reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Starlink działa nielegalnie w Iranie

dodano: 2023-10-30 16:10 | aktualizacja: 2023-10-31 10:24
autor: Jerzy Kruczek | źródło: RBB

High speed starlink satelita 360px.jpg Nieoficjalne szerokopasmowe świadczenie usług satelitarnych SpaceX do Iranu za pomocą terminali Starlink musi zostać zaprzestane. Taka opinia pojawiła się po wydaniu orzeczenia ITU wraz z amerykańskimi i norweskimi organami regulacyjnymi.

starlink-spacex-logo-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
27 października ITU (a w szczególności jej Rada ds. Regulacji Radiowych - RRB) podjęła decyzję stwierdzającą, że USA i Norwegia – jako oficjalne organy powiadamiające administracje dotyczące częstotliwości Starlink – muszą wyłączyć terminale Starlink używane w Iranie, stwierdzając, że ich rozmieszczenie było wyraźnym naruszeniem przepisów międzynarodowych.

Sytuacja w Iranie jest dość skomplikowana, ponieważ rzekomo urzędnicy irańskiego rządu zainstalowali u siebie terminale Starlink, aby udowodnić, że sygnały z satelitów Starlink są dostępne w Iranie. Sama ich instalacja stanowi nielegalne wykorzystanie usług Starlink - twierdzi SpaceX.

RRB ITU stwierdził:

- Informacje dostarczone przez [Iran] wykazały, że terminale Starlink były w stanie wysyłać transmisje z jego terytorium i że system satelitarny był w stanie określić transmisje z satelitarnych terminali użytkowników jako pochodzące z Iranu.

- Zastrzeżenie w warunkach świadczenia usług z klientem, że korzystanie z terminali na terytoriach, na których nie jest to dozwolone, jest zabronione, nie wystarczyło do zwolnienia operatora satelitarnego i dostawcy usług z odpowiedzialności za uniemożliwienie działania terminali na takich terytoriach – dodał RRB.


Władze USA i Norwegii przedstawiły RRB informację, że SpaceX nie zezwoliła, ani nie autoryzowała usługi Starlink w Iranie.

W przeszłości Elon Musk argumentował, że Departament Stanu USA zachęcał do uruchomienia usług Starlink w Iranie. Należy podejrzewać, że Starlink działał tam po cichu dla pewnych ukrytych celów, a Irańczycy w końcu się zorientowali.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

469 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...