reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Speedway 2. Ekstraliga od sezonu 2024. Gdzie transmisje?

dodano: 2023-11-21 21:06 | aktualizacja: 2023-11-22 12:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ekstraliga.pl/satkurier.pl

PGE Ekstraliga Speedway 2. Ekstraliga Od sezonu 2024 1. Liga Żużlowa zostanie przekształcona w Speedway 2. Ekstraligę. Rozgrywkami zarządzać będzie Ekstraliga Żużlowa, która odpowiedzialna jest również za PGE Ekstraligę. Gdzie będzie można oglądać transmisje Speedway 2. Ekstraligi? Jakie zmiany nastąpią w systemie rozgrywek PGE Ekstraligi i Speedway 2. Ekstraligi?

ekstraliga.pl
PGE Ekstraliga Speedway 2. Ekstraliga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od sezonu 2024 w systemie ligowym polskiego żużla znajdzie się przestrzeń dla dwóch odrębnych lig, ale zarządzanych przez jeden podmiot. Pod auspicjami Ekstraligi Żużlowej znajdą się: Speedway Ekstraliga (funkcjonująca od 2007 roku), obecnie występująca pod nazwą PGE Ekstraliga (niedawno podpisano umowę ze sponsorem tytularnym PGE – Polską Grupą Energetyczną do 2027 roku) oraz Speedway 2. Ekstraliga (zastępuje dotychczasową 1. Ligę Żużlową).

Nowa identyfikacja wizualna

W identyfikacji wizualnej Speedway 2. Ekstraligi spółka postawiła na logo zawierające elementy, których już używała, np. tor żużlowy. Jednocześnie, jak informuje Wojciech Stępniewski, prezes zarządu Ekstraligi Żużlowej, logo jest otwarte na funkcjonowanie w przestrzeni sponsoringowej – spółka prowadzi już od jakiegoś czasu rozmowy dotyczące sponsoringu tytularnego i nie jest wykluczone, że w nowym sezonie rozgrywki 2. szczebla ligowego będą miały w nazwie zamiast członu „speedway” miejsce na nazwę nowego podmiotu komercyjnego.
 

– Nasze logo jest otwarte na funkcjonowanie w przestrzeni sponsoringowej, a więc mamy komercyjną nazwę rozgrywek – PGE Ekstraligę – najwyższą klasę rozgrywkową, oraz aktualnie Speedway 2. Ekstraligę, przy czym prowadzimy już od jakiegoś czasu zaawansowane rozmowy dotyczące sponsoringu tytularnego z bardzo poważnym graczem na rynku. Nie jest wykluczone, że w nowym sezonie rozgrywki drugiego szczebla ligowego będą miały nazwę nowego podmiotu komercyjnego – mówi Wojciech Stępniewski, prezes zarządu Ekstraligi Żużlowej.

Wraz z nową identyfikacją wizualną wprowadzoną od sezonu 2024 Ekstraliga Żużlowa zaktualizuje i rozszerzy funkcjonalności w swojej aplikacji mobilnej o kolejną klasę rozgrywkową. Powstanie też wspólna domena internetowa dla PGE Ekstraligi i Speedway 2. Ekstraligi: ekstraliga.pl (jest już aktywna).
 

– Zmiany wprowadzać będziemy stopniowo, a największa ich część ujrzy światło dzienne w marcu przyszłego roku – zapowiada Przemysław Szymkowiak, menedżer ds. PR w PGE Ekstralidze. – Funkcjonalności ekstraligowej aplikacji mobilnej zostaną rozszerzone o Speedway 2. Ekstraligę, gdzie wprowadzimy relacje meczowe i powiadomienia o wynikach, a social media PGE Ekstraligi obejmą też content związany z dodatkowymi rozgrywkami. Będzie też zmiana domen.

W praktyce oznacza to, iż na wszystkich dotychczasowych profilach PGE Ekstraligi (Facebook, X, YouTube, Instagram, TikTok) pojawią się informacje dotyczące Speedway 2. Ekstraligi.
 

– Sezon 2024 jest pierwszym etapem zmian, więc zakładamy, że będziemy mieli rozwój, ale etapowy. Na pewno dwie najbardziej popularne funkcjonalności aplikacji zostaną wdrożone dla Speedway 2. Ekstraligi – a więc niezależny Typer i Manager. Oczywiście wszystko w ramach jednej, znanej nam i posiadanej przez ponad 150 tys. użytkowników aplikacji mobilnej. Rozróżnimy treściowo także naszą stronę internetową i będziemy chcieli, aby jak najwięcej kibiców klubów Speedway 2. Ekstraligi dokonało migracji na nasze kanały – zaznacza Przemysław Szymkowiak.

