W piątek, 16 lutego br. w Rosji zmarł polityk Aleksiej Nawalny. W związku z tym wydarzeniem, kanał TVN24, w ramach pasma „Ewa Ewart poleca”, i stacja TVN7 wyemitują amerykański film „Nawalny” („Navalny”), serii Max Original. Producentami tego dokumentalnego filmu są podmioty z grupy Warner Bros. Discovery - CNN Films i HBO Max, we współpracy z Fishbowl Films, Raefilm Studios i Cottage M. Film będzie także dostępny dla użytkowników serwisów VOD HBO Max, Player i TVN24 Go.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aleksiej Nawalny jest bohaterem filmu dokumentalnego „Nawalny” w reżyserii Daniela Rohera, który miał premierę w 2022 roku. Reżyser towarzyszy opozycjoniście, jego rodzinie i zespołowi od wyjścia z niemieckiego szpitala w listopadzie 2020 roku do momentu aresztowania w Rosji w styczniu 2021 roku. Za zdjęcia odpowiadał Niki Waltl (więcej tutaj).
Film dokumentalny „Nawalny” będzie można zobaczyć w niedzielę, 18 lutego br. o godzinie 12:50 w stacji TVN24 (a potem przez 30 dni w serwisie VOD TVN24 Go), w ramach pasma „Ewa Ewart poleca” (więcej tutaj), a także w środę, 21 lutego br. o godzinie 22:25 na kanale TVN7. Produkcja jest dostępna również w HBO Max i Playerze.
Film „Nawalny” to historia Aleksieja Nawalnego, który przeżył próbę zabójstwa przez otrucie śmiertelnym środkiem w sierpniu 2020 roku. Podczas trwającej kilka miesięcy rekonwalescencji, Aleksiej Nawalny dokonuje odkryć związanych z zamachem na jego życie. Jak czytamy w opisie, historia Aleksieja Nawalnego to właściwie gotowy scenariusz na film rodem z Hollywood. Jest zamach, są tajne służby, polityka, potężny wróg, wsparcie części rosyjskiego społeczeństwa, otarcie się o śmierć, a w końcu niewola. I to nie jest koniec tego dramatu, a zaledwie 5 miesięcy z życia Aleksieja Nawalnego, opozycjonisty Władimira Putina. Reżyser dokumentu „Nawalny” Daniel Roher, który zabiera widzów za kulisy sprawy, oprócz rozmów z opozycjonistą, sięga po archiwalne wypowiedzi i wpisy w mediach społecznościowych. Przez cały czas widzowie mają wgląd w śledztwo, w trakcie którego Aleksiej Nawalny dzwoni do swoich zamachowców i pyta ich, „co poszło nie tak”. Większość rozmówców odkłada słuchawkę, ale jeden z nich niespodziewanie decyduje się odpowiedzieć na pytania Aleksieja Nawalnego.
Aleksiej Nawalny odsiadywał w Rosji wieloletni wyrok kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Zatrzymano go na lotnisku, po tym, jak zdecydował się wrócić do kraju. Został skazany za defraudację i obrazę sądu. Czemu postanowił poświęcić swoją wolność i oddał się w ręce dyktatora? Kim był właściwie Aleksiej Nawalny?
W dniu światowej premiery dokumentu, we wtorek, 25 stycznia 2022 roku, rosyjskie władze dodały Aleksieja Nawalnego i kilku jego współpracowników do listy „Terrorystów i ekstremistów”. Wiele wspierających go osób musiało opuścić Rosję, niektórzy zostali aresztowani. - Dokument pokazuje, jak obecnie rosyjska propaganda stara się zdyskredytować opozycjonistę, a wręcz wymazać go z historii - czytamy w opisie produkcji.
W piątek, 16 lutego br. agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiej kolonii karnej, gdzie przebywał opozycjonista, podała, że Aleksiej Nawalny nie żyje. Polityk miał 47 lat (urodził się w 1976 roku) (więcej tutaj).
Dodajmy, że film „Nawalny” pojawił się w kinach w Polsce w sobotę, 14 maja 2022 roku, głównie na festiwalach filmowych.
„Nawalny” - emisja w niedzielę, 18 lutego 2024 roku o godz. 12:50 w TVN24 i w środę, 21 lutego 2024 roku o godz. 22:25 w TVN7.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.