reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Amerykańskie kroniki wojenne” - 4. sezon na Vodylli

dodano: 2023-12-11 16:05
autor: Jerzy Kruczek | źródło: VODYLLA

Amerykańskie kroniki wojenne 4 sezon Od 12 grudnia br. na platformie streamingowej filmów dokumentalnych VODYLLA można oglądać 4. sezon oryginalnych materiałów archiwalnych z polskim lektorem z kolekcji „Amerykańskich kronik wojennych”, wyprodukowanych przez rząd i armię USA w okresie II wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych. Są wśród nich kroniki relacjonujące walki o Midway, Pearl Harbor, Iwo Jimę, Filipiny, Tarawę, Okinawę, Guam, a także Monte Cassino, Maltę i Paryż. Kolejne kroniki z kolekcji liczącej łącznie 200 godzin są tłumaczone na język polski.

VODYLLA
Amerykańskie kroniki wojenne Vodylla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
4. sezon „Amerykańskich kronik wojennych” obejmuje 13 autentycznych dokumentów dotyczących wojny na Pacyfiku, w Europie i Północnej Afryce. Są wśród nich kroniki relacjonujące walki o Midway, Pearl Harbor, Iwo Jimę, Filipiny, Tarawę, Okinawę, Guam, a także Monte Cassino, Maltę, Paryż. W kronikach wykorzystano relacje konkretnych żołnierzy wojsk alianckich oraz japońskich i niemieckich, których losy być może przecięły się na linii frontu. Cenny materiał dokumentalny dla pasjonatów historii II wojny światowej i militariów.

SEZON IV

Odcinek 40 – Iwo Jima
Okupowana przez Japończyków wyspa położona w połowie drogi między amerykańskimi bazami na Marianach a Wyspami Japońskimi. Walka o wyspę drogo kosztowała obie strony konfliktu. 19 lutego 1945 r. Amerykanie rozpoczęli desant...

Odcinek 41 – Oswobodzenie Filipin
Wyzwolenie Filipin rozpoczął desant morski na Leyte w październiku 1944 r. Po zajęciu wyspy, Amerykanie zaatakowali Mindoro, a później Luzon. W walkach brali również udział filipińscy i amerykańscy partyzanci. Japończycy bronili się do upadłego…

Odcinek 42 – Z piechotą morską na Tarawie
Film dokumentalny z 1944 r. w reżyserii Louisa Haywarda opowiadający losy amerykańskich żołnierzy od momentu poznania rozkazu desantu na Tarawę aż do zajęcia atolu. Autentyczny materiał nakręcony przez kamerzystów piechoty morskiej z samego centrum walki. Na pokazanie materiału filmowego wyraził zgodę - wbrew opinii doradców ze względu na drastyczne sceny - prezydent Franklin D. Roosevelt.

Odcinek 43 – Powrót na Guam
Kronika z 1944 r. wyprodukowana przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych opowiadająca o zajęciu i odzyskaniu wyspy Guam w archipelagu Wysp Mariańskich podczas wojny na Pacyfiku.

Odcinek 44 – Bitwa o Midway
Autentyczny materiał filmowy z bitwy lotniczo-morskiej w czerwcu 1942 r. pomiędzy siłami japońskimi a amerykańskimi niedaleko Midway na Oceanie Spokojnym. Zwycięstwo Amerykanów było punktem zwrotnym w wojnie na Pacyfiku.

Odcinek 45 – Malta
Walki w latach 1940-1942 o kluczową podczas kampanii północnoafrykańskiej wyspę nazwaną przez Winstona Churchilla niezatapialnym lotniskowcem. Malta, broniona przez Royal Air Force i Royal Navy, była nieprzerwanie atakowana przez lotnictwo oraz marynarkę wojenną Włoch i Niemiec. Alianckie konwoje zaopatrujące wyspę ponosiły wielkie straty.

Odcinek 46 – Monte Cassino
Jedna z najdłuższych i najkrwawszych bitew kampanii włoskiej II wojny światowej. Składała się z serii czterech ataków sił alianckich na obronną niemiecką Linię Gustawa. W walkach zginęło 55000 żołnierzy alianckich, w tym niemal 1000 Polaków, a klasztor na wzgórzu obrócił się w gruzy. Bezcenny materiał dokumentalny.

Odcinek 47 – Okinawa
Toczące się od kwietnia do czerwca 1945 r. walki o Okinawę. Jak wspominają amerykańscy weterani, to było piekło. Siły japońskie w liczbie 80 tys. żołnierzy stawiły twardy opór. W efekcie Amerykanie zrezygnowali z inwazji na Japonię. Wybrali opcję bomby atomowej.

Odcinek 48 – Plaża Omaha
Jeden z odcinków, na którym lądowali podczas D-Day 6 czerwca 1944 r. alianci, nazywany ze względu na ogromne straty „Krwawą Omahą”. Amerykanie byli o włos od klęski. Stracili około 3000 żołnierzy.

Odcinek 49 – Operacja Torch
Operacja desantowa w listopadzie 1942 r. we francuskiej Afryce Północnej. Wzięło w niej udział 60000. żołnierzy alianckich. Operacją dowodził gen. Dwight Eisenhower. Niemal wszystkie oddziały aliantów przetransportowano drogą morską. Aliancka armada liczyła ponad 550 statków i jednostek wojskowych.

Odcinek 50 – 7 grudnia 1941
7 grudnia 1941 r. Japonia zaatakowała bazę amerykańskiej floty i lotnictwa w Pearl Harbor na Hawajach. Naloty ponad 350 samolotów japońskich rozpoczęły się około 8 rano czasu lokalnego. Atak spowodował przyłączenie się USA do wojny po stronie aliantów.

Odcinek 51 – Pearl Harbor
Autentyczne dokumenty z przygotowań i przebiegu uderzenia na Pearl Harbor. Relacje żołnierzy z obu stron barykady.

Odcinek 52 – Bitwa o Paryż
Sierpień 1944 r. Walki francuskiego ruchu oporu, wspieranego przez wojska Wolnej Francji Charlesa de Gaulle’a i amerykańskiej 3 Armii gen. Pattona, z okupującym miasto siłami niemieckimi.

Dlaczego kolekcja jest niezastąpionym źródłem historycznym?

Kroniki, przeznaczone dla amerykańskich żołnierzy i cywilów, są nie do zastąpienia jako autentyczny świadek, oddają ducha czasów bez dystansu i filtra współczesnej wiedzy. Są też unikalnym dopełnieniem źródeł historycznych, dokumentując i komentując na gorąco to, co było wówczas ważne dla zwyczajnych Amerykanów, np. budowę fabryk zbrojeniowych, produkcję broni, konieczność pracy dla armii, pobór do wojska, ćwiczenia na poligonie, życie codzienne żołnierzy na pokładzie okrętów czy w bazie lotniczej. Kroniki zawierają autentyczne sceny walk, kręcone przez operatorów z pokładów samolotów podczas misji czy w trakcie ataku wojsk lądowych, co wielu przypłaciło życiem. Twórcami wielu z nich są uznani reżyserzy, by wspomnieć tylko Franka Caprę i Williama Wylera. Uzyskany dzięki nim obraz wojny jest bombą emocji.

„Amerykańskie kroniki wojenne” to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości także dlatego, że pokazują II wojnę światową w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne na Pacyfiku, mniej znane polskiemu odbiorcy, a także późniejsze konflikty zbrojne w Korei, Wietnamie czy Iraku. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii, medioznawców, a nawet obecnych obserwatorów wojny w Ukrainie. Żywy przykład, jak relacjonowano wojnę przed kilkudziesięciu laty.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...