reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Polacy – niezwykłe historie” - dokumenty o wybitnych Polakach

dodano: 2024-01-31 09:58 | aktualizacja: 2024-02-01 15:17
autor: Janina Klepacka | źródło: TVP

TVP Polonia HD 2020 logo 360px.jpg W lutym, w cyklu „Polacy – niezwykłe historie” TVP Polonia pokaże 5 filmów dokumentalnych opisujących losy wyjątkowych Polaków: „Cały Gruza” w reż. Ireneusza Englera, „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” w reż. Ksawerego Szczepanika, „Bartoszewski” w reż. Jerzego Ridana i Jerzego Kowyni „Sceny z Wajdy” w reż. Marty Węgiel oraz „Papcio Chmiel” w reż. Petro Aleksowskiego.

Andrzej Wajda


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

We wtorek, 6 lutego o godz. 22:10 antena zaprasza na film dokumentalny „Cały Gruza”.
To opowieść o jednym z pionierów telewizji publicznej, który na zawsze wpisał się w historię Telewizji Polskiej, reżyserze, scenarzyście, aktorze i pisarzu. Jerzy Gruza stworzył setki programów, seriali i widowisk rozrywkowych. W 1984 r. został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie wyreżyserował słynnego „Skrzypka na dachu” granego prawie 500 razy w tym teatrze, a także „Jesus Christ Superstar”, „Les Misérables”, musical oparty na powieści Victora Hugo „Nędznicy”, i „Człowieka z La Manchy”. Największą popularność przyniosły mu seriale „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”. Zmarły 16 lutego 2020 r. reżyser Jerzy Gruza opowiada o początkach Telewizji Polskiej i wyzwaniach, jakie w tamtych czasach stawiał świat przed twórcami. 

We wtorek, 13 lutego o godz. 22:00 TVP Polonia pokaże film dokumentalny „Bohdan Smoleń.W cieniu sceny”.
Bohdan Smoleń, artysta kabaretowy zdobył wielką sławę, ale cena, którą zapłacił za swój sukces, była wyjątkowo gorzka. Widzowie zobaczą, jak rozwijała się jego kariera – od kabaretowego debiutu artysty w krakowskim Kabarecie Pod Budą, poprzez karierę w Tey’u, obok Zenona Laskowika, współpracę z niedawno zmarłym Krzysztofem Jaślarem, a następnie z Krzysztofem Deszczyńskim, aż do kariery solowej. W filmie widzimy to, czego zazwyczaj nie widać od strony widowni – prawdziwe oblicze sławy. Życie Bohdana Smolenia jest pokazane na tle historii Polski, która miała ogromny wpływ na jego życiorys.

W poniedziałek, 19 lutego o godz. 14:20 będzie można zobaczyć film dokumentalny „Bartoszewski”.
To o życiu Władysława Bartoszewskiego, wybitnej postaci polskiej polityki, działacza społecznego, dyplomaty, historyka, dziennikarza, pisarza, więźnia Auschwitz-Birkenau, żołnierza Armii Krajowej, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, działacza „Żegoty”, uczestnika Powstania Warszawskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, kawalera Orderu Orła Białego i honorowego obywatela państwa Izrael. Film jest fascynującą opowieścią także o najnowszej historii Polski, widzianej oczami obserwatora i czynnego uczestnika najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. Autor dotarł do wyjątkowych rozmówców, takich jak: Jerzy Sienkiewicz, Jerzy Turowicz, Krzysztof Kozłowski, Israel Gutman, Jan Nowak - Jeziorański i Stanisław Lem. 19 lutego przypada 102. rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego.

We wtorek, 20 lutego o godz. 22:10 TVP Polonia zaprasza na film „Sceny z Wajdy”, który jest podróżą po teatralnym i filmowym świecie słynnego reżysera.
Andrzej Wajda opowiada w nim o ludziach, scenach, poszukiwaniach, fascynacjach i spełnianiu marzeń. Podejmuje także wątki osobiste, analizuje swoją życiową drogę - od poszukiwania swojego miejsca, roli przypadku w życiu, poprzez pierwsze wielkie spełnienia, aż do ukoronowania – Nagrody Filmowej Oskar. Andrzej Wajda jest autorem filmów politycznych, historycznych, refleksyjnych, osadzonych w kontekście naszych czasów m.in. „Pokolenie”, „Kanał”, „Popioły”, „Ziemia obiecana”, „Katyń” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Cykl „Polacy – niezwykłe historie” zakończy film dokumentalny „Papcio Chmiel”, który widzowie TVP Polonia zobaczą we wtorek, 27 lutego o godz. 22:15.
Słynny rysownik, Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel”, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek” opowiada o swoim życiu i determinacji w tworzeniu gatunku sztuki w komunistycznej Polsce. Bogaty w materiały archiwalne oraz efekty wizualne obraz zrealizowano przy użyciu kilku technik rejestracyjnych: od klasycznej zdjęciowej po animowaną.

Plan emisji w TVP Polonia:
  • „Cały Gruza” – wtorek, 6 lutego o godz. 22:10 
  • „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” – wtorek, 13 lutego o godz. 22:00
  • „Bartoszewski” – poniedziałek, 19 lutego o godz. 14:20
  • „Sceny z Wajdy” – wtorek, 20 lutego o godz. 22:10
  • „Papcio Chmiel” – wtorek, 27 lutego o godz. 22:15


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...