reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„13 posterunek” 2 na kanale Zoom TV

dodano: 2023-10-28 15:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Kino Polska/satkurier.pl

Canal+ Polsat „13 posterunek” W czwartek, 2 listopada br. o godz. 18:10 na kanale Zoom TV wyemitowane zostaną odcinki 1. i 2. sezonu 2. polskiego serialu „13 posterunek”, wyprodukowanego przez Heritage Films na zlecenie CANAL+ Polska. Wystąpili Dorota Chotecka-Pazura, Aleksandra Woźniak, Agnieszka Włodarczyk, Joanna Jędrejek, Aleksandra Ciejek, Iwona Rulewicz, Elżbieta Komorowska, Magdalena Ostolska, Agnieszka Kotlarska, Agnieszka Czekańska, Joanna Wiśniewska, Karolina Muszalak, Katarzyna Bujakiewicz, Katarzyna Figura, Jolanta Mrotek, Beata Kawka, Joanna Kurowska, Elżbieta Zającówna, Ewa Wencel, Ewa Szykulska, Barbara Burska, Andrzej Niemirski, Radosław Pazura i Cezary Pazura.

Canal+ Polsat „13 posterunek”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Absurdalny humor, zwariowane gagi i Cezary Pazura w komediowej formie życia. Jedyny wybuch na tym komisariacie, to wybuch śmiechu - zapowiada nadawca. Drugi sezon serialu „13 posterunek” w Zoom TV emitowany będzie ponownie - od czwartku, 2 listopada br. Stacja wyemituje po dwa odcinki od poniedziałku do piątku od godziny 18:10.

Pierwszy odcinek „13 posterunku” został wyemitowany na kanale CANAL+ (obecnie pod nazwą CANAL+ Premium) 24 grudnia 1997 roku. W stałej obsadzie znaleźli się Cezary Pazura, Marek Perepeczko, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Woźniak, Agnieszka Włodarczyk i Piotr Zelt, a w rolach epizodycznych pojawiły się największe polskie gwiazdy lat 90. ubiegłego wieku. Produkcja obfitująca w żarty niepoprawne politycznie z miejsca zdobyła sympatię widzów i do dziś pozostaje jednym z najbardziej kultowych polskich seriali. Za czym stoi sukces „13 posterunku”?

Pomysł na pierwszy polski sitcom narodził się w głowie Lwa Rywina. Producent postanowił zaangażować w projekt młodego reżysera, Macieja Ślesickiego, który w pełni wykorzystał nadarzającą się okazję. Ślesicki miał już na koncie fabularne sukcesy - to on stał za filmami „Tato” i „Sara”. 31-letni reżyser postanowił, że miejscem akcji serialu powinien być posterunek policji, bo to właśnie policjanci są niewyczerpanym źródłem żartów.

W ciągu dwóch dni wymyślił koncepcję dla poszczególnych odcinków. Następnie samodzielnie zebrał ekipę współscenarzystów, którzy pomogli mu stworzyć dialogi i generować gagi zgodnie z hollywoodzką zasadą, że w udanym sitcomie dowcip powinien pojawiać się co 20 sekund. „13 posterunek” faktycznie obfitował w absurdalny humor, a twórcy nie gryźli się w język i zupełnie nie brali pod uwagę jakiejkolwiek autocenzury.

Pojawiająca się w tytule feralna trzynastka w żadnym stopniu nie była dziełem przypadku, bo na posterunku działy się rzeczy przedziwne i irracjonalne. Już sama załoga była galerią barwnych postaci, w które brawurowo wcielała się gwiazdorska obsada. Policjantami „13 posterunku” dowodził komendant Władysław Słoik (w tej roli Marek Perepeczko) - wdowiec z obsesją na punkcie swojego psa Pershinga i kubańskich cygar. Tajemnicą poliszynela jest jego romans z starszą sierżant Zofią Zoficką (Ewa Szykulska). Legendą komisariatu jest natomiast Stępień (Marek Walczewski) - niedowidzący, nadużywający alkoholu, były funkcjonariusz wydziału kryminalnego. Batalion interwencyjny tworzą, na zasadzie skrajnego przeciwieństwa, niegrzeszący intelektem, umięśniony starszy posterunkowy Arnie (Piotr Zelt) i samozwańczy ekspert od kobiet, drobny posterunkowy Lukus (Paweł Burczyk). Pierwsze skrzypce na posterunku gra natomiast posterunkowy Cezary Cezary (Cezary Pazura). Mimo najkrótszego stażu, to on jest prowodyrem większości zwariowanych pomysłów policyjnej ekipy. Młody glina jest też obiektem uczuć dwóch kobiet - uroczej posterunkowej Katarzyny (Aleksandra Woźniak) i kuszącej seksapilem Jolanty (Dorota Chotecka-Pazura).

Każdy odcinek serialu ma zamkniętą formułę, co umożliwiło twórcom wprowadzenie wielu postaci epizodycznych, w które wcielały się największe polskie gwiazdy. Próg „13 posterunku” przestąpili między innymi: Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Zbigniew Buczkowski, Piotr Fronczewski, Beata Tyszkiewicz czy Stanisław Mikulski.

Sami twórcy z dystansem podchodzili do pracy na planie. Perepeczko miał w gabinecie komisarza plakat z „Janosika”, swojej najsłynniejszej roli, Pazura zastanawiał się skąd zna nazwisko Wiaderny, nawiązując do swojej roli w filmie „Kroll” Pasikowskiego, a Lew Rywin w jednym z odcinków wcielił się w postać samego siebie, czyli producenta filmowego.

Widzowie pokochali pierwszy polski serial ze „śmiechem z puszki”. „13 posterunek” pobił rekord oglądalności CANAL+ w trakcie trwania drugiej serii sitcomu - jeden z odcinków zobaczyło ponad milion trzysta tysięcy widzów ()dane za Grupą Kino Polska). Drugi sezon serialu będzie można oglądać na antenie Zoom TV od czwartku, 2 listopada br. Stacja wyemituje po dwa odcinki od poniedziałku do piątku od godziny 18:10. Serial został wyprodukowany przez Heritage Films na zlecenie Canal+ Polska. Dodajmy, iż w produkcję pierwszej serii była ponadto zaangażowana Telewizja Polsat (obecnie Grupa Polsat Plus) (więcej tutaj).
 
Aleksandra Woźniak i Cezary Pazura w serialu „13 posterunek”, foto: Grupa Kino Polska
Aleksandra Woźniak i Cezary Pazura w serialu „13 posterunek”, foto: Grupa Kino Polska
Arkadiusz Jakubik, Piotr Zelt, Cezary Pazura i Marek Perepeczko w serialu „13 posterunek”, foto: Canal+
Arkadiusz Jakubik, Piotr Zelt, Cezary Pazura i Marek Perepeczko w serialu „13 posterunek”, foto: Canal+


„13 posterunek” - sezon 2., emisja od poniedziałku do piątku (od 2 listopada 2023 roku) o godz. 18:10 w Zoom TV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...