reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test transmisji UHD z HDR w technologii 5G

dodano: 2023-10-24 20:54
autor: Jan Borejko | źródło: UHD Spain

UHD Spain RTVE Play 5G 360px UHD Spain - stowarzyszenie promujące Ultra High Definition w Hiszpanii, przeprowadziło pionierski test transmisji UHD z HDR i dźwięku nowej generacji (NGA), wykorzystując technologię 5G, miksowanie w chmurze, transmisje multimedialne, w tym transmisję 5G, oraz wykorzystanie publicznej sieci internetowej do przesyłania sygnału.

UHD Spain
UHD Spain RTVE Play 5G 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Test odbył się w czwartek 19 października i obejmował koncert na żywo piosenkarza Israela Fernándeza, który odbył się w audycji Real Observatorio Astronómico de Madrid w RTVE Radio 3.

Celem testu było skonfigurowanie przepływu pracy UHD z HDR-HLG od kamery do urządzenia użytkownika, z wykorzystaniem komunikacji 5G, przetwarzania brzegowego i w chmurze oraz wszystkich dostępnych mediów nadawczych: NTC (DVB-T2), satelity (DVB-S2), Internetu (OTT, HbbTV) i nowego systemu transmisji 5G jednocześnie. Koncert można było oglądać na telewizorach, komputerach stacjonarnych, tabletach i urządzeniach mobilnych za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej UHD Spain.

- To jeden z pierwszych przypadków przesyłania treści Ultra High Definition z wielu kamer za pośrednictwem sieci 5G

– mówi 
Xavier Redón z firmy Cellnex , wiceprezes UHD Spain. 

- Hiszpania to kraj, w którym wprowadzono bardzo dużą innowację w zakresie UHD, a Cellnex z dumą obsługuje sieć, dzięki której RTVE stanie się pierwszym nadawcą na świecie, który będzie nadawał regularnie transmisję UHD w naziemnej telewizji cyfrowej
.


Test obejmował weryfikację koncepcji zdalnej produkcji, obejmującą miksowanie i przetwarzanie produkcji w chmurze oraz zdalnie sterowane kamery (PTZ).

Kluczową rolę w testach odegrały firmy członkowskie stowarzyszenia na czele z firmą SAPEC , która pełniła funkcję koordynatora i kierownika projektu oraz specjalisty ds. kodowania. Ponadto RTVE, Cellnex, Grup Mediapro, Canon i TVU Networks aktywnie uczestniczyły we wszystkich fazach. Współpracowali także między innymi członkowie UHD Spain , Ateme, CCMA, Dolby, Gsertel, Fraunhofer IIS, Rohde & Schwarz, Televés, Vestel, Video-MOS. Transmisja była możliwa dzięki sieciom Axion, Cellnex, Hispasat i Telecom CLMW teście współpracowały także  inne firmy, takie jak Acromove, Qualcomm, Spiner i Transparent Edge.

Przeprowadzenie próby było możliwe także dzięki wsparciu Sekretarza Stanu ds. Telekomunikacji w Ministerstwie Gospodarki i Transformacji Cyfrowej , który wyraził zgodę na wykorzystanie widma na potrzeby testów.


Źródło: uhdspain.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...