lubuskiem i Sokołowic na Dolnym Śląsku.

Mieszkańcy Sikor przygotowują się do święcenia pól. Na czele tej wyjątkowej społeczności stoi Janusz Wojewódzki, który podjął nie lada wyzwanie - zarządza wsią, w której pierwsze skrzypce grają kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. Janusz Wojewódzki jest niesamowicie ciepłą osobą. Chętnie pomaga mieszkańcom i wszystkie sprawy sołeckie załatwia osobiście, nawet te najbardziej prozaiczne. Z zapałem angażuje się we wszystkie obowiązki, nie odpuści nawet sadzenia kwiatów. W swoim gospodarstwie hoduje ptactwo, w tym okazałego pawia oraz biegusy. Wolne chwile spędza w warsztacie stolarskim, w którym często wykonuje prace na zlecenie Koła. Po udanym obrzędzie święcenia mieszkańcy spotykają się z księdzem i sołtysem przy domowym rosole. Czy sołtys Janusz Wojewódzki pokona samotność i zdecyduje się z pomocą przyjaciół na poszukiwania nowej partnerki?

Tymczasem w Zielątkowie w Lubuskiem trwa coroczne sprzątanie wsi, po którym sołtyska Małgorzata Grabowska rusza na pomoc samotnej mieszkance wsi. Małgorzata Grabowska to artystyczna i empatyczna dusza o niesamowitej energii. Na co dzień zajmuje się rękodziełem, łączy ludzi przy kawiarnianym stoliku i podczas rozrywkowych wydarzeń w pobliskim ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym w Gościmiu. Dla Małgorzaty Grabowskiej nie ma rzeczy niemożliwych, ale dba przede wszystkim o to, aby wioska tętniła życiem i była pięknie ozdobiona. Na każdym rogu Zielątkowa można spotkać bociany, lisy i wiele innych drewnianych, kolorowych stworzeń.

Na Dolnym Śląsku, w Sokołowicach, sołtys Łukasz Zdyb roznosi osobiście pisma z gminy i przy okazji sprawdza, co słychać u mieszkańców. Przeniósł się tu zaledwie 2 lata temu, ale już po roku został gospodarzem wsi i jej rozwój stawia na pierwszym miejscu. Jako przedsiębiorca ze smykałką do interesów potrafi załatwić dosłownie wszystko - od automatu paczkowego, przez potańcówkę dla mieszkańców, na wiacie kończąc. Jego największym wsparciem i motorem do działania jest żona Ewelina. To ona zachęciła go do rozwijania muzycznej pasji - Łukasz Zdyb jest wschodzącą gwiazdą disco polo, przy której nie sposób się nudzić. W tym odcinku sołtys odwiedza na próbie lokalny zespół Jarzębiny. Jaką obietnicę złoży im Łukasz Zdyb? I czy próbując ją spełnić, wyjdzie z tego cały i zdrowy?

Serial dla stacji Super Polsat produkuje Constantin Entertainment Polska.

„Sołtysi” - sezon 1., emisja we wtorki (od 24 października 2023 roku) o godz. 21:00 na kanale Super Polsat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...