reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Prognoza: w 10 lat na orbitę trafi 28 700 satelitów

dodano: 2023-12-20 16:55 | aktualizacja: 2023-12-21 17:14
autor: Jan Borejko | źródło: Euroconsult

Satellite market by 2032 Euroconsult 360px Analitycy Euroconsult prognozują, że w następnej dekadzie w kosmos zostanie wystrzelonych około 28 700 satelitów. Wartość działań związanych z produkcją i wyniesieniem może wynieść rekordowo wysoką sumę - 536,4 mld euro. Działalność firm i operatorów satelitarnych Starlink, Project Kuiper, Lightspeed firmy Telesat, Eutelsat/OneWeb oraz kilku chińskich firm będzie prowadzić do gwałtownego wzrostu liczby startów, ale także satelitów na orbicie. Istnieją poważne obawy o zaśmiecanie kosmosu oraz utrudnianie pracy astronomom.

Euroconsult
28700 satelitów Euroconsult prognoza 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Raport Euroconsult ujawnia również duży i stały popyt na satelity ze strony dotychczasowych klientów. 
Sami operatorzy rządowi cywilni i obronni posiadają 3/4 z 58 mld dol. średniej rocznej wartości rynku produkcji i wprowadzania na rynek. Tylko 6 wiodących rządów/ organizacji zajmujących się startami rakiet w kosmos (USA, Chiny, Rosja, Japonia, Indie i rządy europejskie, UE i ESA) będzie odpowiadać za 2/3 całkowitego zapotrzebowania na produkcję satelitów i ich wynoszenie pod względem wartości. 

Euroconsult przyznał, że ta prognoza może być niedoszacowana, bo w swoim badaniu uwzględnili jedynie te operacje operatorów, które planują w swoich programach co najmniej 5 satelitów.

Jednak nawet w przypadku co najmniej 5 satelitów powstaje raport zawierający szczegółowe oceny stanu i dojrzałości 500 konstelacji komercyjnych. Opracowanie obejmuje bazę danych wszystkich satelitów, niezależnie od masy, które zostały wyniesione na orbitę w ostatniej dekadzie, a także satelitów znajdujących się obecnie w budowie oraz prognozy wystrzelenia na następną dekadę.

Oczekiwany wzrost startów z satelitami będzie ogromny.

Tylko do 2032 r. każdego roku będzie wystrzeliwanych średnio 2800 satelitów, co odpowiada 8 satelitom dziennie i łącznej masie startowej 4 ton. Raport rzuca światło na długoterminową dynamikę rynku satelitarnego, kładąc nacisk na zrównoważony popyt, koncentracja konstelacji NGSO i przesunięcia sejsmiczne spowodowane przez kilka megakonstelacji, ze szczególnym uwzględnieniem krótkoterminowych wąskich gardeł, z jakimi borykają się uznani dostawcy.

W ciągu ostatnich 10 lat (2013–2022) wystrzelono 7889 satelitów, z czego 72% to satelity z flot komercyjnych operatorów.
Prognoza mówi, że w następnych 10 latach na orbitę trafi 28 700 satelitów.

Źródło: euroconsult-ec.com  euroconsult-ec.com  euroconsult-ec.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy satelitarni


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...