reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

La 1 w UHD w hiszpańskiej NTC

dodano: 2024-02-09 15:32 | aktualizacja: 2024-03-22 17:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: RTVE.es

TVE 4K TVE UHD La 1 UHD Hiszpański nadawca publiczny RTVE na dniach uruchomi swój pierwszy kanał La 1 w formacie Ultra High Definition. La 1 w UHD będzie dystrybuowany za pośrednictwem NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) w HEVC/H.265. To pierwszy raz w historii, kiedy kanał o charakterze ogólnym nadawany jest w UHD za pośrednictwem telewizji naziemnej w całym kraju, docierając do 99% populacji. Przypomnijmy, że RTVE ma prawa do transmisji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i będzie prowadzić transmisje w UHD z IO od 26 lipca do 11 sierpnia br.

RTVE.es
RTVE La 1 UHD Ultra High kanał hiszpański 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
RTVE uruchamia La 1 w UHD z ogólnokrajowym zasięgiem w naziemnej telewizji cyfrowej

Hiszpański nadawca publiczny RTVE rozpoczyna nadawanie flagowego, niekodowanego kanału La 1 w rozdzielczości 4K z wysokim zakresem dynamiki (HDR) i dźwiękiem AC4, zapewniając wciągające wrażenia dźwiękowe Dolby Atmos. Pierwotnie miało to nastąpić 7 lutego, jednak doszło do pewnego opóźnienia. La 1 UHD wystartuje w NTC w Hiszpanii prawdopodobnie jeszcze przed 14 lutego, kiedy upływa rządowy termin na wyłączenie kanałów HD.

Do odbioru La 1 UHD widzowie będą potrzebowali telewizora lub dekodera naziemnej telewizji cyfrowej obsługującego format DVB-T i HEVC/H.265. Wszystkie sprzedawane od 2017 roku w Hiszpanii telewizory są kompatybilne z transmisjami UHD DTT.

RTVE podkreśliło, że La 1 w UHD będzie nadawany w DVB-T, zgodnie z aktualnym hiszpańskim planem technicznym naziemnej telewizji cyfrowej.

Hiszpański nadawca stwierdził, że jego oferta UHD jest namacalnym dowodem na to, że naziemna telewizja cyfrowa może ewoluować i pozostać główną platformą treści telewizji linearnej w Hiszpanii.

RTVE dodało, że po zakończeniu procesu migracji ze standardowej rozdzielczości do HD w naziemnej telewizji cyfrowej w Hiszpanii 14 lutego kolejnym wyzwaniem dla naziemnej telewizji cyfrowej będzie migracja programów HD do UHD. Blisko 80% konsumpcji telewizji w Hiszpanii pochodzi z NTC (naziemnej telewizji cyfrowej).

Przypomnijmy, że RTVE rozpoczęło testy UHD w naziemnej telewizji cyfrowej 20 listopada 2022 roku, transmitując mecze piłkarskich Mistrzostw Świata FIFA w Katarze. Od tego czasu jego testy obejmowały takie wydarzenia, jak Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet 2023 i Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023. Stwierdzono, że te transmisje testowe pozwoliły jej zdobyć wystarczające doświadczenie, aby rozpocząć regularne transmisje La 1 UHD w naziemnej telewizji cyfrowej.
 

Źródło: rtve.es 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...