dodano: 2023-11-16 23:13 | aktualizacja:
2023-11-20 11:47
autor: Janusz Sulisz |
źródło: ULA
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
ULA to joint venture firm Boeing (z rodziną rakiet Delta) i Lockheed Martin (z rodziną rakiet Atlas).
ULA oficjalnie rozpoczęła działalność 1 grudnia 2006 roku. Głównymi klientami spółki ULA był rząd i armia USA. Rakietami Delta i Atlas 5 najczęściej wynoszono z Cape Canaveral satelity szpiegowskie lub ładunki tajne. Co ciekawe rakiety firmy ULA zwykle korzystały z bardzo pewnych rosyjskich silników rakietowych RD-180, kupowanych w Rosji i to mimo sankcji.
Źródła nie podają wszystkich potencjalnych nabywców spółki ULA.
Nabywca może zostać ogłoszony w ciągu kilku miesięcy. Sprzedaż musi zostać zatwierdzona przez Federalną Komisję Handlu i Departament Sprawiedliwości USA, aby mieć pewność, że nie ograniczy ona znacząco konkurencji w amerykańskim przemyśle. W ostatnich latach dominacja ULA w zakresie startów została najpierw zakwestionowana, a następnie wyparta przez pojawienie się firmy SpaceX i jej tańszej, wysoce niezawodnej rakiety Falcon 9 wielokrotnego użytku 1. stopnia.
Vulcan na start
Ważne było opracowanie zupełnie rakiety
Vulcan, która byłaby bardziej konkurencyjna kosztowo w stosunku do pojazdów Falcon 9 i Falcon Heavy, Ostatecznie zakończono zależność ULA od rosyjskich silników rakietowych RD-180. Pojazd nośny Vulcan wykorzystuje silnik rakietowy BE-4 firmy Blue Origin.
Ciężka rakieta Vulcan Centaur ma wystartować 24 grudnia z pola SLC-41 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.
To będzie inauguracyjny lot rakiety Vulcan z komercyjnym lądownikiem księżycowym Peregrine dla firmy Astrobotic. Zautomatyzowany lądownik Peregrine będzie przenosił wiele urządzeń dla eksperymentów, instrumentów naukowych i ładunków demonstracyjnych technologii dla NASA i innych klientów.
Dodatkowo w ramach misji wystrzelone zostaną też 2 prototypowe satelity dla szerokopasmowej floty Amazon Kuiper. Rakieta Vulcan Centaur będzie latać w konfiguracji VC2S z dwoma silnikami rakietowymi na paliwo stałe GEM-63XL, krótką owiewką ładunkową i dwoma silnikami RL10 na górnym stopniu Centaur.
Start jest mocno opóźniony - najpierw od połowy 2022 r., potem od końca 2022 r. Start przekładano już kilka razy. Ewentualna porażka tej misji może zaważyć na dalszych losach ULA.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.