Etapowe, ale zmierzające w stronę standardów PGE Ekstraligi będą też zmiany dotyczące mediów w Speedway 2. Ekstralidze (m.in. dotyczące systemu akredytacji lub relacji z mediami).

Nowy system rozgrywek – wracają baraże

W sezonie 2024 rozgrywki PGE Ekstraligi i nowej Speedway 2. Ekstraligi odbędą się na zasadach znanych z poprzedniego roku, ale już od sezonu 2025 szykuje się radykalna zmiana systemu i 140 meczów w sezonie.

System będzie jednolity dla obu klas rozgrywkowych. Powróci tym samym rywalizacja drużyn w play-off i grup 1-4 po sezonie zasadniczym, a także pojawi się nowy schemat play-down dla zespołów z miejsc 5-8.

Nie przewiduje się poszerzenia PGE Ekstraligi do 10 zespołów, ale wprowadzone zostaną mecze barażowe pomiędzy 2. drużyną Speedway 2. Ekstraligi i 7. PGE Ekstraligi.

Od 2025 roku w sezonie zasadniczym w każdej z ligi rozegranych zostanie 56 meczów w systemie „każdy z każdym” – mecz i rewanż.

Jak informuje Ekstraliga Żużlowa, nowe rozwiązania dotyczące rund play-off i play-down zdecydowanie podniosą rangę rozgrywek, ponieważ po części zasadniczej obie ligi zostaną podzielone na grupy 1-4 i 5-8. Jedyna różnica pomiędzy PGE Ekstraligą a Speedway 2. Ekstraligą będzie polegała na braku w tej drugiej meczu o 3. miejsce, a także barażu (aktualnie nie jest on przewidywany pomiędzy 7. drużyną Speedway 2. Ekstraligi a 2. drużyną 2. Ligi Żużlowej).
 
Źródło: ekstraliga.pl
Źródło: ekstraliga.pl

Gdzie transmisje PGE Ekstraligi i Speedway 2. Ekstraligi?

W sezonach 2024 i 2025 nic się nie zmieni dla widzów, jeśli chodzi o kanały, na których będzie można oglądać transmisje PGE Ekstraligi. Prawa do transmisji do końca sezonu 2025 posiada CANAL+, a Eleven Sports ma sublicencję.
 

– Na pewno w 2025 roku będziemy musieli rozgrywać mecze w październiku. O szczegółach trudno dziś mówić, mamy jeszcze czas. W sezonie 2024 nie zmieniają się nasze terminy i kanały emisyjne w PGE Ekstralidze: będą to piątki (mecze Eleven Sports) i niedziele (mecze CANAL+ Sport 5) – mówi Wojciech Stępniewski.

Natomiast Speedway 2. Ekstraliga (dotychczas pod nazwą 1. Liga Żużlowa) będzie nadal transmitowana w CANAL+ Sport 5. CANAL+ posiada prawa do transmisji do końca sezonu 2024. Do tej pory pojedyncze mecze można było oglądać również w Viaplay, na zasadzie sublicencji.
 

– Jeśli chodzi o Speedway 2. Ekstraligę w sezonie 2024, to mecze odbywać będą się w niedziele oraz w innych terminach, które nie będą kolidowały z kalendarzem lig międzynarodowych i oczywiście będą transmitowane w CANAL+. Ważne, aby kluby wiedziały już na 10 dni przed meczami, w jakie dni tygodnia będą się one odbywać. Od 2025 roku przygotowujemy się do tego, aby Speedway 2. Ekstraliga jeździła również w czwartki – mówi Wojciech Stępniewski.

Dodajmy, że nadal funkcjonuje 2. Liga Żużlowa, ale nie jest ona objęta zmianami. Prawa do transmisji tych rozgrywek posiada CANAL+ (do końca sezonu 2024).

Kiedy nowe przetargi na prawa do transmisji?

Jak informuje Wojciech Stępniewski, Ekstraliga Żużlowa aktualnie przygotowuje się do konkursu ofert dotyczących sprzedaży praw telewizyjnych. Będzie on dotyczył PGE Ekstraligi na lata 2026, 2027 i 2028 oraz Speedway 2. Ekstraligi na lata 2025, 2026 i 2027.

Źródło: ekstraliga.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...