reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pierwszy SMS za pośrednictwem satelity Starlink

dodano: 2024-01-12 09:27 | aktualizacja: 2024-01-12 09:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/Starlink/T-Mobile US

Starlink SpaceX T-Mobile satelita Direct to cell 360px SpaceX razem z T-Mobile US pomyślnie przeprowadziło pierwszą transmisję wiadomości tekstowych za pośrednictwem satelitów Starlink z funkcją Direct to Cell do bezpośredniej komunikacji z telefonami komórkowymi. Według firmy 8 stycznia zespołowi Starlink udało się wysłać i odebrać pierwsze wiadomości tekstowe za pośrednictwem sieci T-Mobile US za pośrednictwem jednego z niedawno wystrzelonych satelitów Direct to Cell firmy Starlink. O wyniesieniu pierwszych satelitów Starlink dla Direct to Cell pisaliśmy tu.

T-Mobile US
T-Mobile uS SpaceX Starlink sms Direct to cell 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Połączenia smartfonów z satelitami wiąże się z wieloma wyzwaniami technicznymi.

Na przykład w sieciach naziemnych maszty komórkowe są stacjonarne, podczas gdy w sieci satelitarnej faktycznie znajdują się na satelitach, poruszając się z dużą prędkością w stosunku do użytkowników na Ziemi. Wymaga to płynnego przełączania między satelitami, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak przesunięcie Dopplera i opóźnienia czasowe. Podłączenie telefonów komórkowych do satelitów znajdujących się w znacznej odległości od siebie jest utrudnione ze względu na mały zysk ich anten i ograniczoną moc.

Zmodyfikowane satelity Starlink Direct to Cell są wyposażone w innowacyjne krzemowe anteny z fazowanym układem fazowym i zaawansowane algorytmy oprogramowania, które pokonują te techniczne wyzwania w zakresie dostarczania danych w standardzie LTE do konwencjonalnych telefonów komórkowych.

SpaceX planuje szybko skalować sieć, dostarczając na orbitę setki zmodyfikowanych satelitów Starlink Direct to Cell, które jeszcze w tym roku będą świadczyć usługi przesyłania wiadomości tekstowych (SMS-y), a także usługi głosowe, dane i Internet rzeczy do 2025 r.

Niewątpliwie bezpośrednia komunikacja z satelitami za pośrednictwem smartfonów będzie miała wpływ globalny, ułatwiając ludziom komunikację w dowolnym miejscu i czasie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...