reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Koniec ATV w SD z 19,2°E

dodano: 2023-11-19 21:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

ATV HD logo Austria 360px Operator austriackiej telewizji prywatnej ATV informuje swoich widzów satelitarnych, że planuje wyłączyć dystrybucję w rozdzielczości SD na satelicie Astra z 19,2°E. Widzowie nie stracą dostępu do ATV, bo będą mogli go oglądać w lepszej technicznie jakości – w rozdzielczości HD. Austriacka stacja ATV zaczęła informować widzów transmisji satelitarnej SD, że sygnał ten zostanie wyłączony. Operator wybrał 3 formy kampanii informacyjnej – umieścił informację w programie, a także w EPG stacji ATV w SD, a także informację wideo (z pieskiem) na swojej stronie internetowej.

ATV
ATV HD ATV SD Austria logo 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ciekawostką jest fakt, że w materiałach informacyjnych ATV nie ma konkretnej daty zakończenia dystrybucji SD tej stacji.

Pod uwagę brana jest ta sama data, jaką ORF wybrała dla przejścia na nadawanie w HD – 4 grudnia 2023 roku. W tym dniu kanał sportowy ORF Sport+ zakończy emisję w SD - transmisja będzie kontynuowana wyłącznie w HD. Pozostałe publiczne stacje ORF zakończą działalność w SD do końca przyszłego roku. Nie jest jeszcze jasne, jaką datę zamknięcia ATV wybierze dla dystrybucji SD.

Koniec ATV w SD dotyczy wyłącznie widzów korzystających z anten satelitarnych, którzy z czasem muszą dostroić się do lepszej technicznie dystrybucji HD. Ewentualnie część kablówek w Austrii może jeszcze korzystać w wersji SD i musi przejść na HD
 


Szybkie zakończenie jednoczesnego nadawania (simulcast) w SD i HD z Astry jest technicznie możliwe.
Nadawca chce jednak z tym skończyć ze względu na wysokie koszty podwójnej dystrybucji. Poza tym programy w SD powoli tracą sens, gdy te same stacje dostępne są dla widzów w lepszej jakości. Wymagany jest jednak nowszy odbiornik obsługujący MPEG-4/HD.

Transmisja satelitarna ATV w HD i SD jest kodowana w systemach Irdeto i Videoguard ze względu na ograniczenia praw (wersja HD także w Viaccess 5.0) i jest dostępna dla klientów posiadających karty ORF Digital, HD Austria oraz ofertę austriackiego Sky.

Parametry techniczne - ATV HD:

tp.3, Astra 1KR (19,2°E), 11,244 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S/QPSK (MPEG-4), CA Videoguard + Irdeto 2 + Viaccess 5.0

Parametry techniczne - ATV SD:

tp.117, Astra 1N (19,2°E), 12,692 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S/QPSK (MPEG-2), CA Videoguard + Irdeto 2
 

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...